ZTE Skate – 4.3tumsskärm och Gingerbread för 2290kr

Postat:
16:05 - 2011-06-08
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
81

ZTE Skate

När ZTE Blade släpptes var den rätt så unik i att bjuda på kapacitiv 3.5-tumsskärm (WVGA), 512MB RAM, 600MHz-processor, GPS och diverse sensorer för bara en dryg tusenlapp. Det var helt enkelt en lågbudgetlur som faktiskt var både bra och prisvärd, och nu har uppföljaren ZTE Skate dykt upp hos CDON.com. Återförsäljaren tar för tillfället 2290kr för enheten utan abonnemang, men har inga uppgifter om när den kommer finnas i lager.

För den summan får man en kapacitiv 4.3-tumsskärm (LCD/TFT) med WVGA-upplösning (480×800). Därtill har ZTE Skate både 512MB RAM och 512MB flashminne, samt en 5MP-kamera med autofokus, LED-blixt och stöd för geotagging. Utöver detta finner vi även standardfunktioner som FM-radio, GPS, accelerometer, närhetssensor, multitouch, Wi-Fi, Bluetooth samt digital kompass.

ZTE Skate väger 120g, fyra gram mer än Samsung Galaxy S2, och enheten kör Android 2.3 Gingerbread.  Hela rasket drivs av ett batteri på 1400mAh, som sägs erbjuda fyra timmars taltid och 200 timmars standby-tid.

Med sin klockfrekvens på 800MHz är processorn i Skate något snabbare än den i föregångaren Blade. Det rör sig dock fortfarande om en CPU som bygger på den gamla och numera skruttiga ARM11-arkitekturen, så även om 800MHz låter hyfsat snabbt kommer enheten knappast vinna några prestandatester.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=kmnQUwQ0cWc

Vad tror ni läsare om ZTE Skate – kan den bli lyckad i sin prisklass på samma sätt som ZTE Blade, och verkar priset rätt?

Tipstack till Stefan och Mårten!

Lägsta pris på ZTE Blade på Prisjakt just nu:
Lägsta pris på Huawei X5 på Prisjakt just nu:

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Ny tullavgift ska stävja småpaket från kinesiska e-handelsbutiker
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  4. Ikea introducerar billiga Qi2-laddarna Västmärke
  5. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  6. Google släpper första betaversionen av Android 16 QPR3 för Pixel – här är nyheterna

Mest läst

  1. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  4. Google Translate får bättre översättningar, språklektionerna kommer till Sverige
  5. Nya modellen Gemini 3 Flash släpps globalt idag
  6. Tips: Experimentera med hemskärmen och prova ett helt nytt rutnät

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...