Apple presenterar Iphone 5s och Iphone 5c [Konkurrensen]

Här är Apples senaste mobiler

Postat:
20:31 - 2013-09-10
Skribent:
Lars A
Kommentarer:
Apple presenterar Iphone 5s och Iphone 5c [Konkurrensen]

Android åtnjuter en ledande position i mobilvärlden – enligt siffror från Strategy Analytics har Googles operativsystem hela 80 % av den globala smartphonemarknaden. Största konkurrenten är Apple som med sin IOS-plattform sägs ha runt 14 % av kakan. I just Sverige ser dock siffrorna förmodligen annorlunda ut. Apples Iphone-modeller toppar ofta operatörers försäljningslistor och i kollektivtrafiken brukar det gå att se Iphones i var och vartannat säte.

Under ett evenemang i Kalifornien har Apple alldeles nyss presenterat sina nyheter på telefonfronten. För första gången har företaget lanserat två nya Iphones samtidigt: Iphone 5s och den mindre kostsamma Iphone 5c. Båda mobilerna kör IOS 7 – en version av systemet som visades upp redan i juni och som innebär den första stora moderniseringen av gränssnittet sedan starten.

iphone-5c-bild-3

Iphone 5c är en färggrann telefon (grönt, vitt, blått, rött och gult) vars sidor och bakstycke består av ett enda stycke plast. Inuti sitter en stålram som dessutom fungerar som antenn. Telefonen har samma A6-chipp som Iphone 5, en 4-tumsskärm, ett ”kraftfullare batteri” än Iphone 5, en bakre 8MP-kamera, en främre 1,9MP-kamera, Bluetooth 4.0 och LTE (4G). Den kommer säljas med 16GB och 32GB lagringsutrymme, utan plats för minneskort naturligtvis.

iphone-5s-bild-6

Båda ryktena visade sig stämma och Apple presenterade även en toppmodell vid namn Iphone 5s. Den kommer säljas i silver, grått och guld. Iphone 5s har till skillnad mot 5c ett aluminiumhölje, precis som Iphone 5. Enheten kör vad Apple säger är världens första 64-bitarschipp för mobiler. Det heter rätt och slätt A7 och gör Iphone 5s uppemot dubbelt så snabb som föregångaren (både GPU och CPU), enligt företaget.

IOS 7 är ett 64-bitarssystem och Apples egna appar är också 64-bit, samtidigt som Iphone 5s kommer kunna köra äldre 32-bitarsapplikationer. Även om Apple i vanlig ordning inte meddelat mängden RAM sägs Iphone 5s ha 1GB arbetsminne – alltså samma mängd som i Iphone 5 och en tredjedel av vad Galaxy Note 3 begåvats med.

iphone-5s-bild-5

Kameran har fortfarande åtta megapixlar, men ska ha blivit bättre än tidigare både i mjuk- och hårdvara. Den har ett objektiv med fem stycken element med ett bländartal på f/2.2, samt en 15 % större CMOS-sensor. Kameran ska bland annat kunna fånga HD-video med 120FPS. Hur kraftfullt batteriet är framgår inte, men det sägs räcka till 250 timmars standby, 10 timmars samtal över 3G, 10 timmars videouppspelning och runt 10 timmars surf via LTE eller Wi-Fi.

Modellnamn
Skärm (tum)
Bredd (mm)
Höjd (mm)
Djup (mm)
Vikt (gram)
Batteri (mAh)
Sony Xperia Z Ultra6.4492.2179.46.52123000
Samsung Galaxy Note 35.779.2151.28.31683200
Sony Xperia Z15.074.0144.08.51703000
Samsung Galaxy Note 25.580.5151.19.41803100
LG G25.270.9138.58.91433000
Sony Xperia Z5.071.0139.07.91462330
Samsung Galaxy S4 4.9969.8136.67.91302600
Samsung Galaxy S III 4.870.6136.68.61332100
HTC ONE4.768.2137.49.31432300
LG Nexus 44.768.7133.99.11392100
iPhone 5S 458.6123.87.61121500(?)
iPhone 5C 459.2124.48.971321500(?)

Ryktet om att Iphone 5s har en fingeravtrycksläsare stämde – hemknappen under skärmen kan känna av fingeravtryck och användas till upplåsning av telefonen, samt autentisering vid appköp. Den kombinerade fingeravtrycksläsaren och hemknappen täcks av safirglas för ökad tålighet och minskad reprisk. Apples nya värsting kommer säljas med 32GB och 64GB lagringsutrymme.

iphone-5s-bild-1
iphone-5s-bild-4

De äldre modellerna Iphone 4S och Iphone 5 kommer begåvas med IOS 7 den 18:e september. Iphone 5s kommer gå att förbeställa i USA den 13:e och innan årets slut ska telefonen vara tillgänglig i 100 länder.



  • corpus6

    Stabila uppdateringar i iPhone-serien. Gillar att de inför lite färger igen – påminner om iPod.

    Kan dock ej tänka mig att köpa en iPhone. För liten skärm och avsaknad av slide-tangentbord är dealbreakers för mig. Ogillar även att Androids möjligheter att dela innehåll till i princip vilken app som helst, saknas.

  • Sebastian

    Sistnämnda funktion är sjukt smidig och förstår verkligen inte varför det inte implementerats i iOS ännu.

  • Sebastian

    Troller alert incoming in 3…2…1…

  • Jerry Berglund

    Måste säga att det var ovanligt bra för att vara Apple tycker jag nog.

  • Hugo Oskarsson

    Lägligt att telefonen kommer nu inför vintern då alla svenskar kommer få välja mellan att låsa upp sin telefon eller ha vantar på sej xD

  • shik,jnmk

    Synd att iphone 5c kostar cirka 549$ i usa, kommer säkert kosta mer i sverige :/
    Trodde att den max skulle kosta 3500 till 4299Kr :/

  • Vad fan

    Kejsaren var naken….

  • ty

    Du menar som att jag vid gud önskade att Android inte körde sugiga java utan riktig kompilerad kod som ios?

  • Guest

    ett skämt som väntat

  • Bongo

    Tycker det är lite tramsigt av Apple att hela tiden släppa en ny telefon för att sedan lite senare släppa en ny med bokstaven ”S” efter själva mobilnamnet. Sedan att de inte vågar spruta i mer kräm i deras S version är ju ännu mer skamligt. S versionen skullle mycket väl kunna ha mer ramminne samt annat smått och gott.

    Jag skulle mycket väl kunna tänka mig att införskaffa en iPhone om vissa saker hade förbättrats och införts i dessa lurar. Bättre prestanda och större display. Så länge detta inte händer kommer Apple att gå med förlust.

    Ett annat fint exempel är när man ska stänga öppna applikationer. För att göra detta måste man stänga ner varje applikation en efter en. Inför en knapptryckning för att stänga ner ALLA öppna applikationer. Detta är en självklar funktion som vilken iPhone användare idag skulle vilja ha. Inget måste för de flesta, men nog så fan skönt att ha.

  • D
  • TM

    Nfc lyser fortfarande med sin frånvaro. Trådlös laddning va också att hoppas på för mycket.

    Inga nyheter med andra ord.

  • Tuomi

    Blev mest impad över Touch-ID då jag själv är väldigt dålig med att låsa telefonen och tycker det är ivägen med de inmatningsmetoder som finns.

    Gällande 64-bit så är det roligt att de tar upp detta då Android sedan länge är anpassat för detta.

    Framtida benchmarks får avgöra om övriga SOC-tillverkare hamnar på efterkälken i prestandaracet men jag är tveksam till att detta ger någon större skjuts jämfört med konkurrenterna.

  • Sami Mrabet

    Inga nyheter som vanligt med Iphone… Men den guldiga var snygg!

  • Bishop
  • kaloppsmannen

    Fingeravtrycksläsare! *NSA korkar champagnen..

  • ahf

    Haha, överpris får en helt ny dimension

  • Mattias Jacobsson

    Det där argumentet e rätt utjatat.
    Har du besökt USA? Glöm att göra det, för NSA kommer ha ditt fingeravtryck så fort du passerat tullen.

  • Per

    De säger ju att A7 är *uppemot* dubbelt så snabb som föregångaren så något har de väl gjort med prestandan.

  • Jonas

    De antydde att fingeravtrycket enbart sparas i telefonen, dvs skickas inte iväg till några servrar.

  • kaloppsmannen

    Argument? Konstaterande.

  • Max Perés

    ”Gällande 64-bit så är det roligt att de tar upp detta då Android sedan länge är anpassat för detta.”

    Vad menar du med det? Jag har inte så stor koll och vill veta.. :)

  • Per

    Och nu slipper man ju t.o.m. att åka dit.

  • Sami Mrabet

    Dem säger det ja….

  • Simon Sundbaum

    Sluta vara paranoid nu

  • Nicklas

    32 GB modellen går på $1000 vilket motsvarar ~6500 SEK. Det är väl ganska vanligt för toppmodeller nu, eller missar jag något?

  • shabba

    Och det tror du på?

  • kaloppsmannen

    Dom som menade att ”Big brother” ser allt du gör blev kallade för foliehattar, sen avslöjades NSA..

  • Tuomi
  • xx

    Jaha va de allt??

  • Jonas

    Har inte lagt några större funderingar på om jag tror på det eller inte, skiter fullständigt i om mitt fingeravtryck skulle skickas iväg till någon server. Jag har inget att dölja.

    Det finns mycket i dagens samhälle, där man kan ställa frågan till sig själv, är det där påståendet sant eller falskt?

  • Mattias Jacobsson

    Kalla det vad du vill.
    Och skaffa inget pass här hemma i Sverige heller för den delen, för fingeravtrycken ska vara med där också.

  • xclusiv8

    ”jag har inget att dölja” människor som du är farliga. Vi kanske skulle ta och placera lite kameror i ditt hus, du har ju inget att dölja, gör väl inget om vi tittar in när vi vill. =)

  • daniel

    MacWorld ”Apple har gjort det igen: Brutit mot konventioner och innoverat på nya sätt. Kameran i iPhone 5S har inga fler pixlar men tar ändå bättre bilder.” Joråmensåatt…..

  • Simon Sundbaum

    Nja, menade mer att avtrycket stannar i själva sensordelen som sen skickar en verifikation att det är ”du” som vill in i mobilen eller nån annan app för den delen. :)

  • Lars

    Edit: Det är ju för tusan australiensiska dollar upptäckte jag nu. :)

  • gandalf

    inget spec som ”woow” känsla , endå köper alla iphones :P

  • Thomas Solebrant

    Moms?

  • Atnot

    Sen så funkar inte riktigt den där logiken med konverteringen till svenska priser.

  • Gues

    Motorola Atrix 4G har fingertryckläsare…

  • Simon Sundbaum

    Ta av foliehatten :) Det är väl inte samma sak direkt. Men spelar ingen roll, avtrycket skickas inte vidare, stannar i sensornselektronik som verifierar dig :)

  • Nicklas

    Ofan, det säger väl en del. Då borde den gå på ca 10k i Sverige om dom prisar på samma sätt.

  • Guest

    Motorola Atrix 4G har fingertrycksläsare …

  • Adde

    Ett givet köp, från ipone till s3 och nästa blir en ip5s så fort den fins i butik. Rätt sjysst att dom uppdaterar os på gammla modeller också.

  • xclusiv8

    Är inte så paranoid av mig tycker bara att uttrycket ”jag har inget att dölja, låt dem kolla” är löjligt och farligt för en demokrati.

  • Nicklas

    Rätta mig gärna :)

  • pettsson

    JÄVLA APPLE!!!!!!!!!! LOVE TO SAMSUNG<3

  • Thomas Solebrant

    Det där är Australiensk dollar och inte USD. I USA kostar den $649/$749/$849 för 16/32/64gb. Sen har vi ju moms och sådant roligt på det.

  • Adde

    Hur mycket wow känsla var det när samsung släppte s4an?

  • Richard Magnusson

    Nej, ”De” säger…

  • pettsson

    Jättemcket, tänk på alla air gestures och air view!!!!!

  • SM

    Jag Fattar Inte, Sågar Du Macworld Eller Iphones Kamera? Det Vet Väl Du Lika Bra Som Jag Att Megapixel är Rätt Oväsentligt För Kvalitén På Bilderna. Sorry För Stora Bokstäver I Början På Orden, Mobilen Ville Ha Det Så….:/

  • Martin

    Vadå? Fler pixlar innebär ju inte per automatik bättre bilder. Jag tycker det är hälsosamt med mindre pixelhets.

  • Atnot

    Direktöversätt valfri telefon i USA till SEK.
    Jämför sedan med priset för samma telefon i Sverige.

  • AnfieldBunny

    8000:- för 64GB varianten, de kan då konsten att ta betalt..

  • Krister

    Slow motion-video är ju något vi lär få se mycket och ofta i framtiden nu när iPhone har det :-P Jag hade hoppats på en iWatch, inte för att köpa men för att det vore intressant att se hur Apple står sig mot Omate.

  • Guest

    Varför Har Du En Stor Bokstav I Början På Varje Ord?

  • Thomas Solebrant

    Fjortis tror jag det rätta ordet är.

  • Seade

    Jag tycker de har lyckats bra med att ta bort stöldbegärligheten på de två nya modellerna!

  • Yak

    Jag har många Apple produkter men aldrig gilat deras tele den är käring telefon köpte en till min de är lätta och använda(förlåt menar inte ila)

  • gandalf
  • Moshan

    Det är lugnt, jag tror ingen tar illa upp.
    Dock är jag lite förvånad hur kriminellt uselt du skriver på svenska. Har du ens gått klart grundskolan?
    Inget illa menat!

  • Johan Björk

    Kan du länka hemsidan?
    För här står dett helt andra priser:
    http://store.apple.com/us/buy-iphone/iphone5s

  • Anders

    Tull och moms. Om vi jämför med 4s kostar den 450 dollar i USA och i Sverige 3 500 vilket ger en växelkurs på 7,77 kr och priset i USA för 5S är 750 $ vilket blir runt 6 000. Vilket får anses billigt eller iaf ungefär samma som z1

    Du kollar på Australian dollar

  • Moshan

    Man behöver inte använda fingerprintsensorn om man inte vill. Jag själv är skeptisk till idéen. Även om det rent konkret kan bli smidigt i vissa fall så litar jag inte tillräckligt på teknologin för att vara säker. Kommer säkert komma olika virus/trojaner som kommer kunna komma åt någons fingeravtryck och det är MYCKET värre att få läckt än att någon hackar din email eller liknande. Har de ditt fingeravtryck så kan de göra extremt mycket eftersom du inte kan byta fingeravtryck som du kan byta lösenord eller mejladress.

    Men igen, man tvingas inte att använda den.

  • aliquis

    Andra lär ju ha 64bitsvarianter på g när som helst med? Personligen följer jag inte nyheterna men AMD kommer inte med någon förens 2014 men de är ju inte direkt stora på lurar ..

  • INTE Adrian

    Det han menar är väl att Macworld får det att låta som att Apple är de första någonsin att ha en bra kamera med få mp, medan de flesta vet att HTC One lyckades med det för länge sedan.

  • Moshan

    Kameran på iPhone 5 var tillsammans med Lumia 920 det bästa som fanns innan 1020 kom. 5S tar sig tillbaka till toppen.
    A7 ser ut att bli kriminellt snabb. Mycker snabbare än de 25% förbättring som det ryktades om på förhand.
    Fingeravtrycksgrejen är våghalsigt(det säger jag neutralt).
    iOS 7 är den största uppdateringen på många år.

    Det enda som jag saknar är en ny design på yttersidan. Jag vill inte ha 4-tums skärm och jag vill ha en lur som inte har så tjock ovansida.

    Egentligen väldigt konstigt att vi kan behöva vänta till iPhone 6 innan Apple tar tag i det här.

  • aliquis

    Verkade ju vara bättre än iPhone5 eller hur det var?

    Fast i plast då. Och rätt ful.

  • Spetsen #11

    Så länge detta inte händer kommer Apple att gå med förlust? Visst tappar Apple ständigt marknadsandelar till förmån för Android, men pengar är jag rätt säker på att Apple fortfarande är jäkligt bra på att tjäna.

  • Patrik

    Nämen, vad bra. Skriver ni också om iPhone? Det var ju därför jag kom hit. För att läsa om iPhone. ELLER INTE.

  • Krister

    Så vad kan någon göra med någon annans fingeravtryck?

  • Simon Sundbaum

    Jo du har så rätt, ger man med sig så har man snart inget privatliv kvar. Misstro mig inte att jag är för big brother system osv :)

    Jag menade mer just denna tekniken som den är utformad i nuläget är ingen fara.

  • Konstigt2

    Fingeravtryck är väl lite smidigt även om det inte är speciellt säkert.

    Dock en ren kopia av Motorola Atrix från 2011 :)

    http://www.gsmarena.com/motorola_atrix-3709.php

  • Prahlis

    haha x)

  • Johan Björk

    Tror det eller ej, det går faktiskt att inte klicka på nyheten. Det kanske krävs lite träning men det är fullt möjligt. ;)

  • Simon Sundbaum

    Jepp sant, finns även fler lurar som endast funnits i asien. Men tekniken som fanns i dem går ej att jämföra mot dem kapacitiva sensorerna. Dag och natt skillnad när det gäller säkerheten! :)

  • t_v_a

    Och du har läst vad det står där?
    (Kanske skulle omformulera mig till ”och du har förstått vad det står där?”)

  • Bongo

    Tar tillbaka det där med stängning av applikationer. I nya iOS 7 har de verkligen gjort förändringar, se http://youtu.be/6nFTbrxMifw?t=2m29s för att titta på hur nya multitaskningen ser ut. Jag är minst sagt imponerad.

  • Simon Sundbaum

    Hur menar du inte säkert? Med dessa kapacitiva läsare kan man inte kopiera fingeravtryck och låsa upp mobilen, det går heller inte att kapa fingret på nån för att verifiera fingeravtryck på läsaren. Så jag förstår inte vad du menar? Antar att du läst på innan du postar, så du kanske vet nåt jag inte lyckats ta reda på än? :)

    Mvh Simon

  • http://homeautomateit.com/ Peter Elmered

    Brukar bli betydligt mer än så. Om man ska lägga på både tull och moms hamnar man oftast på en ”växelkurs” på minst 8,5. Därmed är det definitivt en bit över 7000 för 64GB-varianten om den kostar 849 USD. Jag skulle tippa runt på 7500 om den inte är subventionerad.

  • Sami Mrabet

    Ingen tvingar dig att läsa varenda artikel på Swedroid Patrik!

  • Christ Tucker

    Pixlarna är större då sensorn vuxit med 15%. Jämför med HTC:s UltraPixel-kamera på 4MP.

  • AB

    Trodde inte 5s skulle bli sådär snygg faktiskt. Liiite större skärm bara så..:)

  • Hugo Oskarsson

    Dock skulle det ju kunna att komma virus som läser av ditt fingeravtryck även om du har stängt av funktionen. Läsaren sitter ju i hemknappen, som du rör varje gång du ska öppna mobilen eller stänga en app. Skynet-varning o.o

  • Simon Sundbaum

    Snart kommer alla topp androidmobiler vara utrustade med biometrisksensor, så artikeln är väldigt relevant på flera sätt enligt mig :)

  • Galaxy

    Apple: Innovation every 2-4th year!!

  • diiiz

    Ett virus?
    Haha…

  • Krister

    iPhone är bra slimmad jämfört med alla andra i listan ovan. Ändå packar den kraftfull hårdvara. Android behöver något liknande; en 4-tummare som ändå är ett kraftpaket.

  • diiiz

    Var är din källa?

  • Hugo Oskarsson

    Ja eller en ond konspiration mellan Apple och USA:s regering inbyggd i iOS, man vet aldrig ;)

  • diiiz

    Båda sakerna är inget folk använder.

    Mycket nyheter med andra ord.

  • Ulf-Benny

    Jag hoppades verkligen på att få utropa ett WoW i min ensamhet. Men det uteblev. Däremot måste jag ändå säga att jag verkligen gillade iPhone 5c. Prisbilden var dock allt annat än lockande. Jag fick för mig att tanken med 5c var att locka till sig lite användare som tidigare inte ”haft råd” med en nyare iPhone. Fast å andra sidan så vet vi inte riktigt vart i pris-stegen iPhone 5c kommer hamna.

    iOS7 däremot lämnar mycket att önska. Jag tycker inte om ljusa UI’s. Dels pga att det suger batteri, och dels för att det är… fult. Men det är min högst personliga åsikt. :D

  • diiiz

    Han länkade till den Australiensiska sidan.

    Alltså, han trollade.

  • T

    Logga in på iTunes och genomföra köp verkar det som?

  • diiiz

    haha, som sitter på baksidan ja…..

  • pixlas

    Bara jag som känner att det inte verkar så kul med iphone längre? tråkig formfaktor och inget speciellt har hänt på 2 år.

  • diiiz

    Kopia av något som sitter på baksidan och inte fungerar?
    Ja, verkligen.

  • diiiz

    hur då?

  • Mikael

    Ser väl precis likadan ut som 5:an. Fast utan manlig färg.

  • SM

    Haha, Fjortis, Jag är 36 Så Det Har Jag Passerat. Men Jag Har Ingen Aning Varför Det Blir Stor Bokstav I Början På Orden, Varje Gång Jag Trycker På Mellanslag Blir Det Så. Kom Gärna Med En Lösning. :)

  • T

    ”Touch ID will be used for authenticating not only device passwords, but iTunes Store purchases with the user’s Apple ID.” Vet ej om man kan ”låna” någons fingeravtryck precis, men avtrycket ska ju likställas med lösenordet för iTunes i alla fall.

  • Smirren

    Lite kul att Iphone 5C erbjuds i samma färgskala som Googles logotype… Det öppnar helt klart upp för konspirationsteorier… :-)

  • Diskus1

    Men NSA har ju backdoor till alla iOS och Android…

  • Diskus1

    iPhone?

  • patrik

    What the?! Hur i hela helvete vet du redan att 5S har bästa kameran?

  • Oväsen

    Oväsentligt?
    Var det din stavningskontroll som ställde till det också?

  • flipp0

    Tveksamt. Tror inte 4-tummare säljer bra på android oavsett hårdvara. De flesta väljer hellre en skärm på 4,3 – 5.5.

  • nyberabb

    det finns ett svar på varför Apple har svårt att ”utvecklas” och mer bara återproducerar sitt eget, det svaras Steve Jobs, det mesta inom apple dog med honom, drivkraften, eldsjälen och frontmannen borta…synd

  • Gast

    Och vad vet du om det?

  • nyberabb

    gick själv nyligen ner från 4,2 till 4,0, trode inte det skulle märkas men stör mig enormt på avsaknaden av yta på telefonen

  • Andreas Larsson

    Varför skulle ui:t suga mer batteri?

  • http://estenlund.se/ Samuel Estenlund

    Fingeravtrycksläsare tror jag vi kommer få se mer av, och vi kommer inte få höra änden på vilka härmapor androidtillverkarna är nu när Apple var ”först”.

  • Per

    För att en ljus LED kräver mer ström än en mörk?

  • Nisse Huldt

    Fingeravtryck? Det var väl inget nytt? Hela mitt bakstycke (på telefonen alltså) är full av fingeravtryck.

  • Nisse Huldt

    Ja, de kommer nog köpas upp av Nokia nu…

  • Krister

    LOL

  • Andreas Larsson

    Men vänta nu, är det inte du som gnäller om alla androidanhängare som hänger i macforum? Välkommen till den ljusa sidan ^^

  • http://www.recovery-mode.blogspot.com/ Ludvig Nilson

    Välkommet med 64 bitars operativ i mobiltelefoner!

  • Tsukasa-san

    Coolt med 64-bit CPU. Frågan är om man märker någon större skillnad på en mobilenhet. Den har ju dessutom bara 1GB RAM (verkar det som) vilket gör att 64-bit CPU:n inte fyller någon funktion på den punkten (64-bit CPU ger stöd för >4GB RAM)

  • Per

    Och om de skulle ha det betyder det ändå inte att de kan dumpa innehåll ur SOC om inte operativsystemet har stöd för det.

  • Konstigt2

    Ungefär detta är vad jag baserade det på: http://cryptome.org/gummy.htm

    Vet inte om det som är i IP5S är bättre på något sätt..

  • Håkan i Västerås

    Kolla ”settings” i tangentbordet.
    Rekommenderar f.ö. ”Scandinavian Keyboard”.

  • Andreas Larsson

    Nej du tänker på amoled, iphone har lcd å dom drar lika mycket oavsett färg

  • DeLorean75

    Jag var otrogen med en iP4S några månader i 2011, innan jag återvände till Android. Den laggade inget och tog verkligen fina kort, men jag saknade widgets och stod inte ut med iTunes. Vilket jävla bajsprogram. Snacka om att krångla till allt. Med Android kan jag bara dumpa mp3 filerna direkt i Utforskaren, hur enkelt som helst.
    Min Xperia ZR får mig att älska Android.

  • flipp0

    Finns en anledning till att inga satsar på en sådan lur. Folk efterfrågar överlag stora skärmar.

  • Per

    De var inte först den här gången heller.

  • Walter Iego

    Den ser onekligen plastig ut och påminner om en leksak. Kanske är den bra?

  • Thomas Solebrant

    Hahaha, skaffa nytt tangentbord min vän. Swype eller swiftkey, beroende på om du föredrar att svepa eller knappa in ord.

  • DeLorean75

    Helt rätt! Boooring! *Zzzzzz*

  • Gast

    DU efterfrågar överlag stora skärmar.

  • Per

    Stämmer. Jag syftar på LED-skärmar och inte på bakgrundsbelysta skärmar.

  • Simon Sundbaum

    Jag lovar att jag ska läsa igenom länken du postade! MEN vill poängtera att texten är senast uppdaterad 2002 vad jag kunde utläsa. Dessa nya sensorer har kommit sista året, så artikeln känns inte så relevant på rak arm nu 11år senare!

    Men ska ändå slänga ett öga på det imorgon när jag har tid :)

  • Rikard Jerner

    atrix 4g hade det.. har för mig att det fanns redan innan smartphone-boomen med.. dessutom är ju inte fingeravtryck något man skapat för ökad säkerhet eftersom det inte innebär nån ökad säkerhet. Smidighet möjligen men inte direkt smidigt heller. fingeravtrycksläsare är…. skitdåligt på alla sätt.

  • Sami Mrabet

    Haha roligt att du tar för givet att han sitter vid sin telefon och skriver dem här kommentarerna ;D

    Edit: missade ordet ”mobilen” av någon anledning!

  • DeLorean75

    LOL :-D

  • Athanassios Ziampas

    Hahahaha….respekt!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Athanassios Ziampas

    Men platformen har så jävla många bra appar som jag gärna skulle vilja ha på min android telefon….suck….

  • Peter Jönsson

    Visar 99Mac en massa nyheter om Samsung? :P

  • krok0dil

    ”Sedan att de inte vågar spruta i mer kräm i deras S version är ju ännu mer skamligt.”

    Är inte iPhone 5S bra mycket snabbare än iPhone 5? Den ska vara dubbelt så snabbt både vad gäller processor och grafik.

  • mosfett

    Vad är skillnaden för oss användare?

  • cj

    Haha skön kille. ”…kommer Apple att gå med förlust”
    Härligt att du kan mer än välutbildade försäljare som använder sig av marknadsundersökningar och marketing analyser för att ta reda på hur många och till vilket pris de kan sälja sina enheter för. Andra junikvartalet i år sålde Apple 31 miljoner telefoner och gick med 6,9 miljarder dollar i nettovinst. Jo tjena att dom kommer att gå med förlust. lol

  • Simon Sundbaum

    På vilket sätt menar du nu? Om jag vill knäcka en kapacitiv läsare, hur gör jag? :)

  • krok0dil

    Ett rent antagande med bakgrund i att iPhone 5 fortfarande tillhör den absoluta toppen när det kommer till foto, gissar jag. Sen om kameran i 5S verkligen är bäst återstår att se.

  • Thomas Solebrant

    Nej, då hade alla hoppat över till android ju.

  • Joakim

    Den där fingeravtrycksläsaren tror jag inte nämnvärt på. Kanske fungerar bra till en början men inte i det långa loppet. Tror många kommer få problem med den.

  • activa

    Hahaha Du är nog den mest naiva person i världen som tänker ”hmm, men dom sa ju sååååe”… Vakna! Allt du gör sparas gubben, av Apple, Google och alla andra.

  • insight_66

    1500 mA batteri? Men lol.

  • insight_66

    En fingeravtrycksläsare när Apple nyligen erkände att även de samarbetade med NSA. Så lägligt…

  • flipp0

    Du tror inte att tillverkarna gör några marknadsanalyser? Om 4-tum hade varit vad folk överlag vill ha hade topmodellerna från Samsung, Htc, Sony m.fl. varit i den storleken. Nu är det precis tvärtom, telefonerna blir större och större.

  • activa

    Du får tänka att batteriet är anpassat till iOS och inte Android.

  • Rikard Jerner

    om man hade skapat detta med tanken på ökad säkerhet hade man haft fingeravtryck ihop med en pinkod tex… dessutom är en pinkod eller ett lösenord säkrare än fingeravtryck. fingeravtryck utan någon följd av autentisiering är jag tveksam till att det är godkänt nånstans där säkerhet är av betydelse alls.

  • activa

    Så deras ”sales pitch” för 5S är säkerhet? Fingeravtrycksläsare dessutom… Bara jag som ser problemen dyka upp inom snar framtid med fel på läsaren och ingen kan komma åt shit på sin iPhone?!

    Hoppas de har gjort en alternativ väg in om läsaren skulle gå sönder. Grejer går ju sönder, förr eller senare

  • Markus

    Kul att ni skriver en så pass bra och objektiv artikel om de nya Apple-telefonerna!

  • Krister

    Sammanfattning av 5S: Mer pulver under huven. Ljuskänsligare kamera med 120 fps video. Biometrisk upplåsning och verifiering. Nu även i guldfärg men ändå lika ful som tidigare (ursäkta men iPhone är rätt ful, men det är även min S3). Bättre stöd för LTE.

    Revolutionen uteblev.

  • insight_66

    Om du inte har något att dölja så skiter du även med öppen dörr till dasset på jobb?

  • insight_66

    Ja och iPhones är ju sedan tidigare kända för bra batterikapacitet………………….?

  • Gast

    Och Apple gör inga marknadsanalyser? Nej just det. Glömde… Det gör de ju faktiskt inte. De talar om för marknaden vad den vill ha och deras marknad (läs sinnesslöa användare) sväljer vilken skit de än skickar på dem.

    Hur som helst skulle jag köpa en Androidlur med 4-4.3 tummare vilken dag som helst om den kunde ha topprestanda i övrigt men det påstår de flesta Androidnördar att man inte får plats med i så små telefoner. Apple ser trots det ut att lyckas packa ihop sina smålurar bra trots bra prestanda.

  • Simon Sundbaum

    80% av kinesiska bankerna använder sig av fingeravtryckssensor (kapacitiv). Endast fingeravtryck duger nog till att låsa upp mobilen, men precis som du säger så tror jag att detta tillsammans med en pinkod är det som gäller. Alltså då vi börjar godkänna betalningar osv osv med dessa sensorer. Tror detta krävs för att locka den stora massan ÄVEN om sensorerna visar vara säkra nog på egen hand

    Mvh

  • Peter Jönsson

    Indeed! :D

  • Rikard Jerner

    eller problemen i länder när folk misshandlas eller liknande för att komma åt saker i luren och man knipsar av fingret ;) äkta hollywoodfilm i bklass ;)

  • Tsukasa-san

    64-bit ger stöd för mer minne. Dvs. systemet kan hantera mer minne åtgången och ger stöd för RAM-minne över 4GB. iPhone 5S verkar bara ha 1GB RAM-minne.

    64-bit är viktigare på ”vanliga” datorer och framför allt servrar. Dessa typer av enheter arbetar ofta med mer krävande applikationer som behöver ha tillgång till mycket minne. 64-bit ARM CPU är framför allt framtagna för att kunna byggas in i servrar.

    Processorn i iPhone 5S bygger på ARMv8 arkitekturen som förutom 64-bit stöd även innehåller andra funktioner som ökar prestandan. Hur stor prestandaökningen är har jag ingen aning om dock.

  • Peter Jönsson

    vettefan…32bit extra i minneshanteringen som ger 0,1% bättre prestanda? :P

  • Per

    Och du skiter nog med byxorna på.

  • Nobad

    Kudos till Swedroid som uppdaterar alla oss Android användare om nya modeller från andra Os.
    Att de skriver sakligt vad som är nytt utan att på något sätt skriva ner dom ser jag personligen som något positivt.

  • Yazeal

    Behöver nog inte anta när personen skrev att det var mobilen som ville inleda varje ord med en versal.

  • HumanReplica

    Jag är ganska nyfiken på hurvida fingeravtrycksläsaren kommer att fungera optimalt eller inte. Känner flertalet ägare till tidigare modeller av iPhone vars hemknapp slutat fungera, hade ju varit surt om det skulle ske på 5S och personen ifråga inte kan logga in på sin mobil. Men visst, fungerar det i stort sett felfritt så välkomnar jag den funktionen och hoppas att Android tar efter.

  • flipp0

    Xiaomi M2S kanske är något för dig. Väldigt billig på diverse importsidor dessutom. Inte längre top of The line men nästan.

  • Gast

    Sitter fast med en femtummare redan och får stå mitt kast ett tag nu.

  • anarfox

    Om fingeravtrycksläsaren funkar som utlovat kan det blir smått revolutionerande.
    Ett liknande, öppet, system på Android som man kan använda för all form av autentisering hade varit en dröm.

  • MotVind

    Absolut mycket positivt! Swedroid är ju en nyhetssida som främst riktas mot Android OS. Men det många glömmer är ju att alla andra mobil OS även påverkar Android och dess utveckling. Så inte bara rent allmänt utan ur ett Android perspektiv är detta helt klart mycket intressanta nyheter.

  • TM

    Inget folk använder? Nej det är klart man inte använder det om man kör iPhone

  • Oliver

    Piratpartiet någon?

  • Markus

    Storleken är en stor del i varför jag kör iPhone, 4,5+ ser ju bara töntigt ut och går inte att använda ordentligt med en hand.

  • Simon Sundbaum

    Du har så rätt, klockrent skriven artikel.

  • Markus

    Hur är det en nackdel att nånting är lätt att använda?

  • Simon Sundbaum

    Det är just de du nämner som är tanken, snart finns dessa sensorer i alla telefoner! :)

  • Simon Sundbaum

    Finns faktiskt hela tre eller iaf två som är officiella android mobiler som har fingeravtrycksläsare, dock swipe sensor som inte är lika bra på olika sätt, också rätt säker MEN inte lika enkel att använda då man måste dra fingret över den.

    Märkena finns endast i Asien just nu. Disneys nya lur tillverkad av Fujitus, sen har vi Pantechs flagg skepp Vega samt den ännu ej officiellt presenterade mobilen från märket Konka.

    //Mvh

  • svenjohansson55

    Snowden fnyser nog åt fingeravtrycksläsaren misstänker jag. Sanningen om NSA har ju visat sig vara värre än vildaste paranoidfantasin. Fast vi i sverige är ju överlags ganska godtrogna och lever i vår lilla bubbla så jag säger som de flesta, bra jobbat Apple!

  • MotVind

    Fast nu sa han ju att han inte trodde 4″ skärmar skulle sälja bra på ANDROID.

  • Admin

    Eftersom läsarna blir smidigare och smidigare kan man anta att mängder av telefoner kommer att ha dem. Hur ska man verifiera vilka modellers läsare som verkligen är säkra?
    Som ansvarig för företags mailplattformar skulle jag inte tillåta fingeravtryck som enda lås på mobiler som kör företagsmail. Jag kräver åtminstone PIN-kod.

  • boss
  • Simon Sundbaum

    Jag tror fingeravtryck tillsammans med pinkod för ”viktigare” applikationer kommer vara vägen att gå för att locka den stora massan. Tror inte det kommer att bli några problem med fler tillverkare på marknaden, det lär komma krav som ska uppfyllas på både hårdvara och mjukvaru algoritmer som används

    Mvh

  • skogsmulle

    Hoppas att det går bättre än för denna då..
    http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/huawei-ascend-d-quad-is-as-powerful-as-a-64-bit-pc-1066474

    Dock så är artikeln ifrån förra året så folk har nog redan hunnit glömma bort den..

  • Mattias

    Ingen NFC?? Why?! Jag blir så trött!! Inte för att jag tänkt skaffa iphone, men många andra kommer att göra det och då hade det varit bra om den hade NFC så att det hade dykt upp fler betallösningar och andra användbara appar som använder NFC…

  • Simon Sundbaum

    För att vi ska känna oss manliga och som riktiga prylbögar, allt ska vara extremt besvärligt så vi känner oss mer skillade! Själv sitter jag o väntar på nästa mobil med sensor som man måste låsa upp genom att lägga en tå emot den! kan inte hålla mig ;)))))

    mvh

  • Simon Sundbaum

    Tyvärr det ryktades om NFC, men av nån underlig anledning skippade dem det… :(

  • Robert Sydbrink

    Förstår inte.

    När andra försöker sig på fingeravtrycksläsare är det onödigt och oanvändbart.
    Apple slänger in det och det är ”revolutionerande”.

    Verkar vara så med nästan allt som Apple tar efter andra. Om det är Apple som gör det är det tydligen per faktum bra… hur kan folk va så hjärntvättade…

  • Simon Sundbaum

    Apple är enda tillverkaren på marknaden som använder sig av en Area(touch) sensor, så du halvt fel i ditt påstående. I övrigt håller jag med dig helt klart. Men kommer Apple med nåt ”halvnytt” så blir det succe, dem är en katalysator inom elektronik trender.

    Mvh

  • Mourian

    Ljust UI = mer ljus = slukar mer batteri

  • flipp0

    Kör Ativ S nu och den går utmärkt att använda med en hand. Hade tidigare Note 2 och den var lite väl stor. Tror mycket på att minimera kanterna för att få större skärmyta. LG G2 imponerar med sina smala kanter.

  • Robert Sydbrink

    Jo inte samma tekniska nivå men det är andra tillverkare som varit inne på samma spår och det har i princip blivit helt ratat. Hade det blivit positivt bemött så hade nog lurar haft bättre grejer än Apple stoppar in nu.
    Var igentligen samma grej när Apple ”revolutionerande” världen men en touchtelefon och en surfplatta.

  • skirman

    Intressant att Apple tydligen är en av få som inte avfärdar Nokia/wp8 utan ”inspireras” av dem!

  • tunhuk66

    Tycker det är sorgligt att denna tråd har nästan 200 inlägg redan. Tycker inte vi ska diskutera iCrap öht här.

  • Robert Sydbrink

    Ja.
    Börjar kännas som Apple varit ett stort troll som tänjer gränsen av hur långt dom kan gå…

  • Gäst

    Förvisso. Men om man någon gång varit i USA så har man ju fått lämna fingeravtryck på flygplatsen. Då skulle ju de likaväl kunna lämnas vidare och sparas. Så länge vi inte får fingeravtrycksläsare i bankomaterna är jag nöjd. Vill helst inte bli av med nåt finger om jag skulle bli rånad på min plånbok.

  • Simon Sundbaum

    Nej inte sant med denna teknik, bara svenska Fingerprint Cards som kan matcha Authentec som Apple köpte upp 2012 på denna front. Sen har vi även Validity som dock floppat med sin sensor, hade dem inte det så hade Samsung redan haft sensorer sen tidigare. Finns även en till aktör, norska IDEX men dem ligger troligtvis långtfram i tiden med touchsensor av kapacitiv typ. Det är inte en barnlek att utveckla den här typen av komplicerade sensorer. Tyvärr har fingeravtryckssensorer fått extremt dålig kritik pga. alla äldre optiska sensorer som ärligt talat sugit pung.

    Mvh

  • Robert Sydbrink

    Nu sa jag om dom tidigare försöken blivit positivt bemött. Då hade det nog inte sett lika ut på den fronten.

    Sen vet jag inte om dom gjort några stora framsteg de sista åren men för 2-3 år sen var dom mest avancerade läsarna som kände puls, fuktighet och jox även dom tämligen lättlurade.

  • Simon Sundbaum

    Nä du de funkar inte med dem nya sensorerna, fingret måste vara levande för att fungera. :)

    Mvh

  • Simon Sundbaum

    Okej du menade så, men Apple har faktiskt den första av sitt slag. Alltså en touch sensor som är så liten att den går att anpassa i en mobil. Närmaste konkurrenten FPC räknar med att ha sin modell klar Q4 iår, Dock ska tydligen FPC vara bättre och exaktare än Apples typ, men det återstår att se

    Mvh

  • Markus

    Nu när du säger det, skulle inte banga på en mobil som kom endast med cwm och utan officiella clocks så man var tvungen att först installera os och sedan tweaka clocks och voltage som extremt få och endast tekniskt intresserade människor skulle kunna ha :D

    Men fram tills det kommer en sån fortsätter jag med iPhone :)

  • Markus

    Skulle inte detta kunna fejkas med hjälp av någon maskin som pumpar runt blodet i det döda fingret?

  • Markus

    Yepp riktigt synd faktiskt.

  • Markus

    Kända för att få ut mer tid per mAh ja :)

    Kända för bra batterikapacitet nej.

  • Sebbe

    Ny likadan förutom fingeravtryck och färger. ”Kul”. Men hur fan kan dom fortfarande ignorera NFC? Vill inte ha iphone men tyvärr är svenskarna så vansinnigt iphone frälsta så att bra ex. betalningslösningar blir inte kommer spridas föränn äpple hittar dit.

  • skirman

    Hur är det med de levande döda? Förlorar inte Apple en hel kundgrupp här?

  • dwdwdwdwdwdw

    ”vars sidor och bakstycke består av ett enda stycke plast.”

    Plast?! Stackars Applefanatikerna, det är ju deras största argument mot att köpa en android..

  • Arne

    Om Androids 80%:iga marknadsandel inte fått NFC att bli ett ”väletablerat” betalningsmedel, så lär knappast Apple med sin klart mindre marknadsandel kunna ändra på detta. Om de mot förmodan skulle kunna göra det, så skulle det ju i så fall innebära att vad helst Android har att erbjuda i NFC väg måste vara ren crap.

  • alexkralj

    http://www.gsmarena.com/htc_p6500-2129.php
    Fingeravtryck som nyhet… hmmm

  • http://estenlund.se/ Samuel Estenlund

    Hur menar du att det inte höjer säkerheten?

  • http://estenlund.se/ Samuel Estenlund

    Nä, men du vet hur det funkar ;)

    Var Apple inte först, så var de först att lansera och genomföra det på bred front, eller med att lyckas med idén, eller nått. Det räknas ju aldrig om någon annan varit föra Apple.

  • Mattias

    Hahaha :) Abandon ship!

  • Mattias

    Haha ja iTunes måste vara ett av djävulens påfund :) Skulle fixa in musik på en kompis iPod en gång, tog ju fan en timma innan man fixat allt. Glad att du är nöjd över övergången till Android :) Go telefon också

  • robchan

    klarar den att läsa av flottiga fingrar? ;D

  • https://www.facebook.com/gecchi.kun Gecchi Kun

    Tycker den är jävligt full det samma med det nya OS ser fan ut som symbian inget köp då det redan var en gubb telefon

  • Geggamojja

    Det var ungefär vad jag förväntade mig av en S-uppdatering. Samma design, snabbare, bättre kamera och nån mer bra-att-ha-funktion. Fingeravtrycksläsaren känns spontant som att det kan funka. OM jag hade haft det på min home-knapp på androidtelefonen och kunnat låsa upp telefonen med att bara sätta fingret på knappen, och OM jag hade kunnat betala appar i Playstore på samma sätt osv, så hade jag absolut använt det dagligen. Jag gissar att det kommer att integreras i rätt många appar (kanske för passwords till olika sidor med login i webbläsaren?), så det kommer kanske inte att bli en hit, men helt klart välanvänt. Trevlig men långt ifrån revolutionerande funktion.

    Jag gillar fortfarande iPhones flyt i OS:et. Min tjej har fortfarande en lastgammal 3Gs, som jag lånade idag, och till och med den flöt väldigt bra. Att surfa med safari var faktiskt en trevligare upplevelse på den än min nuvarande telefon. Jag skulle personligen fortfarande inte byta tillbax på grund av andra orsaker (låst filsystem, inga widgets, kan inte enkelt skicka content mellan apps osv). Men för dom som inte behöver sånt är det helt klart en ok telefon. Bara att önska lycka till med försäljningen, konkurrents driver på innovationen hos Android så det kan bara bli bättre.

  • Thomas Solebrant

    http://www.phonearena.com/news/Has-Apple-lost-its-mojo_id47329
    Det resultatet talar nog för sig självt

  • Mattias

    Sony väntas ju komma med en Z1 Mini med Snapdragon 800 och förmodligen 2GB ram med 4,3 tums skärm Den kanske kan vara av intresse :)

  • Mattias

    Jag tycker att min Xperia V på 4,3 tun är på tok för liten efter att ha köpt Tablet Z. Så nu används telefonen enbart i princip till, ja det en telefon ska göra, att skicka sms och ringa :)

  • Mattias

    Haha skulle vara nått! En telefon med bara hårdvara så får man själv instalera vilket os man vill ha :) Kan bli det nya!

  • Mattias

    Skönt att hoppa lite fram och tillbaka :) iPhone är ingenting för mig, men de är smidiga och stilrena helt klart!

  • Mattias

    Det bör gå att ställa in i ”språk och inmatning”, men jag hittar inte just den inställningen för tillfället. Kanske en omstart? :)

  • Sami Mrabet

    Hmm en artikel om Iphone blir den mest kommenterade artikeln på sidan!! ;D det vet jag inte vad jag ska säga om!

  • Mattias

    Känns som något form av Swedroid-rekord med 222 (inklusive denna) kommentarer på ca 6 timmar, det är tokigt det! OT: Kommer säkert sälja ganska bra men jag gillar att 64 GB varianten kommer kosta 1129 $ i USA, med andra ord som tre PS4or när den kommer i november. Alltid kul med konkurrens, men tror iPhone 6 blir intressantare då det har snackats om en större skärm och även nån form av phablet.

  • Sami Mrabet

    En phablet från Apple.. vart har du läst dem ryktena?

  • Mattias

    Sök på ”iPhone phablet” så finns det massa nyheter om det, väldigt många från de senaste dagarna. Det snackas dock främst om en 5-tummare som väntas bli iPhone 6 :) Letar du lite så tror jag det även varit snack om en lite större :)

  • Mattias

    Det ryktas även om en release Q1 2014 för att Apple behöver konkurrera med de nu storvuxna Androidtelefonerna. Runt 6 tum ska inte heller vara helt omöjligt.

  • Osso

    När man inför något nytt så ska man ju kunna ha nytta för den nya grejen.. Eller hur?? Ni snackar om nfc… Ni som har android vad kan ni göra med detta chip?????
    Samsung väntar på att Apple ska komma med nfc så Apple öppnar nya möjligheter för nfc chip…

  • Andreas Larsson

    Det priset är inte i usa, utan i australien. billigare dollar där :)

  • Mattias

    Okej Sorry haha, då blire bara 2 PS4 då, eftersom den skulle ligga på 549$ där :)

  • Alias gissningslek67

    Chickt, elegant..
    Smidiga, eleganta och sannolikt dyra..
    Alla bli intressant att se vad budgetvarianten kostar. 3900kr?
    Som tidigare Nokiamobiler, på tok för dyra..

  • Alias profet67

    Android är väl ingen religion?

  • Johan

    Använder bl.a mitt nfc till att kolla saldo på mitt accesskort (kollektivtrafiken). Vilket man annars bara kan göra ombord på bussar, vid spärrar till tunnelbanan osv.

  • DeLorean75

    Hade Android innan iP4S med (HTC Desire S) och efter hade jag Sony Xperia P (som var slö jämfört med iP4S) och nu Xperia ZR. Nu är jag nöjd. Inte perfekt, men har inte mycket dåligt att säga om ZR.

  • Niclas Ericsson

    Vad kör du för app då? Eller har du knappat något eget?

  • Varazir

    Jag använder NFC till att dela webbsidor, kontakter, Youtube clip, appar med andra Android telefoner. Jag använder NFS chip till att aktivera olika tasks som tex stänger av ljudet och dimmar ner skärmen eller startar min tv anläggning. Byter Blåtandsenhet då jag sätter in telefonen i bilen.

  • Honken

    Angående frågan om att kolla saldo på sitt busskort, så är det denna app som används till det. https://play.google.com/store/search?q=ressaldo
    Fungerar dock inte på alla telefoner…

  • Walle Wallgren

    Hmm lite paranoia här då. Lagra mitt/nåns fingeravtryck i en nalle som erkänt samarbetar med NSA? Vad hindrar dom att skicka de och lagra de på en server tillsammans med mina logg uppgifter?

  • diiiz

    På vilket sätt ger det inte ökad säkerhet?

  • diiiz
  • Johan E

    Och åter igen så är jag inte det minsta imponerad av något Apple har att erbjuda i telefonväg.

  • ZeD

    Allt för att stoppa de hemska dummingarna till terrorister, sedan att Sverige inte i egentligen mening upplevt terrorism riktat mot oss och även ifall vi hade upplevt det hade knappast det som NSA och FRA gör stoppat dessa men ändå….allt för att stoppa terroristerna!!!

  • http://www.recovery-mode.blogspot.com/ Ludvig Nilson

    Om jag inte misstar mig så innebär det att processorn kan hantera större instruktioner i taget, dvs 64-bitars längd på operationerna och därmed få ut mer per klockcykel.

  • http://www.recovery-mode.blogspot.com/ Ludvig Nilson

    Hehe mediabrus… Men det får vi hoppas! Lär vara nästa års grej för androidlurar, förhoppningsvis det istället för 16-kärniga arkitekturer :P

  • Evil_E

    @wallewallgren:disqus:

    Absolut ingenting om de VERKLIGEN ville… men hur lång tid tror du det skulle ta tills nån isåfall listade ut att istället för att fingeravtrycket sparas krypterat på A7 chippet så skickas det vidare med jämna mellanrum….

    Det är bara löjligt att sitta här framför mobil/dator o klaga över övervakning och NSA… flytta ut i skogen och lev av naturen om du är orolig över övervakningen…

    5S verkar trevlig, bara frågan vilken färg… har den svarta 5.an nu och kommer nog köra vidare på den mörkgråa med 64GB minne.

  • Chicken Pickin’

    Vilket jag hört beror på att SL använder gammal teknik i sina kort!?

  • Rune Bivrin

    Snälla Simon: ”skippade DE det”. Eller ”skippade dom det” om man vill vara talspråklig. Det är väl själva sjutton att så många tror att ”dem” är en finare version av ”de”.

  • Lars

    $549 på store.apple.com för den med 16GB. ”billigt” ja…

  • Chicken Pickin’

    Hur kontrollerar du om OSet inte har stöd för det på iOS?

  • Patrik Carlsson

    Bara för att man är paranoid, betyder inte det att de inte är ute efter en.

  • Wimz3n

    Nämen e de inte 4G jag läste bland raderna? Hoho… nu börjar Apple hitta nya vägar :-D Snart kanske dom upptäcker NFC, minneskort m.m. DÅ kanske dom återigen vinner mark, men bara kanske. Känns lite som om dom har en bit kvar i konkurransen. Dock förespråkar jag Iphone till de personer som inte är intresserad av det lull-lull som Android ger. Ergo. vill du inte tänka själv så passar Iphone perfekt. (Ja e ingen fanboy… längre, men ränderna sitter i :P)

  • Oskar Bergvall

    Ska du på allvar betala 7000+ spänn för en exakt likadan telefon… ?

  • Adipatus

    var det allt? hade hoppats att det skulle finnas några riktigt trevliga nyheter… Besvikelsen är stor…

  • DoctorDroid

    6000kr för budget och 9000kr för den andre LOL

  • Adipatus

    Många som följer konkurrensen helt enkelt, därav mycket kommentarer skulle jag tippa på..

  • Evil_E

    Nej, jag betalar ingenting, men det hör inte hit, dessutom ska min sambo FÅ min 5:a av mig.

  • DoctorDroid

    Har du inte en dator hemma?

  • niqn

    Eller det största skälet att man inte köper Samsung.

  • Oskar Bergvall

    Föreslår att ni köper/”får” något bra istället ;) LG, Samsung och Sony släpper snart nya telefoner med mångdubbelt bättre hårdvara än vad iPhone 5S har.

  • Bjajjull

    Så den blir nästan lika snabb som alla andras toppmodeller nu? Kolla bara 3DMark, min Nexus 4 får nästan dubbla iPhone 5:s resultat, nya ska vara dubbelt så snabb, alltså något bättre än ett år gamla Snapdragon S4 Pro och fortfarande bara 1GB RAM och ingen HD-upplösning. Jag är verkligen imponerad.

  • Ben Gone

    Hur snabb är fingeravtrycksläsaren?
    Det är ju helt avgörande känner jag.

    Jag tänker då vid just upplåsning av telefonen. Sen finns det säkert många andra tjänster då det skulle vara guld att slippa skriva in lösen.

  • Marcus Roos

    Har läst inlägget flera gånger. vad var det du ville ha sagt?

  • Johan

    Så nöjd att gått över till S4 för 2 månader sedan. iPhone och iOS känns så sjukt tråkigt nu. Har varit trogen iPhone sedan 5 år tillbaka – ”aldrig” mer.

  • solnakisen

    Det brukar ju inte bli vanlig valutakonvertering heller direkt när det väl kommer hit… inte runt 3600 mao…

  • Mattsson91

    När ska apple inse att folk vill ha större skärm och bättre kamera? Hade faktiskt hoppats på att det skulle vara runt 5tum och i alla fall en 13mp kamera. Nåja, får väl köra vidare på min LG OG

  • Evil_E

    Njae, kanske tittar in o ser vad som hänt hårdvaru/mjukvarumässigt om ett par år, men efter att ha haft X10i, S1, S2, S3 så känns det skönt med den där värdelösa inlåsta mackapären på 4″ som bara funkar. Men tack för tipset :)

  • Fingret

    Håller helt med dig om fingeravtrycksläsaren. Tyvärr verkar den idag ej vara tillgänglig i ios api för övriga utvecklare.

    Någon som vet ifall Apple patenterat denna teknik eller om den skulle kunna leta sig fram till Android på sikt?

  • Nike

    120fps-kamera :D
    d kommer int få mig att köpa ett äpple, men jag personligen hoppas andra kommer ”sno” detta :P

  • Brandters

    Det är nog inga problem, problemet är om du gör något med händerna som sliter ut dina fingeravtryck. T.ex. diskar i för varmt vatten har en tendens att göra så avläsning inte fungerar på t.e.x. lenovos läsare. Men man får väl se, jag har aldrig gillar fingeravtrycksläsare eftersom att det är alltid någonting som inte fungerar som det ska.

  • Micke

    Jag sa också ”aldrig mer” för ett antal år sedan, men sitter nu med en iphone 5 sedan en tid tillbaka och är jävligt nöjd.

  • http://twitter.com/DasErdbeer DasErdbeer
  • David

    Laptops har väl haft fingertrycksavläsare ganska länge utan att någon direkt brytt sig.

  • Sam

    Bye bye samsung

  • Erik Svanborg

    Du menar på 5 år?

  • DoctorDroid

    Det har dom väl redan gjort? för några år sedan :D

  • anarfox

    För att fingeravtrycksläsare på laptops har generellt sett funkat uruselt. Förhoppningsvis har de löst det problemet nu.

    Dessutom är det inte lika trivialt att knappa in lösenord på en mobil jämfört mot ett fullstort tangentbord vilket gör att behovet av en fungerande lösning på mobiler är mycket mer attraktivt.

  • DoctorDroid

    Rätt menlös funktion för normalanvändare, lika menlöst som senaste galaxyn kan filma i 4k

  • http://twitter.com/DasErdbeer DasErdbeer

    HTC One har också 120fps, tyvärr inte i 720p.

  • Mikael

    Att HTC One har en bra kamera är nonsens. Om man jämför med konkurrenterna så blir bilder tagna med HTC One väldigt undermåliga. Absolut sämst kamera utav toppmobilerna idag. Synd på en i övrigt välbyggd telefon.

  • Markus

    Kameran är bättre, dom har gjort samma sak som HTC, satsa på att faktiskt förbättra kameran istället för att vinna MP-racet.

    Och en större skärm är ju mardrömmen, skulle även apple göra detta skulle jag tvingas sitta med en gammal telefon :(

  • Sebastian Lundström

    Note 3 har 120fps i 720p och 4k 30fps eller 1080p 60fps

  • Rob

    Vad är din tolkning av begreppet ‘funkar’?

    Var inte mycket som bara ‘funkade’ på min 3GS, speciellt inte när det kom ny version av iOS, då mindre och mindre ‘funkade’ och allt blev segare och segare.

    Trollar inte, vill genuint veta vad som ‘funkar’ på iP som inte ‘funkar’ på de Android lurar du lirat.

  • tunhuk66

    Nej, tyvärr. Då kunde man förvisa kättare ;-)

  • http://www.recovery-mode.blogspot.com/ Ludvig Nilson

    Måste ge credd till enkla men geniala lösningen att placera fingeravtrycksläsaren på frontknappen.

  • Malx

    Skulle tänka mig att det går relativt snabbt, iallafall en hel del snabbare än att skriva in lösen. Man får säga vad man vill om Apple (inte mitt favoritföretag), men det är sällan de inför en funktion som fungerar upenbart dåligt, då skippar de den istället.

  • Christofer Olsson

    På vilket sätt skulle ditt fingeravtryck dramatiskt öka de kända detaljerna om din person? Nog finns redan information i telefonen som otvetydigt kan knytas till dig?

  • Christofer Olsson

    Jag väntar på att även IOS-användare ska få NFC så att alla tjänsteutvecklare äntligen kan börja utgå ifrån att användare har detta.

  • flipp0

    Otroligt irriterad på stora tekniksiter som The Verge, Anandtechm.fl. som i princip verkar köpta av Apple (Speciellt The Verge). Tidigare har man alltid klagat på androidtelefoner som är gjorda i plast men nu när apple börjar med glansig plast så är det helt plötsligt någonting bra. Skönt med Swedroid som känns betydligt mer seriösa, oberoende och nyanserade (trots att det är en androidsite).

  • Nike

    D hade ja missat :)

  • Nike

    slowmotion e häftigt :P
    kunde ja ge 4k för en gopro bara för att få 120fps så lär ja helt klart tänka mig att lägga en extra peng för att ha d i mobilen :)

    dock innebär ”en extra peng” inte att man skaffar en iphone

  • Darth Bader

    Det som är lite fantastiskt är att en artikel om en ny Apple telefon på en Android sida har mer kommentarer än artiklar som handlar om nya Android släpp.

  • Micke

    Gryyyyymmmm… Kan inte vänta tills man får lägga vantarna på en skön 5s !!!

  • Oskar Bergvall

    Ja hittar du en app som låter som dasspapper kan jag nog hitta ett bra användningsområde :) Lite dyrt för ändamålet kanske dock.

  • Robert Mattsson

    5c blir 100 dollar billigare än 5s. Det borde innebära ett pris på ca. 5000 kr för ”budgetmodellen” 5c. Låter lite dyrt för att konkurrera med One Mini, S4 Mini osv.

  • Peter

    Jag fattar inte varför de hjärntvättade Applefansen ens läser på denna sida. Det är ju en Androidsida! Stick!

  • Darth Bader

    Vad jag har sett så blir priset för en 5C 5995:- och 6995:- för 5S. Men då räknar man på priset för de olåsta varianterna på Apple.com.

  • ZeD

    Jag satt för ca. en minut sedan och läste på ‘The Verge’ även om de tyckte om ‘iPhone5C’ så gjorde de sig roliga angående att det egentligen är en iPhone5 i ett plastcase i och med att den är tyngre och tjockare än en vanlig iPhone5. Sedan ägnade de sig en stund att prata om att ‘iPhone 5S’ känns så mycket bättre och mer premium och att de inte riktigt förstod sig på meningen med ‘iPhone5C’.

    Sitter egentligen mest och funderar varför du sitter och hittar på saker i ditt inlägg.

  • Mattias Jonsson

    Xperia z1?

  • flipp0

    Här har du en video. Trashar de plasten? Knappast, känns som de mest är positiva och hyllar plastbiten. https://www.youtube.com/watch?v=u8DchtUUCGo&list=TLxS6Emy7MFgk

    Här har du anandtech: http://www.anandtech.com/show/7310/hands-on-with-the-new-iphone-5c

  • Adrian B

    Hey Apple, Nokia called…they want their colors back!

  • Joakim Lilliemarck

    Mycket klagande här på en telefon från personer som inte skulle skaffa den oavsett vad. Jag är personligen generellt sett mer förtjust i Android men Apple gör bra grejer. 64-bit OS är en cool nyhet, Touch ID verkar funka utmärkt och iOS har fått sig ett snyggt och modernt lyft. Visst många nyheter är inte nyheter för någon med Android men det är fortfarande bra nyheter och bra funktioner som läggs till.

  • Robert Mattsson

    Det låter förstås ändå märkligare. Då blir 5c dyrare än toppmodeller från HTC, Samsung mm.

  • Walle Wallgren

    Mitt inlägg va verkligen seriöst… :D

  • http://twitter.com/DasErdbeer DasErdbeer

    Apple jämför inte priser med andra tillverkare, har aldrig gjort och kommer troligtvis aldrig göra heller.

  • Walle Wallgren

    Va inte direkt seriös med mitt inlägg utan ville mer elda på nån som verkligen skulle bry sig om detta :)

  • flipp0

    Jag skulle kunna skaffa en om den varit mer prisvärd. Överlag tycker jag Apple gör riktigt bra grejer. Problemet är att de blir oproportionerligt hyllade av media och har på tok för höga priser. Man får oftast betydligt mer för pengarna om man köper en android eller WP-telefon, det är irriterande att Apple säljer så bra p g a sitt varumärke.

  • Daniel Jansson

    Folk behöver hävda sig för att inte känna sig osäkra över sitt eget köp. Typ. För mycket fanboys i världen som inte kan se subjektivt över olika telefoner/märken. Hör nog mycket ålder till.

  • Jerry Berglund

    Håller med dig där. Bara för att vi kanske inte gillar Apples affärsmetoder är ju inte allt uselt. För första gången, skulle jag faktiskt kunna tänka mig en 5s. För som sagt, den verka ju nästan vara gjord för oss androidanvändare, med liknande lösningar. Min bror håller förvisso inte med mig på den där sista jag skrev. hehe. men jag tillhör dem som anser att iOS7 är lite av en macifiering av androids gränssnitt.

  • Wimz3n

    De e väl inte så konstigt, de e Äpple vi snackar om. Bara loggan e ju 1500:- direkt. Varför tror du att dom bara har 14% av marknaden? :-D

  • Jerry Berglund

    Ja, den är ju menlös om den gjort på samma sätt som LG gjorde när den kom för Viewty-lurarna. Jag vet inte hur det funkar, men jag skulle nog kunna se en användbart område om det gick att byta inspelningsmode medans man filmade. Så om man filmar vanligt och ser något, så kan man slå på 120fps, och sedan återgå.

  • Christofer Olsson

    … eller glädja de 15 som röstat upp dig? :)

  • Jerry Berglund

    Hmm, sa inte Apple att just den funktionen kommer bara finnas i telefonen, och inte delas någon annanstans? visst, om man kan lita på det är ju en annan sak.

  • Thomas Solebrant

    Du beskrev just G2, och med tanke på att du verkar nöjd med din OG så varför inte?

  • Robin

    LG G2 som är värst på marknaden mer eller mindre har ett pris på 5000kr vid säljstart…
    Helt otroligt Apple kan hålla dessa höga priser för dessa produkter.

  • Niklas

    Apples kartapp var väl ingen hitt eller?

  • Micke Cronstam

    Karta?

  • Sven Wolltekt

    5S blir en värdig uppföljare till min HTC Sensation XE.

  • phpanos

    Word.

  • phpanos

    Förr eller senare kommer de nog att göra det. Dem har ju tappat marknadsandelar till konkurrenterna. Då borde ju prissättningen bli intressant.

  • Henrik

    Ojdå, det här med mobiltelefoner verkar vara blodigt allvar. Tydligen ett livsavgörande val med långtgående sociala konsekvenser om man gillar fel märke.

  • George Lubinsky

    Rent utseendemässigt ser i alla fall Apples smarttelefoner väldigt tilltalande ut. Men så länge deras produkter är svindyra blir det nog inget köp.

  • mauswe

    word, fast för mig får alla företag ha färger om de vill, men visst är del väldigt lik Lumia 620? =)

  • mauswe

    Ändå är rubrikerna i stil med ”Budgetmodell från Apple”, imponerande

  • Micke Cronstam

    Tja,för det första tror jag inte att så kommer ske, men det är ju en mycket säkrare positionering av dig som person. Blir svårt att hävda att telefonen var utlånad om det går att se vem som låser upp telefonen och med telefonens position kan man säga att någon varit på en speciell plats vid en speciell tidpunkt (förutsatt att det loggas). Slå ihop det med annan information som kanske inte varit personbunden och bilden klarnar.

  • Adrian B

    Jovisst, och det är just därför man uppfattar Apple som ett mycket mindre innovativt företag än vad de en gång var…

  • Madvillain666

    Allvarligt.. Fortfarande ingen 4g för sverige lr?? Och ingen större skärm? Hmmm… låt mig fundera… ne blir ingen iphone den här gången heller…

  • Wimz3n

    ”Telefonen har samma A6-chipp som Iphone 5, en 4-tumsskärm, ett
    ”kraftfullare batteri” än Iphone 5, en bakre 8MP-kamera, en främre
    1,9MP-kamera, Bluetooth 4.0 och LTE (4G). Den kommer säljas med 16GB och
    32GB lagringsutrymme, utan plats för minneskort naturligtvis.”

    Ööööh? Läste du allt eller har jag missat ngt?

  • butcherswe

    använder nfc när jag betalar på willys funkar kanon:-)

  • Malx

    Vilken del av ordet ”sällan” förstår ni inte?

  • Christofer Olsson

    Just det, ja. Brottslingar kan ju i dagsläget enkelt skylla på att de inte satt vid datorn / höll i telefonen just då. Man får hoppas att polisiära myndigheter får tillgång till denna information snarast.

  • Indie-Jan

    ”Skönt med Swedroid som känns betydligt mer seriösa, oberoende och nyanserade”.
    Tror du glömde att Swedroid är gjord av Androidfanboys som inte är helt opartiska, vilket märks ganska tydligt om man är något mer opartiskt lagd (*host*).
    Påstår inte nu att the Verge är opartiska, men ska du hitta någon opartisk får du leta länge.

    Skillnaden med Apples plast är att de har valt det med en tanke. Den är vald delvis till den yngre målgruppen eftersom polykarbonat är en extremt stark plast. Logiskt sett skulle du kunna skjuta med hagelbössa på telefonen utan att baksidan krossas.
    Prissättningen ligger runt 5ans rekommenderade utpris. Detta gör också att den som inte bryr sig så mycket om nya funktioner ändå får en mobil med en annorlunda look.

  • Guest

    Det framkommer inte i din text om den har rätt frekvensband för Sverige eller inte. Iphone 5 hade tex. inte stöd för det svenska nätet.

  • mask

    fel 4g fungerar nu i sverige

  • flipp0

    Inget fel på plasten som Samsung, HTC, Nokia m.fl. använder heller. Samsungs telefoner är enligt mitt tyckte fula och glansiga (precis som iPhone 5C) dock är det bra byggkvalitet. Platsen på HTC One X och Nokia Lumia 920 är dock både snygg, välbyggd och skön att hålla. Finns många bra exempel på lyckad plast från andra tillverkare och ser inget märkvärdigt med 5C. Hade någon annan tillverkade släppts en sådan design hade den kallats ful och plastig. Men nu är det apple och då blir den automatiskt omtyckt.

  • Wimz3n

    Först och främst e de inte min text, jag ”snippade” sen från artikeln ;-)

    Ja, det är väl som alla andra mobiltillverkare, vi får aldrig det som specsen säger från början. Verkar som om när den äntrar EU försvinner 50% (trodde bara moms och tull var på värde inte prestanda :-D )

  • wilhelmsson92

    då får du vänta länge. tror inte dom sänker priset på ett tag!

  • Peter Jönsson

    En enda bara? :P

  • Johan
  • Adrian B

    Haha, nice!

  • diiiz

    Var Nokia först med färg på mobiltelefoner?

  • diiiz

    Mindre innovativt för att de använder färger på sina telefoner?
    Samma färger som de haft på sina bumbers/skal innan.

  • diiiz

    För att de inte skiter ut telefoner som alla andra bolag?

  • diiiz

    Androidtrollen måste ju få skriva av sig lite.

  • diiiz

    LG G2 värst på marknaden? lol.

  • diiiz

    Nej, de kommer inte jämföra sig med andra bolag ang. priser.

  • Daniel_Wikholm

    5c/s har stöd för väsentligt fler LTE-band än föregångarna.
    http://www.apple.com/iphone-5s/specs/
    T.ex. Telia kör främst på band 7 och 20
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks#Europe

  • Robin

    Ja om man är påläst. :)

  • Jonas Sjödin

    ios7 är fortfarande en kopia på miui…

  • Daniel Jansson

    MIUI är högst inspirerat av iOS.

  • insight_66

    När deras marknadsandel snart är nere under 10% så kommer aktieägarna att kräva det om inte annat.

  • Jonas Sjödin

    Japp men det är en blanding av android och miui.

  • Adrian B

    Menar du bland smartphones? Eller ska vi gå bakåt till 90 talet och börja jämföra därifrån? =)

  • Oskar Bergvall

    MIUI kom långt innan iOS7. Dock gillar jag det inte direkt, för likt iOS :D Har absolut ingenting emot att man kopierar varandra, det hade ingen annan heller innan Apple började stämma alla andra..

  • Wimz3n

    Kanske inte, men efter konkursen kanske dom kommer på andra tankar :)

  • Wimz3n

    Äh, du ska se att Samsung stämmer mr. Äpple för patentintrång för detta. Seriöst är ju äpple inte ett dugg bättre, skillnaden är att nånga andra tillverkare försöker täcka alla typer av användare och inte som Äpple som bara tar personer som leker med luren med silkesvantar och inte bryr sig om prestandan. Kan väl vara ett plus att det sett likadant ut sen 1800-kallt, men vi vet ju alla hur det gick med Symbian…

  • Wimz3n

    Vad har du för enhet i åtanke? Lumina 920 kanske? Eller Iphone5S? Doro?

  • diiiz

    Baserat på vad?
    De har inte gjort det med Macarna.

  • diiiz

    Då borde ju de kraven funnits länge på datorsidan?

  • Wimz3n
  • diiiz

    Gör som du vill, Nokia var inte först =)

  • diiiz

    Patentintrång för vad?
    Apple (som de heter) har inte som mål att täcka alla möjliga segment.
    Nej, de tilltalar även folk som vill ha prestanda.

    Ja, för ny design hela tiden är ju Android känt för…

  • Adrian B

    Haha nej det är klart de inte var först! Men att nämna det i denna diskussionen är lika relevant som att påpeka att Apple inte ens tillverkade telefoner när Nokia hade färg och utbytbara skal på sina…

  • Adrian B

    Att innovera = uppfinna, komma på nya saker och nya ideer. Att måla om telefonen är därför ingen innovation.

    För mer information, se: http://sv.wikipedia.org/wiki/Innovation :)

  • diiiz

    Vad som är irrelevant är att säga att Nokia var först med färg på sina telefoner…

  • diiiz

    Och hade du haft lite koll på hade du märkt att det inte var innovationen i de nya iPhonerna.

  • insight_66

    Datorsidan gå mycket bättre.

  • diiiz

    Eh, nej.

  • Adrian B

    Haha klockrent! Har du en bild på en Iphone från samma tid också? Ohh vänta, just d…

  • Adrian B

    Det är heller ingen som har sagt att de var först, bara att man tänker på Nokia när man ser de nya Iphone 5C modellen. Du måste inte tycka likadant bara för andra tycker det…

  • diiiz

    Jag tänker på Moto X.

  • born2bwild

    Jag tänkte på de färgglada ipod nano (2006) när jag såg Nokias första gången. whats your point…?

  • Sillstrypare

    Jodå! Man får reda på vilken värdelös person man är som inte fattar nått om man utrycker gillande i någon riktning.
    Gäller de flesta märken.

  • DoctorDroid

    jag tänker på gula bananer

  • Sillstrypare

    Verkar rätt trevlig. Men inte vattentät och har aningen för liten skärm i mitt tycke.
    Det blir inget köp, men jag misstänker att det blir en på jobbet nu när vi ska byta lurar.
    Vi lär inte få bestämma färg, så det blir en nice suprise! :)

  • Lovely876

    Gäller det alla iphone 5?

  • Pzycic

    5S och 5C har enligt uppgift 4G till samtliga nät. Inte nuvarande 5an,

  • Konstigt2

    Om det är så att de har en bättre sensor, ja då får ju den som gör ett fake-finger göra sitt fake-finger lite bättre också så var den saken löst?

    http://suw.charman-anderson.com/linux-user/oh-what-big-eyes-you-have/

    Right on the money..

  • wuqqs

    iPhonetrollen också tydligen. Har sett ditt alias på en hel del kommentarer… främst till försvar för iPhone. Hej på dig..

  • Indie-Jan

    Nuvarande 5an fungerar bra i storstäderna med vissa operatörer. Inga stora förändringar krävs på 3g-masterna för att öka täckningen.

  • Paulista

    Kommer aldrig kosta så mkt.

  • Chippey5

    Kanske prismässigt ;) (UPP)följare

  • https://www.facebook.com/gecchi.kun Gecchi Kun

    Iphon = inte anpassningsbar låst till 1 system

  • Paulista

    Samma här, men är less på iOS nu. Ska prova iOS7 när det kommer, annars blir det byte.

  • Seade

    Man kan tycka vad man vill om Apple, men de lyckas få fler kommentarer/reaktioner än någon annan tillverkare fått, till och med på en sajt där gemene man skyr Apple som pesten. Det säger en hel del.

  • Paulista

    Det ska fungera smidigt också….

  • Snoe

    Vad ska man säga. Apple regerar även bad Android fanboys.

  • Daniel Johansson

    Varför är det alltid Apple-/iPhone-artiklar som får flest kommentarer här? :P
    Och undrar om Apple-/iPhone-bloggar skriver om när det kommer en ny Nexus? :)

  • Jon

    Nexus är numera en budgetlur så det är inte lika intressant. Tyvärr et devalverat varumärke.

  • Mats

    Fungerar bra? Det var en överdrift.

  • Rag Doll Poets

    14% av marknaden och rikare än alla andra android-tillverkare, tillsammans

  • Rag Doll Poets

    NFC har funnits länge och Apple har vetat om det länge. Vet du varför Apple inte använder NFC? För att det är skit

  • Rag Doll Poets

    Av någon underlig anledning skippade? Dom skippar det inte, dom gör aktiva val att inte ha med NFC för systemet är skit. Det är osäkert och lätta att hacka, det kommer aldrig finnas på en iPhone

  • George Lubinsky

    Eller så är det Apple som får vänta länge på att få mig som kund.

  • Sebastian Lundström

    Hmm men stämmer det verkligen att A7 är den första 64bit processorn?

    Var inte Ascend D-Quad först ute med det med sin K3V2 processor?

  • Emanuel Dahlberg

    Roligaste är att iPhone nyheterna är dom mest kommenterade artiklarna på en Android sida :D

  • Simon Sundbaum

    Bästa kommentaren hittills :)

  • Emanuel Dahlberg

    Haha rätt illa när intresset för Apple är större på en Android sida O.o Men det är ju bara så här en gång per år också ;)

  • Simon Sundbaum

    Allt går väl att knäcka på nåt sätt. Men det kommer krävas mer att knäcka ett fingeravtryck med denna tekniken. Framförallt om man kör fingeravtryck och en t.ex 4siffrig pinkod

    Mvh

  • Simon Sundbaum

    Jaja jeje ;) Ångade iväg kommentarer igår så soffan vart genomsvettig så inte alltid jag dubbelkollar vad jag skriver herr språknazi :D

  • diiiz

    Ja det gör det.

    Nej, det är inte en fullt ut en 64-bitars arkitektur.

  • Simon Sundbaum

    Blogginlägget handlar om läsare som lagrar ditt fingeravtryck i en databas. Detta gör inte en biometrisk sensor, avtrycket ligger i sensorn och verifierar bara dig. Visst kan man gå steget längre och vara lite paranoid, men visst kan tekniken komma att kunna missbrukas, men inte som den ser ut idag. Detta hade man inte kunnat hålla hemligt om så var fallet, nån klipsk person hade kommit på detta rätt så fort tror jag

    Mvh

  • Simon Sundbaum

    Okej har inte nog koll på NFC huruvida den är lätt att knäcka eller ej, så kan ej yttra mig. Men någon teknik liknande NFC i samband med biometrisksensor tror jag är framtidens melodi. Har absolut ingen förkärlek för just NFC.

  • mosfett

    Ptja, om det har att göra med att man får gårdagens hårdvara till dagens överpris eller att folk bara avskyr Apple och vill slänga ut en kommentar om hur värdelösa telefoner dom har låter jag vara osagt :)

  • Max

    Folk älskar att hata Apple, det är så det är bara.

  • Max

    Uit har blivit så konstigt, så konstigt. Är det ingen som reflekterar över IOS7 alls? Tusen miljarder färger som trycker ut linsen ur ögat på dig och sega långdragna animationer på precis allt. Vad fan är det för färger egentligen? Kolla screenshotsen ovan, det ser verkligen inte bra ut. Quick-settingsmenyn är en spya.

  • Daniel

    Finns redan. Dock bara i Sydkorea än vad jag känner till. Phantech är det dom släppt den och använder sig av Fingerprints teknik. Det är just Fingerprints största konkurrent som Apple för en tid sen köpte upp. Så återigen var denna ”nyhet” inte Apples.

  • Daniel

    Pantech stavas det nog.

  • Max

    ”They can get away with anything”. Stämmer rätt bra :)

  • Daniel

    Sydkoreanska pantech har släppt en androidlur med fpc nån gång i augusti. Så det dyker säkert upp här snart.

  • WakeUp

    Skulle Apple.. ett av världens största och deras utveckling vara beroende av bara en enda man!? Jobs the one and only? Gjorde Jobs allt!? 24/7!? 24h om dagen året runt!? Inse att Apple och iPhone etc hade stagnerat och varit här även om jobs inte gått bort… de hade knappast släppt en iPhone X.. Jobs var ju med när 3 blev 3S och 4 blev 4S… och han var med när 5an designades.. så sorry men det är bara fånar som dyrkar en person som han vore den enda på denna jordklot som kan innovation.

  • SonyH

    ”I think if you do something and it turns out pretty good, then you
    should go do something else wonderful, not dwell on it for too long.
    Just figure out what’s next.” Stevie..

    Hmm undrar hur det gått med det där och iPhone!!

  • Markus Folkesson

    Jag gillar utseendet på nya iOS men man måste ju hoppas att det flyter också för Apples skull (jag är ingen GoogleFanboy). Annars lär det bli fler på den här sidan om man säger.

    Gillar nya färgen Guld också. Och kan tala om från min klocka att Safirglas tål STRYK. Så repor på hemknappen lär inte bli något stort problem…

  • Daniel

    Spännande att läsa alla dina färgade kommentarer här, om du påstår att du är neutral i frågan Android vs Apple/ios, tillåt mig att skratta. Vad baserar du din teori på? Om att Apple inte jämför priserna på sina produkter, med andra produkter inom samma segment på marknaden? Det är ytterst självklart att dom gör det. Märkesprofilering, priset på produkten avgör hur den i sin tur uppfattas. Statusmässigt, kvalitétsmässigt, mm. Och hur kan man avgöra om produkten är exklusiv och dyr? I relation till vad andra produkter kostar. You do the math.

  • Emanuel Dahlberg

    Tack och lov är det inte lika hemskt i verkligheten! Färgerna är väldigt överdriva på deras pressbilder!

  • Simon Sundbaum

    Jo och även Disneys nya lur tillverkad av Fujitsu och en mobil från märket Konka som ej är officiell än. Men detta är linjesensorn(swype). Det är touchsensorn som kommer vid årsskiftet som kommer bli det stora genomslaget

    Mvh

  • Von Platen

    mer å mer åt Androidhållet….men med en stor skillnad. INGA WIIIDGETS!!! Men det kanske e bra för Äpplet, va vet jag

  • Mattias

    Nae safirglas är sjukt hårt, därav att kameralinserna är täckta av det i mobilerna så vi ska slippa ”repiga” bilder.

  • Mattias

    Helt fel läge att överdriva så att det ser förjävligt ut :) Kan inte tänka mig att det ser ut sådär. 5C ser då ut som en barnleksak :)

  • Emanuel Dahlberg

    Som sagt det är smaksak. Ändrar man bakgrundsbilden så blir det inte lika skrikigt. (körde en färgglad bild på ios 7, och det är inte så hemskt som det ser ut på bilderna, det är inte vassa färger som skär sönder din retina). 5C ser ju bara ut som en 5:a med ett skal på.

  • Mattias

    Nae det var inte meningen att snacka skit eller så. Jag ska se det i verkligheten så vet man hur det verkligen ser ut. Pressbilder kan vara vilseledande allt som oftast. Inte meningen att trampa nån på tårna :)

  • Emanuel Dahlberg

    Nej nej, jag tog det inte som att du snackade skit heller :) Håller med dig, men jag förklarade bara lite :)

  • Svetsarn

    Tycker ändå att Apple gör dom mest användar vänliga telefonerna. Det här med RAM osv på telefoner har ju fan gått till överdrift sen när behöver man 3GB RAM på en telefon?

    Jag är också nyfiken på det här med NSA härvan och Apples ”inblandning” i det hela. Lämnar dom ut info? Vad för slags info? Tacksam om någon kan ge ett litet svar i alla fall :)

    Vill även slå ett slag för att jag gillar Samsungs polycarbonat, det här med ”premium feeling” är ju ett skämt. Tycker Samsungs byggkvalitet är utmärkt som den är. Dom borde fortsätta med polycarbonatet. Pga att kunna byta batteri osv. Ingen mer än jag som gillar nuvarande material?

    Sist men inte minst… iPhone 5S eller Note 3? Eller vänta på ev. SGS5?

    / Wall of text

  • Orc

    Swedroid är en Androidsite, men de är riktigt professionella jämfört med många andra tekniksiter. Bara en sådan sak som att de vågar skriva om konkurrenterna gör dem bra mycket intressantare än många ”opartiska” sidor.

  • Wimz3n

    Hmm… Jaja, grönsaksbolaget :) De har ju en viss förkärlek att vända och vrida på sina patent så det skulle inte förvåna mig.

    Det där me prestanda, Iphone känns för mig mer som en lexus med ferrarimotor som ej är inkopplad ordentligt :) Myckett pengar för märket, hyggliga specs, men uttnyttjas inte fullt ut.

  • Wimz3n

    Det du siktar på ar samma kategori människor som en gång i tiden totalvägrade att ex.vis Amigan gick i graven (Jag var en av dessa). Macen är mer inriktad till en kategori människor. När jag tänker efter har väl denna kategorin blivit mer en storleksjämförelse där det är viktigast att ha det dyraste, innehåll oviktigt? Sen kan man inte sticka under stolen att MacBookAir osv ar otroligt mycket snyggare än en Acer eMachines, men det skiljer runt 8000-10000:-.

    Ergo: Apple (nöjd nu?) är igentligen ett komplement till det du aldrig fick av naturen.

  • Wimz3n

    Men du måste hålla med om att det är kul när det blir lite debatt. Ibland får jag nästan känslan av att diiiz trollar lite för att få effekt. Det har ju onekligen stormat lite :) Och det är alltid kul när man får en annan infallsvinkel. :-D

  • Wimz3n

    Hmmm… Tja, det är väl efterdyningarna av när dom var störst. Men, men, lev på tron att dom är bäst så får tiden avgöra :-D

  • Wimz3n

    Och det baserar du på… att Apple inte har den?

  • spejside

    Du inser inte skillnaden mellan ett fingeravtryck kopplat till ditt pass och ett fingeravtryck kopplat till allt du gör på nätet?

  • Mattias Jacobsson

    Det kommer inte vara ett fingeravtryck kopplat till allt du gör på nätet.

  • Rag Doll Poets

    Sa aldrig att dom var bäst?

  • Rob

    ”sega långdragna animationer på precis allt”

    Har det alltid varit.. Tröttnade på det när jag körde på min gamla 3GS och försökte optimera bort det, men då blev det laggigt istället.

  • insight_66

    Nexus 5.

  • wuqqs

    Jadå, det är definitivt bra för att hålla diskussionerna uppe. Jag tyckte bara det var ett komiskt inlägg om Androidtroll när iPhonetrollen är lika närvarande :)
    Och man får ju ge lite cred till bl.a. diiiz då det onekligen gett effekt med nu över 400 inlägg på en artikel om en konkurrent till Android! :)

  • solnakisen

    Jag tycker också att Samsungs plast är bra. Min S4:a är på vift just nu så kör med en gammal HTC Sensation. Bra metallkonstruktion men den blir tung och jag har märkt att den ofta slinker ur fingrarna då det är som en liten plåtbit. Har inte alls samma problem med S4:an.

    Så jag föredrar fortfarande plastlurar. :-)

  • solnakisen

    Hade en klocka med safirglas i 10 år från Tissot. Den var med om myyyycket. Inte en repa så långt ögat når… :-)

  • Robert Mattsson

    549 dollar för snikvarianten med 16 GB minne. Det blir nog till och med lite mer än 5000 kr i Sverige.

  • diiiz

    Har du testat det?
    Nej, gör det först då…

  • diiiz

    Källa?

  • diiiz

    Folk påstår att Apple måste sänka priserna på iPhone eftersom deras marknadsandel har sjunkit.
    Jag påpekade då att de inte gjort det på datorsidan.

    Så vad är det som är så svårt att förstå?

  • diiiz

    Vad har du för källa på att folk som köper Mac bara gör det för att det är dyrt?

    Hur kan det skilja 8000-10000 när en MBA kostar just det?
    Är Acer E gratis?

    Din penisstorlek är inte relevant.

  • diiiz

    Nej, för att det just är gammal och osäker teknik.

  • diiiz

    Tack :)

  • Osäkert

    IPhone är en mobil som är bra, krånglar sällan och håller hög premiumkänsla. Kört nexus ett tag nu och har inte mycket att klaga På, men är sugen på något nytt. I mitt tycke att välja annan androidenhet än Nexus är en nedgradering.
    Nexus 5 tvinga mig inte välja iPhone
    :-P

  • Wimz3n

    Hehe… Ja, för iphone har ju ingen gammal och osäker teknik? Host host :-D

  • Wimz3n

    Oftast handlar det inte raktigenom om okunskap utan mer om kunskap och infallsvinkel. Sen är användningsområdet ganska viktigt. Tjoflöjt, mot 500-inläggsbarriären :-P

  • Wimz3n

    Hmm… jag har nog inte direkt diskuterat falloskvalite vad jag kan se. Men om du vill in på det spåret att jämföra sånt förstår jag att du håller Iphone varmt om hjärtat :)

    På prispunkten kan jag villigt säga att jag var lätt felunderrattad. Men prisklassen är ändå onödigt stor.

    Angående källan… Jag har två ögon, två öron, erfarenhet sedan länge. Men visst finns det personer som har större behov av Mac än en PC, men inte alls i den utstäckningen som den etablerats i. Skillnaden var för 10-15 år sedan då PC var ett enkelt verktyg i kontorsmiljö, Macen var mediaverktyg och Amiga var spelmaskin.

  • Majk

    Äpplet har ruttnat. Crapple borde skämmas. Inget NFC inga Widgets och återigen samma mobil som fg år men med nya processorer. Verkligen innovativt.

  • diiiz

    Jag trodde vi pratade om NFC? :-D
    Ska vi pratar något annat irrelevant också? :-D

  • diiiz

    Ja det brukar vara så när man frågar efter källor, baserar det på ”egna erfarenheter” som inte går att kolla
    Smart :-D

  • Wimz3n

    Nä, vi kan prata om NFC som Apple valt bort trots att flertalet (dock ej jag… än) använder dagligen. Det finns en framtid av förfining av systemet.

    Ska vi bli irrelevanta kan man ju fråga sig varför Apple implementerat BT i sina lurar, WiFi, osv… För det är ju ingen gammal osäker teknik?

  • Wimz3n

    Nä, inte samma mobil. En liknande och ett försök till att fånga Nokiaanvändare :)

  • jahaja

    Föga imponerande.. Iphones skärm når inte ens 720p HD standard nu när alla androider kör 1080p standard… känns 2009 tycker jag..

  • Twinsen

    Du får nog vänta på konkursen ett tag. Apple gjorde 41 miljarder dollar i vinst 2012. Samsung som är överlägset störst i Android gjorde 26 miljarder i vinst. Google 10 miljarder. Apple tjänar mer pengar för varje år.

  • Robert Mattsson
  • Wimz3n

    Ok, nått år då :-D

  • diiiz

    Flertalet? nej, väldigt få använder NFC idag.
    Apple kör sin egen variant, iBeacon.

  • diiiz

    Ser inga priser där?

  • Robert Mattsson

    I artikeln står det att 5c kommer att kosta över 5000 kr.

  • Wimz3n

    Ok…

    Källa:

    Företag: Vilka kör Mac? Inte många, det saknas mycket företagslösningar. Jo, jag vet att det finns mediala företag, men då snackar vi gamla ränder.

    Privat: Vilka kör INTE mac? Gamers väljer nog knappast mac? De som har PC på jobbet och använder den pivata hemma kanske?

    Ärligt talat när jag funderat ett tag så hur kommer det sig att det finns mac över huvud taget.

    Oj, förlåt jag hamnade visst i en macmonolog.

    Iphone: Vi kan ju kolla hur inteligensen är på den alldagliga användaren.

    FLASH: Instagram kommer till Android:
    http://www.buzzfeed.com/katienotopoulos/iphone-users-disgusted-by-android-instagram

    Eww… Hmm… Så ser det inte ut här direkt när konkurrenterna visar upp något?

    Källa? Höhö, jodu!

  • diiiz

    Finns faktiskt en del företag som kör både Mac och Win i sina miljöer.

    Jasså, har du någon undersökning på intelligensen på iPhoneanvändare?
    Eller använder du random trollkommentarer på twitter som källa? :-D

    Ser det inte ut så här?
    Haha, nej för Crapple, Äpple och mactaliban är ju inte alls standarduttyrck här.

  • Wimz3n

    McBeacon? XD. Sorry, fick bara något i tangentbordet :)

    Jo, flertalet som har det. Kan vara precis vad som helst. Har för avsikt att skaffa själv för att utföra funktioner utifrån min position. (geocaching blir lite smidigare <- kuriosa).
    Även i mitt arbete skulle det kunna användas flitigt.
    Men du får gärna köra ditt iBeacon om du vill…

  • diiiz

    HIHI det var roligt gjort :-D

    Som sagt väldigt få använder det och det finns i princip inga stora tjänster som kör det.

    Ja, det kommer jag nog. Verkar ganska överlägset NFC. http://appleinsider.com/articles/13/06/19/inside-ios-7-ibeacons-enhance-apps-location-awareness-via-bluetooth-le

  • Wimz3n

    Källa? ;-D

    Jo, det ser ju verkligen ut så här? Hittade ett inlägg på snabbscroll. Och jag som råkade ”snabböversätta” på samma sätt som jag skrivit ”pyttemjuk” och ”flickvän” tidigare. Men en fråga… Apple betyder väl fortfarande Äpple? Sen när blev det ett skällsord?

  • diiiz

    Jag har två ögon, två öron, erfarenhet sedan länge ;-D

    Japp, så ser det ut här. Bara att titta på inlägget nedan av Michael som du kommenterade.
    Äpple är inget skällsord, det är mer ett ord som androidfanboys använder när de vill vara ”roliga”

  • Wimz3n

    Vi får väl se. Ett system i drift vs. flångnytt system. Jag hade nog föredragit om dom satsat mer på att etablera mer grundläggande delar först, se 4G och kanske öppna upp för 3:e partsmjukvara :)

  • Max

    Absolut har jag det. Det är också därför jag kommenterar animationerna.

  • Max

    Det känns som att animationerna är ÄNNU tyngre nu, nu har du en långdragen animation varje gång du stänger ner appar och öppnar upp dem, inte alls som förut. Självklart är ytan blockerad tills animationen är klar också, i typisk IOS-fashion.

  • diiiz

    Nytt och nytt, det använder ju sig av befintliga system så som BT LE o.s.v
    5C och S har full 4G.
    API för tredje part finns det redan.

  • diiiz

    Även GM?

  • diiiz

    Vad är det för långdragna animationer du pratar om?

    Har testat själv och även kollat t.ex. http://www.youtube.com/watch?v=18m2eztDNiM och ser inte dessa.

  • Max

    menar väl mest i jämförelse med de dunkla, gråaktiga tonerna jag har på min drod-hemskärm. Färgerna är väldigt skarpa dock oavsett vad man har för preferenser.

  • Max

    Jag menar animationerna som drar dig in och ur appar, alla typer av transitions helt enkelt. Självklart är det inget som en IOS-användare tänker på kanske, men det är ingen tvekan om att IOS7 är mer animationstungt än IOS6.

  • Wimz3n

    Kunde just tro det, inget nytt från apple asså :)
    Jo,4G men kommer nog som sagt inte i det utförandet till oss.

    API, ja kanske det, men jag var nog inne på mer än tillverka SMB kloner och candycrush…

  • diiiz

    Jo, det är nytt. :-D

    Jasså, vilket utförande kommer det till oss i då?

  • diiiz

    Ja, det är ju din åsikt. Betydligt mer animationer på min WP.

  • Max

    Som sagt, jämförelsen är mellan 6 och 7. Inte din WP.

  • Wimz3n

    E inte det allmänt kännt att när väl mobiler kommer till europa strippas dom från än det ena än det andra. Vi får väl se.

  • diiiz

    Den finns ju redan i Europa med full 4G, http://www.apple.com/iphone/LTE/

  • diiiz

    Som sagt, jag märker ingen skillnad där.
    Hur kommer det sig att du som Sony fanboy har en iPhone?

  • Kalle Henriksson

    En nypa salt vad gäller alla sågningar (författaren har troligen inte en iPhone i fickan), men mycket som sägs är också sant. Som Android-nyttjare känner jag dock hur leendet sprider sig hur mycket jag än försöker se objektivt på det.

    http://www.thestreet.com/story/12033242/1/google-laughs-at-the-new-iphones.html

  • Wimz3n

    Enligt den länken skulle iphone5 ha LTE i sverige? Varför säljs det inga (vad jag vet). Jag kan oxå köpa telefoner från utlandet, men det verkar inte vara relevant för frågan.

  • diiiz

    Ja, det var ju en objektiv artikel…

  • diiiz

    Suck, kan du hänga med i diskussionen?
    Vi pratade om fullt 4G-stöd i 5C och 5S. På den sidan ser du att den telefon som släpps i EU har full 4G-stöd.

    Förstår du…. ?

  • Wimz3n

    Suck, ja, och på samma sida står det ju att iphone 5 har 4g i sverige, eller hur? men det har jag inte sett röken av. Eller vad i den länken har jag missat??? Ser inget om att 5S &5C ska komma till sverige?

  • diiiz

    Suck, du får ju läsa vilka band som de olika telefonerna stödjer.

    http://store.apple.com/se/iphone där kan du läsa om att 5C och 5S kommer till Sverige.

    Du verkar verkligen wimz3n.

  • Rob

    De kan ju inte förbruka alla deras features på en release, måste spara på såsen till kommande års modeller.

  • Kalle Henriksson

    Nope, inte särskilt. Därav saltet. Men jag tycker att Apple har tappat lite av den innovationsfart dom en gång hade. Jag gillar dock iOS7 kontra föregångarna. Det känns modernare och är trevligare att se på.

  • J37

    Sen när behöver man en 64-bitars processor i en telefon? För att ha glädje av den behöver man minst 4 GB RAM.

  • Spetsen #11

    Väldigt fånig artikel, men det är ju faktiskt inte så svårt att se på Apples aktie när de presenterade iPhone 5S/C: http://www.thestreet.com/quote/AAPL.html?timespan=1W&XAXIS_LABEL=1&charttitle=5-DAY%20CHART. Googles och Nokias aktier är dock något mer svårtolkade, även om speciellt Nokia hoppade upp en del då.

  • Abbe

    Sluta upprepa denna korkade myt.

  • Joakim Lind

    Missförstår jag något nu eller menar ni att fingeravtrycksiloggning är något nytt. Jag har fingeravtrycksläsare på min 3 år gamla Fujitsu Celsius H700. Och HP har använder sig av det långt före det?

  • maddock

    Usa! usa! usa!

  • diiiz

    Se vad?
    Den sjunker alltid efter lansering.

  • diiiz

    En vettig implementation är nytt.

  • Joakim Lind

    Det är det ju inte alls det. Upplåsning som upplåsning.

  • diiiz

    Inte riktigt, finns hur många olika tekniker som helst.
    Och om det är t.ex. placerat på baksidan är det värdelöst.

  • Joakim Lind

    Så kan du ju inte resonera. Bara för att de har kombinerat en fingerscanner och en knapp så är de ju inte först med det.

  • Majk

    Låter som önsketänkande från din sida. Jag tror att de helt enkelt inte är bättre än så. Att de skulle spara på såsen för att riskera att aktien störtar och tappar marknadsandelar ett helt år till är föga troligt.

  • Daniel Jansson

    Vad mycket hat här. Tragiskt. Samtidigt den mest kommenterade artikeln på Swedroid. Varför detta intresse om iOS är så dåligt? Osäkra tonåringen dominerar denna sida?

  • Daniel Jansson

    iOS 7 beta 1 flöt till och med bättre överlag än vad Android gör. Sitter idag på beta 6.

  • Spetsen #11

    Nej, aktier sjunker inte alltid efter lansering. Ganska ofta gör de det, men det betyder ju inte att det inte går att se när iPhone 5S/C presenterades på Apples aktie, snarare tvärtom. För övrigt var Apples aktie på den högsta nivån de senaste tio åren (och förmodligen någonsin) 21 september 2012, vilket bara råkar vara den dag som iPhone 5 släpptes. iPhone 5 presenterades 12 september och jag hittar visserligen ingen dag-för-dag-statistik då, men det ser ut att ha gått uppåt i alla fall.

  • diiiz

    Well, så enkelt är det inte att aktien har droppat bara för att iPhone 5 lanserades.
    Det var väldigt många större fondbolag som cashade in då, bl.a.

  • Spetsen #11

    Att aktien gått ner sedan iPhone 5 lanserades beror givetvis på en hel del saker, men att aktien ”rasade” när iPhone 5S/C presenterades beror på att iPhone 5S/C presenterades. Att hävda något annat känns rätt korkat. Det betyder förstås inte att telefonerna är dåliga eller att de inte kommer sälja bra. Jag tror både att telefonerna är bra och kommer sälja mycket.

  • Henning Knudsen

    Aple iphone gör stabila telefoner som sällan laggar….men de gör oxå tråkiga telefoner som låsta och som inte går att forma på något sätt. Av denna anledning är adroid vinnaren…..numera är de dom mest innovativa på marknaden som skapar nya möjligheter för användaren!

  • diiiz

    Det beror ju som sagt på att man bygger upp inför ett event. Kursen ligger på samma som 1 månad innan eventet.

  • Spetsen #11

    Jag har aldrig sagt något annat, jag sa att man tydligt kan se på Apples aktie när iPhone 5S/C presenterades. Ska man vara helt korrekt så var raset efter eventet faktiskt till en något högre nivå än en månad innan eventet. Även om det är vanligt att aktier går ner efter att man presenterar saker är det ingen lag och till exempel verkar ju inte samma sak ha hänt när iPhone 5 presenterades. Jag förstår faktiskt inte vad du försöker bevisa, tycker du inte att man kan se när eventet var om man tittar på en graf över värdet på Apples aktie över den senaste månaden? För det är det enda jag sagt.

  • jag

    jag vill ha en iphone 5C , den är så COLORFUL .. jag vill ha den för att jag gillar färge och den har blivit b’ttre med IOS 7 och plastet

  • jag

    iPhone 5c

  • du

    hhhahaha

  • Nikbear

    diiz är som ett virus, bara att vänja sig. Lite som iOS faktiskt.

  • diiiz

    När har jag gnällt om det?

  • Andreas Larsson

    Oj tröttna hänga på IDG:s forum när dom bytte till Disqus, men var ofta där innan, å alltid i Macwoords artiklar när Android fanboys kritisera iPhone så blev d diskussioner om varför dom ens gick in på Macworld forum ^^ du var alltid en av dom som alltid va inblandad i dom diskussionerna

  • diiiz

    Jag är ju här för att artikeln handlar om iPhone. Jag hänger inte i Androidartiklarna här.

    Så vad är din poäng?

  • Andreas Larsson

    Jag har bara läst artiklar på Macworld som har handlat om Android, det är min poäng :)

Aktuellt


Nexus 6 på väg till Sverige - dyker upp hos Prisjakt

Android på Prisjakt

Sony Xperia Z3 Compact
Samsung Galaxy Alpha
Samsung Galaxy S5
OnePlus One
Samsung Galaxy Note 3
Asus Google Nexus 7 2013
Asus Google Nexus 7

Populära ämnen

Senaste nyheterna om

Allt om

Sweclockers RSS