Vi förstår varför du blockerar annonser, men överväg gärna att visa dem om du vill stödja Swedroid. De behövs för att sajten ska gå runt. Tack! Dölj meddelandet.

Hands-on med Sony Xperia V [IFA 2012]

Postat:
06:54 - 2012-09-02
Skribent:
Swedroid-redaktionen
Kommentarer:

Sony bjöd förmodligen på enskilt flest Android-nyheter i samband med den pågående IFA-mässan. Inte mindre än fem enheter lanserades varav fyra smartphones – Xperia V, T, XT och J – samt bolagets första surfplatta i Xperia-serien: Sony Xperia Tablet S.

Xperia T och XT är i stort sett samma telefon med skillnaden att T är anpassad för den europeiska marknaden och XT för den asiatiska. Enligt Sonys produktsida och pressmeddelanden verkar det som att T-modellen i dagsläget inte är aktuell för den svenska marknaden. Xperia ion HSPA med motsvarande skärmstorlek finns däremot sedan nyligen i butik, men har till skillnad från Xperia T/XT ingen Snapdragon S4-processor eller liksom Xperia V ett LTE-modem. (Uppdaterad: En formulering som gav intrycket av att Xperia T har LTE-modem är åtgärdad)

Specifikationer Sony Xperia V
ReleasedatumHösten 2012
Processor1,5GHz dual-core
PlattformQualcomm MSM8960
GrafikkretsAdreno 225
RAM-minne1GB
Inbyggt minne8GB / plats för minneskort
Skärm4,3" / HD - 720x1280 pixlar / 342PPI
SkärmtypLCD / 16:9 / 281,22 cm² / ~61,5% av fronten
Kamera13MP
Främre kameraVGA
Vikt120g
Höjd, bredd, djup129 x 65 x 11mm
Batteri1700mAh
KommunikationmicroUSB, Bluetooth 4.0, Wi-Fi
SensorerGPS, accelerometer, gyro, magnetometer, närhetssensor
FM-radio / NFCJa / Ja
Tal / standbytid7 / 400 timmar
NätverkFyrbands GSM / HSDPA / LTE
IP-klassningIP57
Övrig info3,5mm-jack. IP57-certifiering som gör att enheten tål damm och väta.
Mer infoMer info om Sony Xperia V på Androidenheter.se

Xperia V är med sin 4,3″ stora HD-skärm Sonys hittills största vädertåliga Android-telefon. I korta drag är den utrustad med dubbla processorkärnor med en klockfrekvens på upp till 1,5GHz, 13MP kamera med lysdiod, LTE/4G-modem, Bluetooth 4.0, 1GB RAM samt 8GB flashminne och väntas finnas i butik någon gång under det fjärde kvartalet 2012 till ett pris kring SEK 5000.

     

Framsidan av telefonen har vare sig taktila eller kapacitiva knappar om vi frånser de som ritas upp på displayen, men likväl en högtalare, VGA-upplöst kamera, ljusdiod, samt en ljus- och närhetssensor. MicroUSB/MHL-kontakten sitter monterad på den vänstra sidan av telefonen medan låsknappen samt volymknappen är monterad på den högra. I botten sitter i sin tur samtalsmikrofonen medan Sony placerat hörlursutgången på ovansidan. Hörslursjacket samt USB-kontakten sitter bakom en liten lucka för att förhindra vatten från att komma in i telefonen.

Enheten har ett chassi i plast som känns både styvt och tåligt. Det avtagbara bakstycket som finns tillgängligt i svart, vitt och rosa ger inte heller upphov till några missljud när vi utsätter telefonen för lite tuffare behandling. Vi noterar också att det går utmärkt att plocka ut batteriet. Om vi skall anmärka på något blir det på låsknappen som vi upplever som för liten samt att kameraknappen uteblivit.

Galaxy S III bredvid Xperia V

Sony gör bra skärmar och Xperia V är inget undantag. Ljusstyrkan upplever vi förvisso som snäppet svagare än vad Galaxy S III presterar, men i gengäld är färgåtergivningen på BRAVIA-panelen vassare liksom pixeldensiteten och därmed skärpan. Jämför vi däremot med Xperia T/TX inbillar vi oss att färgerna ser något mattare ut. Betraktningsvinklarna är det inget fel på och vi tycker också att skärmen/digitizern svarar bra när vi svepar fram bland menyer och appar.

ModellnamnSkärm (tum)Bredd (mm)Höjd (mm)Djup (mm)Vikt (gram)Batteri (mAh)
Samsung Galaxy Note II5.58115191803100
Samsung Galaxy Note5.382.95146.859.651782500
Samsung Galaxy S III 4.870.6136.68.61332100
HTC One X4.769.9134.48.91301800
HTC Sensation XL4.770.7132.59.9162.51600
Samsung Galaxy Nexus4.6567.94135.58.941351750
Samsung Galaxy S II4.366.1125.38.491161650
Sony Xperia S4.364.2128.17.31441750
HTC Sensation4.365.4126.111.31481520
Motorola RAZR4.368.9130.77.11271780
Xperia V4.365129111201750
SE xperia arc4.2631258.71171500
Samsung Galaxy S Plus464.2122.49.91191650
Samsung Galaxy S464.2122.49.91181500
Google Nexus S463123.910.881291500
Xperia J46112491241750

Xperia V är relativt nätt för att vara  en vattentålig telefon . Höjden och bredden på 129mm respektive 65mm är jämförbar med Xperia S som mäter 128mm respektive 64mm. Vad berör djupet är skillnaden desto större med ett mått på 11mm för Xperia V och 7,3mm för Xperia S.

Det utbytbara batteriet är specificerat till 1750mAh vilket är detsamma som för exempelvis Xperia S och får betraktas som lagom. Vikten om 120 gram imponerar och vi fick titta både en och två gånger i Sonys specifikationsblad för att försäkra oss om att det var korrekt uppfattat. Bland övriga telefoner vi testat med en skärmstorlek på 4,2″ eller mer är det endast Galaxy S II samt xperia arc som väger mindre.

Sony gjorde ingen hemlighet av att Xperia V är vattentålig

Xperia V är IP-klassificerad (IP55/57+) och har högsta nivån av damm- och vattentålighet bland smartphones. Det innebär att telefonen kan ligga på en meters vattendjup  under minst 30 minuters tid utan att ta skada. Skyddet förutsätter förstås att luckorna för både hörlursjacket och USB-kontakten är stängda.

Telefonen bygger på Android 4.0/Ice Cream Sandwich i kombination med Sonys egenutvecklad UX-gränssnitt, som i sin tur innehåller ett par nyheter i förhållande till senaste generationen NXT-telefoner. Till en av nyheterna hör möjligheten att placera ett urval av applikationer, exemplevis en timer eller ett anteckningsblock, ovanpå andra programfönster. I videon ovan syns bland annat detta och en rad övriga delar av TouchWiz-gränssnittet. Spelfantaster kan vidare glädjas åt att luren är Playstation-certifierad.

Sony Walkman musikspelare och Sony ClearAudio borgar för bra lj

Musikspelaren är hämtad från Sonys Android-baserade Walkman-spelare och innehåller en uppsjö av funktioner inklusive en fyrbandsequalizer. Telefonen är också utrustad med något som Sony kallar för Walkman Clear Audio som uppges förbättra ljudkvalitén.

Vi testade att lyssna på ett par låtar i dels våra egna öronsnäckor från nocs och dels i de slutna relativt stora bygelhörlurar som fanns på mässgolvet och uppfattade resultatet som bra. Det var dock svårt att bilda sig en riktig uppfattning i dels den bullriga miljön och dels utan någon referensenhet tillhanda.

Kameramjukvaran ser ut och bjuder på i stort sett samma funktioner som vi hittar bland tidigare NXT-telefoner. Ett par nyheter har dock tillkommit; ”Superior Auto” som uppges leda till bättre bilder genom en kombination av scenlägen och intelligent efterbehandling, och ett läge som möjliggör HDR-fotografering för ett utökat dynamiskt omfång.

Prestandan lämnar tyärr en del att önska. Det är inte tal om ”zero shutter lag” när vi manuellt försöker ta bilder i serie med 13MP upplösning,  vilket videon ovan också visar. Vi skall ha i åtanka att mjukvaran vi testat är en betaversion och mycket kan hända innan telefonen når butikshyllorna.

Sony Xperia V (13MP) – högerklicka och välj ”öppna i ny flik/nytt fösnter” för full upplösning

  

  

Bilder blir vid en första anblick hyggliga trots att ljuset inte är det bästa på mässgolvet. Den VGA-upplösta kameran i fronten verkar inte ha fått någon större uppmärksamhet utan gör med nöd och näppe jobbet.

BenchmarkXperia VXperia JGalaxy S III
RAM (OS)801 MB385 MB779 MB
Inbyggd lagring (NAND) 8 GB (2GB för appar, 3,8GB för användardata)11622
Upplösning720x1280480x854720 x 1280
OSIce Cream Sandwich (4.0)Ice Cream Sandwich (4.0)Ice Cream Sandwich (4.0)
Plattform (SoC) Snapdragon S4 MSM8960 (28nm)Snapdragon S1 MSM7227AExynos 4412 (32nm)
CPU2x1,5GHz1GHz4x1,4GHz
GPUAdreno 225Adreno 200 (Enhanced)ARM Mali MP400
Geekbench21592 p526 p1552 p
Benchmark Pi294 msN/A354 ms
Linpack150 MFLOPSN/A56 MFLOPS
Browsermark 104 204 pN/A172 751 p
Sunspider1174 msN/A1 403 ms
Vellamo2516 pN/A2 091
Basemark ES 2.0 Taiji30 FPSN/A37 FPS
Electopia (fullscreen)42 FPSN/A28 FPS
Nenamark 2 59 FPS17 FPS58 FPS
Xperia V med Qualcomms dubbelkärniga Snapdragon S4-plattform gör mycket bra ifrån sig bland våra syntetiska testmoment och speciellt imponerande är flyttalsprestandan.

NameSequential read (MB/s)Sequential write (MB/s)Random read (MB/s)Random write (MB/s)IOPS/s read (4K)IOPS/s write (4K)
Sony Xperia V (4.0) 40.956.3710.130.27259670
Samsung Galaxy Note II (4.1)49.869.613.650.543495166
Samsung Galaxy S III (4.0)40.848.939.470.72424180
Sony Xperia P (2.3) 29.2610.988.350.612139158
HTC One S (4.0)47.7612.799.770.572504147
HTC One X (4.0:)28.0512.148.020.592055153
Sony Xperia S (2.3)35.746.637.030.18180048
Samsung Galaxy Note (4.0)33.967.198.530.25218566
Samsung Galaxy S II (4.0) 45.65.17
4.54
0.24
1164
64
HTC Sensation XL (4.0) 38.739.219.130.27233770.39
Samsung Galaxy Nexus26.715.085.280.21135154
ASUS Padfone (4.0) 23.215.526.170.2158152
En snabb systemprocessor och kraftfull grafikdel råder tyvärr inte bot på sega flashminnen. Av resultatet i Androbench att döma ser vi inga tecken som tyder på att Sony snålat in på denna punkt.

Processor: 1,5GHz dual-core
Plattform: Qualc. MSM8960
RAM: 1GB
Skärm: 4,3" / HD / 342PPI
Skärmtyp: LCD
Kamera: 13MP

Lediga jobb inom data / IT Företag
Javautvecklare Publicerad 19 Apr 2018
Vill du utveckla vår eCom support - Onninen AB Publicerad 19 Apr 2018
Fullstackutvecklare Publicerad 19 Apr 2018
Leapforce At Home Independent Agent Publicerad 18 Apr 2018
Systemutvecklare till växande PromoSoft Publicerad 18 Apr 2018
Se fler jobb

Aktuellt

Använder du din smartphone mer än du egentligen vill?

Android på Prisjakt

Samsung Galaxy S9
Sony Xperia XZ2 Compact
Sony Xperia XZ2
Samsung Galaxy S9 Plus
Google Pixel 2
Google Pixel 2 XL
8.8

Test av OnePlus 5T

9.2

Minitest av Google Pixel 2

9.1

Test av Google Pixel 2 XL

8.8

Minitest av Huawei Mate 10 Pro

7.3

Minitest av Asus Zenfone 4

7.8

Test av Essential Phone PH-1

8.6

Test av Nokia 8

8.1

Minitest av Lenovo Moto G5 Plus

0

Hands on med Samsung Galaxy S9 och Galaxy S9 Plus

Visa fler recensioner

Populära ämnen

Senaste nyheterna om

Allt om

Sweclockers RSS

Mest kommenterat

  1. PostNord returnerar 400 000 Kinapaket efter nya avgiften
  2. Äger du någon av följande smartphones?
  3. Sony introducerar 4K-mobilen Xperia XZ2 Premium
  4. Nu körs Oreo på 4,6 procent av världens aktiva Androidenheter
  5. OnePlus 5 och 5T uppdateras till Android 8.1, 5T får Iphone X-liknande gestnavigering
  6. Amerikanska företag får inte längre sälja komponenter eller mjukvara till ZTE

Mest läst

  1. Google kan ha råkat avslöja Androids nya navigationsfält med stöd för gester
  2. Android P har en välkommen lösning för skärmrotation
  3. Äger du någon av följande smartphones?
  4. Sony introducerar 4K-mobilen Xperia XZ2 Premium
  5. Rykte: Huawei kommer lansera världens första flexibla smartphone i november
  6. Den här Huawei-telefonen har dubbla fingeravtrycksläsare, kostar 16 090kr

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Äger du någon av följande smartphones (två svar kan anges)

Visa resultatet

Loading ... Loading ...

Undersökningar

Sponsrat

Annons