Hands-on med Sony Xperia V [IFA 2012]

Postat:
06:54 - 2012-09-02
Skribent:
Swedroid-redaktionen
Kommentarer:

Sony bjöd förmodligen på enskilt flest Android-nyheter i samband med den pågående IFA-mässan. Inte mindre än fem enheter lanserades varav fyra smartphones – Xperia V, T, XT och J – samt bolagets första surfplatta i Xperia-serien: Sony Xperia Tablet S.

Xperia T och XT är i stort sett samma telefon med skillnaden att T är anpassad för den europeiska marknaden och XT för den asiatiska. Enligt Sonys produktsida och pressmeddelanden verkar det som att T-modellen i dagsläget inte är aktuell för den svenska marknaden. Xperia ion HSPA med motsvarande skärmstorlek finns däremot sedan nyligen i butik, men har till skillnad från Xperia T/XT ingen Snapdragon S4-processor eller liksom Xperia V ett LTE-modem. (Uppdaterad: En formulering som gav intrycket av att Xperia T har LTE-modem är åtgärdad)

Specifikationer Sony Xperia V
ReleasedatumHösten 2012
Processor1,5GHz dual-core
PlattformQualcomm MSM8960
GrafikkretsAdreno 225
RAM-minne1GB
Inbyggt minne8GB / plats för minneskort
Skärm4,3" / HD - 720x1280 pixlar / 342PPI
SkärmtypLCD
Kamera13MP
Främre kameraVGA
Vikt120g
Höjd, bredd, djup129 x 65 x 11mm
Batteri1700mAh
KommunikationmicroUSB, Bluetooth 4.0, Wi-Fi
SensorerGPS, accelerometer, gyro, magnetometer, närhetssensor
FM-radio / NFCJa / Ja
Tal / standbytid7 / 400 timmar
NätverkFyrbands GSM / HSDPA / LTE - stödjer 4G
Övrig info3,5mm-jack. IP57-certifiering som gör att enheten tål damm och väta.

Xperia V är med sin 4,3″ stora HD-skärm Sonys hittills största vädertåliga Android-telefon. I korta drag är den utrustad med dubbla processorkärnor med en klockfrekvens på upp till 1,5GHz, 13MP kamera med lysdiod, LTE/4G-modem, Bluetooth 4.0, 1GB RAM samt 8GB flashminne och väntas finnas i butik någon gång under det fjärde kvartalet 2012 till ett pris kring SEK 5000.

     

Framsidan av telefonen har vare sig taktila eller kapacitiva knappar om vi frånser de som ritas upp på displayen, men likväl en högtalare, VGA-upplöst kamera, ljusdiod, samt en ljus- och närhetssensor. MicroUSB/MHL-kontakten sitter monterad på den vänstra sidan av telefonen medan låsknappen samt volymknappen är monterad på den högra. I botten sitter i sin tur samtalsmikrofonen medan Sony placerat hörlursutgången på ovansidan. Hörslursjacket samt USB-kontakten sitter bakom en liten lucka för att förhindra vatten från att komma in i telefonen.

Enheten har ett chassi i plast som känns både styvt och tåligt. Det avtagbara bakstycket som finns tillgängligt i svart, vitt och rosa ger inte heller upphov till några missljud när vi utsätter telefonen för lite tuffare behandling. Vi noterar också att det går utmärkt att plocka ut batteriet. Om vi skall anmärka på något blir det på låsknappen som vi upplever som för liten samt att kameraknappen uteblivit.

Galaxy S III bredvid Xperia V

Sony gör bra skärmar och Xperia V är inget undantag. Ljusstyrkan upplever vi förvisso som snäppet svagare än vad Galaxy S III presterar, men i gengäld är färgåtergivningen på BRAVIA-panelen vassare liksom pixeldensiteten och därmed skärpan. Jämför vi däremot med Xperia T/TX inbillar vi oss att färgerna ser något mattare ut. Betraktningsvinklarna är det inget fel på och vi tycker också att skärmen/digitizern svarar bra när vi svepar fram bland menyer och appar.

Modellnamn
Skärm (tum)
Bredd (mm)
Höjd (mm)
Djup (mm)
Vikt (gram)
Batteri (mAh)
Samsung Galaxy Note II5.58115191803100
Samsung Galaxy Note5.382.95146.859.651782500
Samsung Galaxy S III 4.870.6136.68.61332100
HTC One X4.769.9134.48.91301800
HTC Sensation XL4.770.7132.59.9162.51600
Samsung Galaxy Nexus4.6567.94135.58.941351750
Samsung Galaxy S II4.366.1125.38.491161650
Sony Xperia S4.364.2128.17.31441750
HTC Sensation4.365.4126.111.31481520
Motorola RAZR4.368.9130.77.11271780
Xperia V4.365129111201750
SE xperia arc4.2631258.71171500
Samsung Galaxy S Plus464.2122.49.91191650
Samsung Galaxy S464.2122.49.91181500
Google Nexus S463123.910.881291500
Xperia J46112491241750

Xperia V är relativt nätt för att vara  en vattentålig telefon . Höjden och bredden på 129mm respektive 65mm är jämförbar med Xperia S som mäter 128mm respektive 64mm. Vad berör djupet är skillnaden desto större med ett mått på 11mm för Xperia V och 7,3mm för Xperia S.

Det utbytbara batteriet är specificerat till 1750mAh vilket är detsamma som för exempelvis Xperia S och får betraktas som lagom. Vikten om 120 gram imponerar och vi fick titta både en och två gånger i Sonys specifikationsblad för att försäkra oss om att det var korrekt uppfattat. Bland övriga telefoner vi testat med en skärmstorlek på 4,2″ eller mer är det endast Galaxy S II samt xperia arc som väger mindre.

Sony gjorde ingen hemlighet av att Xperia V är vattentålig

Xperia V är IP-klassificerad (IP55/57+) och har högsta nivån av damm- och vattentålighet bland smartphones. Det innebär att telefonen kan ligga på en meters vattendjup  under minst 30 minuters tid utan att ta skada. Skyddet förutsätter förstås att luckorna för både hörlursjacket och USB-kontakten är stängda.

Telefonen bygger på Android 4.0/Ice Cream Sandwich i kombination med Sonys egenutvecklad UX-gränssnitt, som i sin tur innehåller ett par nyheter i förhållande till senaste generationen NXT-telefoner. Till en av nyheterna hör möjligheten att placera ett urval av applikationer, exemplevis en timer eller ett anteckningsblock, ovanpå andra programfönster. I videon ovan syns bland annat detta och en rad övriga delar av TouchWiz-gränssnittet. Spelfantaster kan vidare glädjas åt att luren är Playstation-certifierad.

Sony Walkman musikspelare och Sony ClearAudio borgar för bra lj

Musikspelaren är hämtad från Sonys Android-baserade Walkman-spelare och innehåller en uppsjö av funktioner inklusive en fyrbandsequalizer. Telefonen är också utrustad med något som Sony kallar för Walkman Clear Audio som uppges förbättra ljudkvalitén.

Vi testade att lyssna på ett par låtar i dels våra egna öronsnäckor från nocs och dels i de slutna relativt stora bygelhörlurar som fanns på mässgolvet och uppfattade resultatet som bra. Det var dock svårt att bilda sig en riktig uppfattning i dels den bullriga miljön och dels utan någon referensenhet tillhanda.

Kameramjukvaran ser ut och bjuder på i stort sett samma funktioner som vi hittar bland tidigare NXT-telefoner. Ett par nyheter har dock tillkommit; ”Superior Auto” som uppges leda till bättre bilder genom en kombination av scenlägen och intelligent efterbehandling, och ett läge som möjliggör HDR-fotografering för ett utökat dynamiskt omfång.

Prestandan lämnar tyärr en del att önska. Det är inte tal om ”zero shutter lag” när vi manuellt försöker ta bilder i serie med 13MP upplösning,  vilket videon ovan också visar. Vi skall ha i åtanka att mjukvaran vi testat är en betaversion och mycket kan hända innan telefonen når butikshyllorna.

Sony Xperia V (13MP) – högerklicka och välj ”öppna i ny flik/nytt fösnter” för full upplösning

  

  

Bilder blir vid en första anblick hyggliga trots att ljuset inte är det bästa på mässgolvet. Den VGA-upplösta kameran i fronten verkar inte ha fått någon större uppmärksamhet utan gör med nöd och näppe jobbet.

BenchmarkXperia VXperia JGalaxy S III
RAM (OS)801 MB385 MB779 MB
Inbyggd lagring (NAND) 8 GB (2GB för appar, 3,8GB för användardata)11622
Upplösning720x1280480x854720 x 1280
OSIce Cream Sandwich (4.0)Ice Cream Sandwich (4.0)Ice Cream Sandwich (4.0)
Plattform (SoC) Snapdragon S4 MSM8960 (28nm)Snapdragon S1 MSM7227AExynos 4412 (32nm)
CPU2x1,5GHz1GHz4x1,4GHz
GPUAdreno 225Adreno 200 (Enhanced)ARM Mali MP400
Geekbench21592 p526 p1552 p
Benchmark Pi294 msN/A354 ms
Linpack150 MFLOPSN/A56 MFLOPS
Browsermark 104 204 pN/A172 751 p
Sunspider1174 msN/A1 403 ms
Vellamo2516 pN/A2 091
Basemark ES 2.0 Taiji30 FPSN/A37 FPS
Electopia (fullscreen)42 FPSN/A28 FPS
Nenamark 2 59 FPS17 FPS58 FPS
Xperia V med Qualcomms dubbelkärniga Snapdragon S4-plattform gör mycket bra ifrån sig bland våra syntetiska testmoment och speciellt imponerande är flyttalsprestandan.

Name
Sequential read (MB/s)
Sequential write (MB/s)
Random read (MB/s)
Random write (MB/s)
IOPS/s read (4K)
IOPS/s write (4K)
Sony Xperia V (4.0) 40.956.3710.130.27259670
Samsung Galaxy Note II (4.1)49.869.613.650.543495166
Samsung Galaxy S III (4.0)40.848.939.470.72424180
Sony Xperia P (2.3) 29.2610.988.350.612139158
HTC One S (4.0)47.7612.799.770.572504147
HTC One X (4.0:)28.0512.148.020.592055153
Sony Xperia S (2.3)35.746.637.030.18180048
Samsung Galaxy Note (4.0)33.967.198.530.25218566
Samsung Galaxy S II (4.0) 45.65.17
4.54
0.24
1164
64
HTC Sensation XL (4.0) 38.739.219.130.27233770.39
Samsung Galaxy Nexus26.715.085.280.21135154
ASUS Padfone (4.0) 23.215.526.170.2158152
En snabb systemprocessor och kraftfull grafikdel råder tyvärr inte bot på sega flashminnen. Av resultatet i Androbench att döma ser vi inga tecken som tyder på att Sony snålat in på denna punkt.

Sony Xperia V
Processor: 1,5GHz dual-core
Plattform: Qualc. MSM8960
RAM: 1GB
Skärm: 4,3" / HD / 342PPI
Skärmtyp: LCD
Kamera: 13MP



  • http://twitter.com/BGson BG

    Den känns lite stor? Jämfört med Acro S är den väl betydligt större? Det ultimata  hade ju varit en vädertätat men med storlek som en P och alu-unibody. Då står den ju pall lite smällar också.

  • http://pulse.yahoo.com/_WJIZBRCNASMC2VJ64VH3FBK4EQ Fredrik

    ”Xperia V är med sin 4,3″ stora HD-skärm Sonys hittills största vädertåliga Android-telefon.”

    Acro S som är vädertålig har ju också en 4.3″ HD-skärm…

    ”Vad berör djupet är skillnaden desto större med ett mått på 11mm för Xperia V och 7,3mm för Xperia S.”

    Vet inte vad ni har för specialversion av Xperia S… men bårde min SXS och enligt Sonys produktspec är den ~10.6mm tjock.

    Xperia V är helt klart en intressant mobil… Synd att den är så stor bara. Skulle bantat den 1cm på längden.
    Och Q4 2012 känns lite väl sent? Då är det ju nästan lika bra att vänta till nästa års mobiler.

  • muskorv

    Hade den varit en Nexus-telefon och haft lite bättre prestanda hade den varit ett extremt givet köp för min del. Riktigt bra att den är lite tåligare än vanliga mobiler och precis lagom storlek för min del. Synd att den verkar lite småslö och redan ligger efter i mjukvaruväg. 

    Fattar inte varför Sony släpper så många OCH snarlika modeller. Nu känns det mest som en massa modeller som samtliga faller på målsnöret. High-end-prestanda och vattentålighet i en och samma mobil hade varit guld. 

  • Mr. m

    ”Musikspelaren är hämtad från Sonys Android-baserade Walkman-spelare och innehåller en uppsjö av funktioner inklusive en fyrbandsequalizer”

    fel, det är nästa version av musikspelaren vi såg i Xperia S. Walkmans musikspelare var något helt annat

  • http://pulse.yahoo.com/_WJIZBRCNASMC2VJ64VH3FBK4EQ Fredrik

    Småslö är väl lite att ta i! 
    Den håller ju jämna steg med Galaxy SIII i testerna. Men det är klart, tycker du SIII är småslö med så är den väl det…

    Men jag kan hålla med om att dom pumpar ut lite väl många modeller med liknande spec. Men det beror troligtvis på att hälften är designade i Lund och den andra hälften i Japan.

  • Andresin

    Som redan påpekats har ni fått tjockleksmåtten fel på Xperia S (och på Xperia V?) och så glömde ni Acro S som väl också är vädertålig. 

    Så, nu ska jag läsa resten också :).

  • Adrian

    Hur verkade gummiluckorna för portarna? Kan man misstänka att dom kommer att gå sönder efter ett tag och så är det inte längre vattentät? Eller att det är lätt hänt att dom inte blir stängda helt perfekt och läcker vatten?

  • http://www.maltelewan.com Malte Lewan

    Coolt med software buttons à la Nexus på anpassat gränssnitt från Sony.

  • Henrik Erlandsson

    Är det inte så att detta är den perfekta telefonen just nu? 4.3″ verkar vara perfekt, inga knappar (spar yta) vilket gör att hela telefonen är mindre än S3. Dessutom har den S4 processor, låg vikt, HD-upplösning, MHL, NFC och LTE. Känns som denna telefon är svår att slå. Dessutom är den snygg att titta på. Vad är det som är dåligt med denna telefon egentligen?

  • Guest

    Äntligen en toptelefon som inte är överdrivet stor men ändå har bra upplösning!
    Enda som kunde ha varit bättre är grafikkretsen!

  • Tempest1

    Enligt Sonys hemsida och vad jag läst på andra ställen har Xperia V Snapdragon S4 8960. Alltså inte 8260a så som ni skrivit ovan!

  • Daniel Gustafsson

    Acro S har måtten 
    126.0 x 66.0 x 11.9 mm

    Xperia V har måtten 129 × 65 × 10,7 mm

    Källa: Sony Mobile hemsida.

  • gäst

    Snart tar alfabetet slut.

  • muskorv

    Jo, det kanske är lite att ta i. Kallade den småslö mest för att den inte slår S3 som är ett halvår äldre och för att kameran verkar lite laggig. 

    Men det är ändå mjukvaran som IMHO är det största problemet. Hade varit bättre om de lagt krut på _en_ premiummobil i höst och sett till att den har Jelly Bean från start. 

    Vad tillför Xperia V jämfört med Acro S och varför levereras V med enbart 8 GB minne?

  • gorgias

    Då vet jag vilken min nästa mobil blir :) Precis de spec jag väntat på.

  • Ssfssff

    Batteritiden suger

  • http://www.facebook.com/henrik.erlandsson1 Henrik Erlandsson

    Är det inte så att både S3 och HTC One X saknar LTE/4G-stöd vilket denna har?

  • http://openid.anonymity.com/nd9n9l Dick

    Touchwiz-gränssnittet?

    Tror ni skrev fel där. Annars en fin mobil, för stor bara. 

    Hm fortsatte läsa och hittar flera faktafel. Antar att SD slutat intressera sig för Sony.

  • http://openid.anonymity.com/nd9n9l Dick

    Du har använt en i flera veckor för att kunna göra det uttalandet? 

  • pixlas

    Ja usch, kanske 29 dagar som bäst. Nä, så länge orkar man inte vänta !
    fast detblirnog i verkligheten sen oktober/tidig november.

  • Jerry Berglund

    Värst vad alla klagar på att Sony släpper lurar? hehe. De släpper faktiskt t o m färre än Samsung själva som i skrivandes stund ligger runt 50 lurar. Sony säljer just nu 16 lurar varav 10 fasas nu ur försäljningen genom att 2011 års lurar går ur sortimentet. Med de nya lurarna plus som kommer nu under 2012 kommer de alltså har runt 11. Så snarare kommer det minska.

  • zrra

    Snälla snälla anställ någon som kan snacka i era video. 

  • Jerry Berglund

    Jäklans va den flyter på. Helikoptervyn laggar inte alls i denna versionen. Får hoppas att alla 2012 års lurar får ta del av den där ICS-versionen, eller helt JB då förstås. Helikoptervyn laggar helskottas i XPERIA S tyvärr. 

    Sedan klagar Swedroid på att kameraknapp saknas. Tja, det är synd håller med, men jag antar att det är grejen som gäller för att få en så tär lur som möjligt. Ju fler hål i själva skalet gör ju det svårare att hålla tätt och förstås för att minska lösa delar så mycket som möjligt. Kan då förstå att kameraknappen saknas.

    Sedan heter förstås inte SONYs gränssnitt Touchwiz… hehe

  • Arne

    I testerna ovan verkar V slå S3 i 7 av 9 tester, så på vilket sett är V slöare en S3 menar du ?

    Vad V tillför jämfört med Acros S är bl.a. nyare teknologi som LTE, snabbare HW osv. Det gamla vanliga joxet som med i stort sett alla nya telefoner.

  • Gästur

    Snälla snälla, jobba på ditt språk.

    Tanken är inte att de ska ha någon som pratar i filmen, isf så hade förmodligen personen som gjorde filmen och vars händer med tillhörande fingrar medverkar då även hade ”snackat”.

  • Svempa

    Det står att den inte har FM-radio vilket den har, däremot ingen FM-sändare.
    Uppgiften om FM-radio stämmer sällan på androidenheter.se, vissa verkar tro att den står för FM-sändare andra för FM-radio. Ett förtydligande hade kanske varit på sin plats.

  • muskorv

    Äh, glöm det där med småslö, det är mest mjukvaran jag stör mig på. 

    När det gäller modellfloran förstår jag inte riktigt hur man resonerar. Dels begriper jag inte namngivningen och dels förstår jag inte varför man inte låter nya V slå Acro S på samtliga punkter. Det blir i mina ögon en smula förvirrat. 

  • muskorv

    Sony har en massa Xperia-modeller vars namn inte verkar ha någon system annat än slump. Vad heter Sonys flaggskeppsmodell i dagsläget? 

    Varför heter de lite tåligare modellerna Xperia Go, Xperia V och Xperia acro S? Hur ska man som konsument veta att just dessa modeller är de tåliga? Vad är det för skillnad på T, Tx, P, J, U och S?

    Har inte påstått att Samsung skulle vara bättre. Skillnaden är dock att Samsung lite tydligare namngett och differentierat sina toppmodeller. Galaxy S, S2, S3 är/var toppmodellerna och Galaxy Note och Note 2 är toppmodellerna med stor skärm. I övrigt håller jag med om att även Samsungs modellflora är rätt mycket djungel. 

  • uno

    Trevligt att se nya Androidmobiler med en dedicerad knapp för ”Recent” menyn.  Bara det skäl nog att välja en sådan här över t.ex. en Samsung med TouchWiz och fysisk hemknapp.

  • pixlas

    Ser sommånga andra också denna som Sonys nya flaggskepp. Bra storlek utan att bli absurd. Bra specar utan att överdriva. Och sen LTE på det. Tja, klockren heltenkelt.

  • Koffer

    Det skulle vara riktigt trevlig om Sony gjorde alla sina mobiler vatten och dammtåliga.
    Då skulle deras lurar vara i en klass för sig.

  • Jerry Berglund

    Tja, det är väl ganska uppenbart att SONY kör alfabetet. Men kom ihåg att modellerna har andra namn egentligen. LT26i t ex som Xperia S egentligen heter. 

    Skillnade mellan P, J, U och S är funktionsmässigt, skärmmässigt, kameramässig och t o m storleksmässig. Finns fler olikheter. Däremot vet jag inte varför de heter Go, och acro S. När det gället T och Tx så finns det också skillnader. De är menade för olika marknader. Namnet är till för att göra det enklare att komma ihåg. Kom ihåg när SE hade namn som K800 och K810 som förvisso vad koder. De nya lurarna har ju också dessa modellbeteckningar men vem kommer ihåg en lur som heter LT18i? 

    Och Just det Sonys flaggskepp just nu är ju Xperia S.

  • muskorv

    Uppenbart att de kör alfabetet? På vilket sätt är det uppenbart? Jag kan inte se någon logik i vilken telefon som får vilken bokstav eller om telefonen ska få ett tilläggsnamn som ”acro”

    Nyligen presenterade man J, T och V och sedan tidigare fanns bland annat U, P och S. 

    Visst går det att läsa sig till skillnaderna genom att titta i specifikationerna, men tycker ändå att de har rört till det onödigt mycket.

  • Papas

    Det står ingenstans om de nya modellerna kommer ha WhiteMagic-displayen? Känns som en väldigt bra idé och borde vara en självklarhet på Sony’s flaggskeppmodeller. Då kan man ju också motivera det lite mindre batteriet.

  • http://openid.anonymity.com/nd9n9l Dick

    Mjukvaran rullar ju på bättre än SGS3’s mjukvara. 

  • Nilfons

    Så trist att de inte maxar skärmen över hela ytan. Nu är det en stor svart blaffig kant överst som borde varit skärm det också.

  • Werner

    Fast de har ju en hel del modeller som är det nu. Så skulle vilja säga att det är lite utav deras specialitet.

  • gordz

    konstanta hackningar i menyerna. ovanligt när det gäller Sony? nepp.

    Som tur är finns det HTC och Samsung.

  • Jonathan Johansson

    Någon som vet vad låten heter som är med i videoklippen?

  • Robin

    Ingen laggfri kamera och något för liten skärm, annars hade jag nog köpt den.

  • Nisse

    Snälla – säg att metallramen runt om är just metall. Om inte – när ska smartphonetillverkarna som kör Android lära sig design och kvalitet? Ingen tillfällighet att iphone 4 säljer så bra …

  • goodkat

    Ser jäkligt trevlig ut och jag är sugen på att skaffa en :)

  • Yeah

    Min nästa telefon helt klart!

  • Sdsdsdsd

    Videouppspelningstid: (upp till) 3 timmar (källa Sony)

  • Anton

     Jag har använt den i två veckor nu och måste tyvärr säga att betteritiden ”suger”. Sonys kundtjänst påstår att den blir bättre med tiden, men det har jag svårt att tro. Letar frenetiskt efter ett nytt starkare batteri, men hittar ingenting.
    Annars är telefonen helt fantastisk, bästa jag haft hittils, och då har jag en S3a, en HTC one x och en Iphone 5 (som är extremt tråkig)

Aktuellt


Vi testar Sony Xperia Z3 och Z3 Compact!

Android på Prisjakt

Sony Xperia Z3
LG G3
Sony Xperia Z2
Samsung Galaxy Note 3
OnePlus One
Asus Google Nexus 7 2013
Asus Google Nexus 7

Populära ämnen

Senaste nyheterna om

Allt om

Sweclockers RSS