Hemnet rullar ut betaklient för Android
Vi rapporterade för inte så längde sedan att Hemnet hade siktet inställt på en Android-klient för juni månad och man verkar leverera. En första och publik betaversion har dykt upp genom företagets Facebook-sida där man nu söker buggrapporterar och övrig feedback från de som är villiga att hjälpa till, den färdiga versionen väntas dyka upp på Android Market i juli månad.
Applikationen fungerar för vår del över förväntan och vi har inte stött på några krascher ännu. Till funktionerna hör bland annat:
*Sök upp objekt efter landskap och stad och filtrera därefter resultaten efter boendetyp, kostnad, yta m.m.
*Visa objekt på olika karttyper i relation till egen position (GPS)
*Bläddra bland ett objekts bilder
*Boendekalkyler genom SBAB och Nordea samt information om kringkostnader från tjänsten Compricer.se
*Dela objekt genom E-post, Facebook, Twitter
Hej Hemnettare,
Nu är det äntligen dags för betatestning av vår nya applikation för Androidtelefoner.Vi skulle verkligen uppskatta om ni vill ge oss feedback på applikationen och rapporterar intryck här i diskussionsforumet. Era synpunkter är viktiga för oss och vi kommer att ha dem i åtanke inför slutversionen som vi hoppas kunna släppa under juli månad.
[Hämta applikationen på Hemnets Facebook-sida]
Genom londoner i forumet – diskutera gärna Hemnet-klienten i denna tråd
Relaterade artiklar:














Äntligen kanske jag kan lyckas övertala min mamma skaffa Androidmobil! :)
Rapportera inlägg
Funkar fint på X10 mini.
Rapportera inlägg
Kanonapp. Hade dock önskat full integrering med googlemaps/navigation och inte den karta som är nu. Saknar också pinch to zoom.
En liten ful grej är också att om man går in via Huvudsidan-Inställningar-Om hemnet, så står det “När du startar Hemnet från din Iphone första gången….”. Har jag inte en androidlur???
Rapportera inlägg
Betalklient?? Hur mycket kommer den kosta då?
Rapportera inlägg
@Lökis
Finns inget som indikerar på att applikationen skulle kosta något när en final release är klar. Vad får dig att tro det?
Rapportera inlägg
Det står BETAklient. Du läste nog fel Lökis.
Rapportera inlägg
Han var inte
Rapportera inlägg
haha jag trodde också det stod betalklient :)
Rapportera inlägg
Samma här ;) haha
Rapportera inlägg
@Someone
Lol! Tydligen inte bara min mamma som knarkar hemnet.
Rapportera inlägg
Särskilt vacker var den ju inte, men kul att folk börjar fatta att det finns något annat än Iphone :).
Rapportera inlägg
känner han på apegroup som utvecklat den.
Finns en känd bugg där det inte funkar på en Nexusone om man har operatören TRE.
mobilen flippar ur och försöker byta apn, även om man bara har lagt in 1 apn.
Rapportera inlägg
Tycker det var trist att det inte går att spara sökningar lokalt på telefonen utan man måste logga in för att spara på deras server.
Rapportera inlägg
funkar bra på min Magic. Dock fungerar inte “nära mig – GPS”, verkar det som. första gången funkade det, men nu är jag fem mil bort, och den visar fortfarande samma objekt som vid första gången. men det kanske är en inställning telefonen?
Rapportera inlägg
Synd att den inte kan använda mobilmaster för att också ta reda på objekt i närheten… Det räcker ju i många fall med en ungefärlig position.
Rapportera inlägg