Recension:HTC One X [Recension]

Postat:
06:03 - 2012-04-06
Skribent:
Eric N
Kommentarer:
Recensionsbild
Tillverkare: HTC Modell: One X (Tegra 3/AP30) Operativsystem: Android 4.0.3 med HTC Sense 4.0 Tillgänglighet: I butiker Pris: Från cirka 5 600 kronor och uppåt Webssajt/Specifikationer: HTC, GSMArena Diskutera: HTC One X på Swedroids forum

Introduktion
Det var tillsammans med HTC som Google för drygt fyra år sedan påbörjade ett samarbete som få trodde på men som skulle visa sig bli en framgångssaga. Telefonen de sedan släppte halvåret senare, i slutet av 2008, var HTC Dream, även känd som T-Mobile G1 och någon månad senare även ADP1 – Android Dev Phone 1. Succén var inte omedelbar, men många av oss såg redan då möjligheterna.

Under 2009 och en bit in på 2010 så förvaltade HTC sitt försprång på androidmarknaden rejält, och de mer eller mindre dominerade konkurrenterna som tog sina första skakiga steg i androidvärlden. Konkurrenterna gav dock ingalunda upp, och under senare halvan av 2010 och sedan under hela 2011, så var det många som menade att HTC hade förlorat sitt försprång och till och med hamnat efter.

De var då de lanserade Sensation en bra bit efter konkurrenterna med dubbelkärniga plattformar och det kändes aldrig som att de riktigt kom ikapp. Förrän nu. HTC One X gör entré.

Med One X sätter HTC ner foten rejält och visar att de även vad gäller hårdvaruplattformen kan och vill ligga i absolut framkant. Att de kan bygga telefoner med förnämlig byggkvalité och tilltalande gränssnitt vet vi sedan tidigare, men med One X ligger de även i yttersta framkant även vad gäller det som finns under skalet, och HTC blir den första tillverkaren på marknaden att till er slutkunder leverera en fyrkärnig androidtelefon.

HTC nöjer sig dock inte med att endast förlita sig på den fyrkärniga processorplattformen. De har även utrustat One X med en 720p-upplöst så kallad HD-skärm av världsklass, en kamera som åtminstone HTC själva talar sig varma om, samt ”Beats by Dre” vilket åtminstone på pappret talar för fina ljudegenskaper för musikälskaren. Och, som vanligt med HTC, så är byggkvalitén – även om de den här gången har skippat sitt sedvanliga metallchassi till förmån för ett plastchassi – av riktigt hög kvalité.

Till det yttre låter det alltså som en given succé, men som alla vet så kan skenet bedra. I den här recensionen kommer vi, som alltid, anstränga oss till vårt allra yttersta för att hitta enhetens styrkor, svagheter och egenheter; telefonens personlighet. Vi kommer utöver de sedvanliga prestandatesten och en orgie i fakta och data även använda telefonen som man i regel använder en telefon – men betydligt mer intensivt – för att till slut kunna svara på om HTC med One X är tillbaka på tronen och om den är värd priset den betingar.

Specifications
Measurements (H x W x D)134.4 x 69.9 x 8.9 millimeters
(5.3 x 2.75 x 0.35 inches)
Weight130 grams
(4.58 ounces)
Screen and resolution4.7" (120mm), 720x1280 pixels @ 60Hz (vsync:on), 312 PPI, Corning Gorilla Glass
Panel typeSuper IPS LCD2 with LED backlight, 16,7 million colors
DigitizerCapacitive digitizer @ 65 Hz, with 10 simultaneous pressure points (only 2 if "HTC gestures" is enabled)
System-on-a-chipNvidia Tegra 3
CPU40nm LPG ARM Cortex A9/AP30 @ 1.4GHz (quad mode) or 1.5GHz (single core mode)
GPUULP GeForce (AP30)
RAM1024MB (976MB available for the OS)
Built in memory (NAND)32GB (about 25GB storage space available to the user)
Battery1 800 mAh
Rear camera8 MP LED backlit, AF, LED flash, 1080p (1920x1080 pixels) videoo recording @ 30FPS
Front camera1.3MP (SXGA), video recording 720p (1280x720 pixels) @ 30FPS
Connectorsmicro-USB/MHL 2.0 (on left side of phone), 3.5mm stereo connector (top), microSIM (top)
ButtonsFront: Back, home, recent apps (capacitive/touch buttons)
Right side: Volume rocker (physical)
Top: Power button (physical)
Network/communicationHSDPA, microSIM, 21 Mbit/s ; HSUPA, 5.76 Mbit/s, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot, Bluetooth A2DP 4.0+EDR, A-GPS, FM-radio, NFC support
SensorsAccelerometer, compass, proximity sensor, light sensor, gyro
OS / UIAndroid 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) with HTC Sense 4.0
Codec supportMPEG2, MPEG4, h264, MOV, WMV, 3GP/3GPP, MP3, WAV (PCM), AAC+, OGG, WMA
AvailableApril, 2012
MiscAvailable in black and white

I kartongen


Sin vana trogen levererade HTC även den här gången vårt testexemplar i en helvit kartong utan tryck, text eller färger. Dessa kartonger skickas endast ut till recensenter och liknande och är inte representativa för vad ni slutkunder får. Vare sig kartongens design, storlek, hur dess innehåll är förpackat och innehållet utöver telefonen själv med tillhörande laddare kommer motsvara vad ni kunder får.

Kartongen i butik innehåller:

* HTC One X
* Väggladdare med USB-port (5V, 1A)
* Micro-USB-kabel (cirka 1 meter)
* Headset av enklare modell med svarsknapp
* En liten metallbricka med ett tunt stift för att skjuta ut microSIM-hållaren
* Snabbstarts- och garantihäfte

Utseende, byggkvalité och konstruktion


Vad som är snyggt och vad som är fult är förstås inget annat än en fråga om smak, så vi lämnar den frågan därhän, men konstaterar att de flesta vi visar upp enheten för tycker att den är snygg eller ”OK” men att ingen blir direkt hänförd av designen. Runt kameralinsen sitter ett stycke aluminium, och mitt på baksidan HTC-loggan, i metall.

Som sig bör domineras fronten av den 4.7 tum stora skärmen och dess yttre glas, som för övrigt är av den populära typen Gorilla Glass från Corning. Glaset i sig är mjukt rundat längs med höger- och vänsterkanten där det med en mjuk övergång fasas in i själva chassit, som är tillverkat av plast. Sett från sidan så ser One X ut som att den är svängd, som Samsung Galaxy Nexus, men så är inte fallet. Det är endast det vita plastchassit som är svängt, och skärmglaset följer, bara längs med sidorna, med i den här vaga bågen.

Som tidigare nämnt är telefonen, med undantag av skärmglaset, tillverkad helt och hållet i plast. Detta får somliga att rynka på näsan, men faktum är att kvalitetsintrycket är väldigt högt – högre än somliga modeller med metallchassi rentav. Plasten känns mer som någon slags keramiskt material, med en hård, slät och matt yta, och tack vare de mjukt rundade kanterna och avsaknad av vassa hörn och skarvar så ligger den väldigt bra i handen – bättre än någon annan androidtelefon som vi har testat i den här storleksklassen.


Tack vare att batteriet är inbyggt och icke löstagbart (åtminstone inte utan väldigt avancerade ingrepp) så har HTC helt kunnat skippa ett löstagbart bakstycke, vilket i sin tur innebär att hela chassit består av ett enda gediget stycke plast – inga skarvar, inget som kan glappa, skallra eller glipa. Det enda på hela telefonen som är löstagbart är microSIM-hållaren som sitter i telefonens överkant, och håller hög passform.

Tack vare chassits utformning och konstruktion så är One X ytterst gedigen och get inte ifrån sig vare ett knarr, knäpp eller knak då vi klämmer och bänder på den, och inte heller flexar enheten – inte det minsta. Återigen känns det nästan som keramik. Byggkvalité och konstruktion får toppbetyg, och designen är i våra ögon inte långt efter heller.

Device
Screen (inches)
Width (mm)
Height (mm)
Depth at thinnest (mm)
Depth at thickest (mm)
Weight (gram)
Battery capacity (mAh)
Samsung Galaxy S III 4.870.6136.68.68.61332100
HTC One X4.769.9134.48.98.91301800
Sony Xperia S4.364.2128.17.310.61441750
Samsung Galaxy Nexus4.6567.94135.58.949.911351750
Samsung Galaxy Note5.382.95146.859.6510.051782500
Motorola RAZR4.368.9130.77.110.551271780
Samsung Galaxy S Plus464.2122.49.9121191650
Samsung Galaxy S464.2122.49.9121181500
Samsung Galaxy S II4.366.1125.38.4910.41161650
SE xperia arc4.2631258.710.71171500
HTC Sensation4.365.4126.111.311.31481520
Google Nexus S463123.910.8814.61291500
HTC Sensation XL4.770.7132.59.911.16162.51600
Samsung Galaxy Note II5.5811519

Jämförelsegalleri




Knappsats, styrdon, anslutningar och sensorer



På telefonens front hittar vi lite förvånande tre kapacitiva knappar; ”Tillbaka”, ”Hem” och ”Senast använda appar”. Varför vi säger att detta är förvånande är att HTC One X levereras med Android 4.0/Ice Cream Sandwich, en androidversion i vilken behovet av fristående knappar har tagits bort till förmån till knappar i operativsystemets gränssnitt och som därmed kan rotera med telefonen då man växlar mellan porträtt- och landskapsläge.

Telefonens vänstersida är helt tom och slät sånär som på den MHL-kompatibla microUSB-porten som sitter på den övre halvan. På telefonens högersida, på den övre halvan och därmed på rakt motsatt sida som microUSB-porten, vinner vi volymknappen (+/-) i vit plast. Knappen sitter lite för djupt för vårt tycke, den är lite lurig att känna sig fram till i blindo, och man känner ibland inte det där tydliga ”klicket” som låter en veta att trycket registrerades. Det är ingalunda ett stort problem, men värt att nämna.

PÅ telefonens huvudände finner vi längst till vänster ett litet hål för den sekundära mikrofonen och strax bredvid detta 3.5mm-utgången för hörlurar. På högersidan av huvudänden sitter strömknappen som till skillnad från volymknappen sticker ut lite mer från chassit och som ger ett mer distinkt klick då man trycker på den. Nedanför strömknappen, ned mot telefonens baksida, sitter microSIM-hållaren med en närmast sömlös passform. En liten metallbricka med en tunn metallnål följer med i kartongen, vilken används som en nyckel för att frigöra microSIM-hållaren.

Fotänden är helt tom och slät sånär som på den primära mikrofonen, avsedd för telefonsamtal och annan ljudupptagning, t.ex. vid videoinspelning. På baksidan (sett bakifrån) finner vi i nederkant på högersidan fem små kopparstift avsedda att användas med en dockningsstation. Centrerat i baksidans nederkant en mängd nåltunna perforeringar i ett rektangulärt mönster, bakom vilket den externa högtalaren sitter.

På telefonens front, i den vita plastramen ovan skärmen, sitter naturligtvis högtalaren för telefonsamtal, och direkt till höger om den finner vi den frontriktade kameralinsen. Strax nedan telefonhögtalaren, bakom det svarta glasstycket, finner vi närhetssensorn som stänger av skärmen och pekskärmen då vi håller telefonen mot örat vid samtal samt ljussensorn som, om vi så vill, reglerar skärmens ljusstyrka åt oss automatiskt.

Mottagning och datahastigheter
Mottagningen via mobilnätet är alltid svår att uttala sig om då förhållandena konstant ändras, ibland från en minut till en annan, men vi törs med ganska stor säkerhet säga att HTC har lyckats mycket väl med detta. Tvivelsutan har de kunnat dra nytta av att de för One X har valt ett plastchassi istället för ett metallchassi, så metall tenderar att skärma av radiosignaler betydligt mer än plast.

Vi upplever att mottagningen är bättre än vår referensenhet Samsung Galaxy Note och bättre än Galaxy Nexus, men att den inte riktigt kan matcha Sony Xperia S och dess unika antennlösning/-design. Vad berör datahastigheterna via HSxPA så skall One X vara god för upp till 21 Mbit/s vid nedladdning och 5.76 Mbit/s vid uppladdning. Vi har inte haft möjligheten att testa detta på grund av avsaknad av så snabba 3G-abonnemang, men vi maxade med lätthet vårt vanliga ”Turbo 3G”-abonnemang, vilket innebär 5-6 Mbit/s vid nedladdning och 2.5 Mbit/s vid uppladdning.

Via WiFi så matchade vi återigen mottagningsförhållandet mot Galaxy Note och Galaxy Nexus och fann att det genom tre tjocka betongväggar och ett 20-tal meter slutade i ett dött lopp då alla tre telefonerna tappade mottagningen med max en meters skillnad. Då både Note och Galaxy Nexus har bra WiFi-mottagning enligt våra erfarenheter så får vi således även säga att HTC One X presterar väl.

Datahastigheten via WiFi (802.11n), via vårt lokala FTP-nätverk, landade på måttliga 30 Mbit/s mottagning och 20 Mbit/s vid sändning. För att få fram ett rättvist värde så skickar vi filer på minst 500MB och räknar ut ett snitt. Filerna skickas till telefonen och från telefonen, men aldrig samtidigt. 30 Mbit/s får ses som ett godkänt resultat som väl matchar konkurrenterna, men sändningen på runt 20 Mbit/s är en liten besvikelse.

Dessa resultat är en bra bit från de 40 Mbit/s (både upp och ner) som Tegra 2-plattorna från fjolåret mäktade med. Vi gissar att Nvidia har valt att vrida ner maxhastigheterna på deras Tegra 3 för telefoner (AP30) mer än på Tegra 2 och 3 för tablets (T20H och T30) av värmeutvecklingsskäl. HTC One X blir precis som vid batteriladdning och hård processorbelastning mycket varm då man anstränger WiFi-radion maximalt under längre perioder.

Ljudegenskaper
Högtalaren för samtal går så pass högt att vi sällan har den på 100% annat än i rejält bullriga miljöer. Vid samtal hör vi klart och tydligt vad motparten säger och mikrofonen fångar likaså upp vad vi säger med hög känslighet, utan att för den delen fånga upp ovanliga mängder vindbrus eller utandningsljud. Vi skall inte heller glömma bort att telefonen är utrustad med en sekundär mikrofon som spelar in och filtrerar bort bakgrundsoväsen. Ej heller verkar mikrofonen särskilt känslig för hur vi vinklar telefonen under ett pågående samtal.

One X främre högtalare/samtalshögtalare ~1 cm från inspelningskällan (Skype-samtal)

Sony Xperia S främre högtalare/samtalshögtalare ~1 cm från inspelningskällan (Skype-samtal)

Högtalaren på bakstycket av telefonen har ett lite bredare register än vad vi är vana vid från tidigare HTC-telefoner, men tyvärr är ljudnivån inte riktigt i klass med vad vi hoppats på. I riktigt ljudliga miljöer med telefonen i fickan blir det svårt att höra signalen, speciellt om man har ett stycke musik som ringsignal. Till skillnad från Xperia S spricker däremot aldrig ljudet trots att vi ställt in ljudnivån på 100%.

One X bakre högtalare ~40 cm från inspelningskällan

Xperia S (XLOUD enabled) bakre högtalare ~40 cm från inspelningskällan

Precis som med HTC XL är One X anpassad för att fungera extra bra med Beats by Dr. Dre-hörlurar. HTC har i samarbete med Beats Audio tagit fram särskilda ljudprofiler för både Beats Solo och Beats iBeats/urBeats som skall plocka fram det bästa ur respektive hörlurar. Om vi ansluter ett par Beats Solo finner vi också att det låter som bäst med Solo-profilen aktiv, men om det låter så bra som hörlurarna kostar är en annan femma. Vi gillar lite tyngre basgång och med Beats-profilen aktiv kommer detta tydligare fram.

HTC Sound Enhancer

Telefonen fungerar förstås också bra med hörlurar från andra tillverkare. Totalt sett har vi följande ljudprofiler att välja emellan: Beats Audio, Dance, Live, Treble Boost, Warmth, Sweetener, Classical och slutligen vår egen personliga favorit ”No effects”. En mer traditionell equalizer följer inte med i den inbyggda musikspelaren, men sådana finns att tillgå i Google Play Store.

Ansluter vi ett par Sennheiser HD25-1 II kan vi börja med att konstatera att vi inte kan dra på lika mycket som med vår referensspelare, Sandisk Sansa Clip+, och saknar samtidigt den kraft och dynamik referensen levererar. Resultat är för den sakens skull inte dåligt om vi jämför med smartphones ur Android-segmentet. Ljudnivån är snäppet högre än vad Xperia S och One XL levererar och vi noterar ej heller något bakgrundsbrus, men vad gäller övriga aspekter finner vi inte att One X utmärker sig. I vanlig ordning gör finsmakaren klokt i att ta med favoritlurarna till butik och i första hand provlyssna där.

HTC har vidare utrustat One X med stöd för blåtandsprofilen aptX som lovar bättre ljud genom A2DP-protokollet, men kräver då också ett headset/hörlurar med stöd för denna standard. I ett par Sennheiser PX210BT-hörlurar upplever vi också ljudet som bättre i jämförelse med ex. Galaxy S II eller HTC XL. Utöver mindre bakgrundbrus framstår ljudet som både klarare/mindre grötigt och mer dynamiskt med en förbättrad/mer kontrollerad basåtergivning.

Frekvensomfång / Frequency response

I detta moment ansluter vi telefonen till en 3,5mm stereo-y-adapter som vi in sin tur ansluter till dels line-in-ingången på ett Audigy XiFi-ljudkort i en dator bakom en UPS samt till ett parAKG 420-hörlurar (32 ohm, 125 dB/mW). Vi spelar därefter upp ett ljudklipp som vi i sin tur spelar in och analyserar med hjälp av mjukvaran RightMark Audio Analyzer. Eventuell ljudprofil/equalizer stängs av för respektive enhet före inspelningen.

I grafen ovan illustreras frekvensomfånget som anger med vilken exakthet ljudfrekvenserna återges – speciellt intressant är intervallet mellan 20Hz till 20KHz eftersom människan hörsel sträcker sig mellan dessa frekvensband. Idealkurvan är i det här fallet helt plan och ligger på +0dB. One X presterar med undantag från frekvensintervallet 50-100 Hz en relativt jämn kurva som ligger nära referensenheten Sandisk Sansa Clip+.

RMAA-test HTC One X HTC XL Sony Xperia S Sandisk Sansa+
Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB: +3.53, -0.58 +1.93, -2.30 +2.89, -3.22 +0.02, -0.14
Noise level, dB (A): -84.6 -90.9 -86.8 -86.3
Dynamic range, dB (A): 84.5 90.9 86.7 86.3
THD, %: 0.096 0.095 0.163 0.034
IMD + Noise, %: 0.237 0.667 0.475 0.053
Stereo crosstalk, dB: -71.8 -40.0 -57.0 -56.0

[Se hela RMAA-jämförelsen]

GPS och positionering


Visa HTC One X (Röd) vs Xperia S(Grön) på en större karta

I det här momentet tar vi med enheten på en ca 2km lång promenad till fots i stadsmiljö. Rutten spelas in med hjälp av Google MyTracks och innan vi börjar ser vi till att stänga av ev. hjälpmedel som positionsbestämning genom 3G/WiFI.

I jämförelse med GLONASS-utrustade Xperia S kan vi konstatera att One X inte riktigt hänger med lika bra. Vi noterar ett par rejäla avstickare i speciellt tätbebyggelse och överlag är Xperia S mer trogen vår rutt. Enheten låser dock position kvickt, ofta inom 3-5 sekunder om vi befinner oss utomhus, men det tar i regel några sekunder mer innan noggrannheten är densamma som den som Xperia S rapporterar.


I applikationen GPS Test ser vi allt som oftast mellan 11-12 satelliter genom HTC One X medan vi med Xperia S får fram uppåt 21-23 satelliter. Vi har inte hittat något som styrker att One X blivit begåvad med GLONASS-stöd och det här talar inte för den saken heller.

Bildskärmen och digitizern
Bildskärmen på 4.7 tum (120mm) och 720p-upplösning (720×1280 pixlar) är av IPS LCD2-typ och är något av det vackraste vi har skådat på en telefon. Även om Super AMOLED Plus-skärmar har ett försprång vad svärta och betraktningsvinklar berör så kan vi inte annat än att konstatera att skärpa och färger är något utöver det vanliga på One X. Betraktningsvinklarna är bra, färgernas nyanser bibehålls väl precis som på Super AMOLED Plus-skärmar, men vi noterar att ljusstyrkan ur kraftiga vinklar faller betydligt snabbare än hos Super AMOLED Plus-konkurrenterna.

Vi ser trots ett angivet färgdjup på 16 miljoner nyanser spår av banding på vissa ställen i gränssnittet, men vi gissar att det inte beror på skärmens begränsningar utan snarare på att bildfilernas gradienter har ett lägre färgdjup. I övrigt är färgerna lite av skärmens trumfkort – starka och klara, och tack vare RGB-matrisen så är skärpan betydligt bättre än hos Galaxy Nexus och Galaxy Note, man kan inte riktigt matcha Sony Xperia S som är några snäpp vassare på grund av samma upplösning på en mindre yta.

HTC One X skiljer sig inte märkbart från exempelvis Xperia S, Galaxy Note eller Samsung Galaxy S II. Möjligtvis ger SAMOLED-panelerna något färre reflektioner, men det rör sig om en minimal skillnad. I förhållande till HTC Sensation är skillnaden stor och läsbarheten upplever vi som betydligt bättre.


Digitizern, det pekkänsliga ytskiktet på skärmen, håller riktigt hög klass och vi kan egentligen inte påstå att vi har noterat ett enda missat tryck eller svep, annat än när vi har varit alldeles för otydliga och slarviga och knappt ens rört skärmen då vi lite lojt har viftat med fingret för att svepa runt i menyer eller bland hemskärmar. Både precision och respons är av toppklass.

Vi mäter i appen Input Benchmark upp en uppdateringsfrekvens på 65Hz, vilket innebär att pekskärmen spårar våra tryck och rörelser 65 gånger per sekund – mer än nog för det mesta med andra ord. Vi mätte sedan, med appen Android System Info, till förvåning upp max två simultana tryckpunkter, så kallad dual touch, vilket ur 2011- och 2012-standard är riktigt uselt.

Vi funderade en hel del på detta och testade även med fler olika appar, med samma resultat, innan vi slutligen fann att HTC per default har något som kallas ”HTC gestures” aktiverat, vilket är en gestbaserad funktion vilken kräver att man för TRE fingrar över skärmen för att utföra en operation/funktion. För att detta skall fungera och inte hamna i konflikt med tredjepartsappar så har HTC helt sonika satt två tryckpunkter som max, vilket i ärlighetens namn är allt man i regel behöver. För den som vill ha eller behöver ha fler än tre tryckpunkter så kan ”HTC gestures” enkelt inaktiveras under telefonens skärminställningar, vilket släpper loss alla tio (10) simultana tryckpunkter som pekskärmen är kapabel till.

De kapacitiva knapparna nedan skärmen svarar precis lika väl som skärmen i övrigt och står i skarp kontrast till de trilskande kapacitiva knapparna på Sonys Xperia S som kräver betydligt högre precision och övertydlighet. Allt som allt så är skärmen en trevlig bekantskap på alla sätt och vis. Full pott.

Mjukvaran
HTC One X kommer levererad med version 4.0.3 av Android Ice Cream Sandwich, och ovanpå det har de förstås lagt sitt eget tillverkarskal Sense, vilket i och med One X nu är uppe i version 4.0. Vi har sett med oro hur HTC har gjort Sense allt tyngre och långsamt, men med version 4.0 har de lyckats hitta en närmast perfekt balans mellan funktion, ögongodis och prestanda. Detta är utan tvekan vår favoritversion av Sense hittills. Att hårdvaran dessutom är kraftfull nog för att med mjukhet sopa runt hemskärmar som är nerkladdade med mängder av widgetar gör inte saken sämre heller.


Samma dag som vi erhöll vårt testexemplar dök en systemuppdatering på 21MB upp, vilken med tanke på att HTC bad alla recensenter att skjuta fram publiceringen av recensionerna några dagar, sannolikt åtgärdade något viktigt problem, eller optimerade prestandan.

Hemskärm/Launcher

Ovan till vänster ser vi hemskärmen som den ser ut direkt ur kartong – med undantag för Settings-ikonen som vi själva har placerat där. HTC har förstås precis som Android 4.0 ett smidigt system för att skapa mappar vilket helt sonika går ut på att man drar och släpper en ikon på hemskärmen på en annan. Funktionsmässigt är det identiskt med Android 4.0, men HTC har som alltid lagt in egna grafiska touch på det. Till höger ser vi den neddragbara notifieringsmenyn vilket är ett utmärkt exempel på hur Sense 4.0 är mer avskalat än tidigare versioner – borta är ikonlistan i överkant med senast använda appar och borta är flikarna i nederkant där man i Sense 3.0 fick snabbåtkomst till switchar för saker som WiFi, Bluetooth och GPS.

Vi irriterar oss på att hemskärmen inte har stöd för landskapsläge och tycker att det är något HTC borde implementerat vid det här laget. På den punkten blir det bakläxa.

Notera att batteriindikatorn ni ser i notifieringsmenyn i bilden ovan till höger inte är en del av vare sig Android 4.0 eller HTC Sense 4.0. Det är en tredjepartsapplikation (Battery Monitor) som var installerad vid tillfället då skärmdumpen togs.


Ovan ser vi Sense-widgeten för ”People”, det vill säga dina kontakter, widgeten för den medföljande musikspelaren – en trevlig och välfungerande widget – samt slutligen HTC:s variant av Android 4.0:s ”Senast använda appar”. Funktionen är exakt densamma, men HTC har lyckats göra den lite mer responsiv (vilket möjligen kan bero på den kraftfullare hårdvaran) och mer grafiskt tilltalande – men samtidigt mindre överskådlig då man i regel bara ser två appar åt gången, vilket innebär att man ibland tvingas ”bläddra” en hel del innan man hittar rätt. Inte ett speciellt snabbt sätt att multitaska enligt vår mening, snarare tvärtom.


Här ovan ser vi exempel på hur HTC har lagt sin egen touch på hemskärmshantering vad gäller widgetar, genvägar och appar. Vi föredrar definitivt detta över Googles egna lösning i Android 4.0. Snyggt, överskådligt och smidigt och man når redigeringsfunktionen genom långtryck på hemskärmen.


För den som vill ändra utseendet på gränssnittet i sin telefon så bjuder HTC sin vana trogen på en hel del grafiska inställningsmöjligheter, som teman och scener, men vi saknar möjligheten att som i tidigare versioner av HTC Sense även kunna ändra utseendet på statusfältet längst upp (där bland annat klockan finns och notifieringsmeddelanden dyker upp). Den som inte nöjer sig med tema- och scenalternativen som följer med telefonen så ämnar HTC även bjuda på möjligheten att ladda ner fler teman, låsskärmar och bakgrundsbilder via HTC Hub, men än så länge så har de inget att bjuda på utöver ett mindre antal ljudfiler för ringsignaler och notifieringar.


Listan över installerade appar i de tre olika flikarna som de erbjuds; Alla appar, mest använda appar och nedladdade appar.


Som synes kan man välja hur apparna skall sorteras; bokstavsordning samt installationsdatum i ökande eller fallande riktning. Vidare erbjuds man möjligheten att byta plats på de tre flikarna i applistans nederkant. Slutligen finner vi en smidig funktion för att dela med sig av appar – eller snarare en rekommendation av appen inklusive en länk till Google Play Store – via en mängd olika protokoll och sociala nätverk.

Telefonappen och kalendern

Telefonappen är med tillhörande kontaktbok och funktioner mycket lik motsvarande applikation i Android 4.0, men som vanligt så har HTC pillat med gränssnittet för en lite snyggare och mer genomarbetad lösning är Googles strikta och strama designspråk.


Kalendern är även den en tämligen enkel historia, men den bjuder på det mesta som man kan tänkas behöva i form av appen i sig som synkar mot Gmail-kontot, vyer för dagar, veckor och månader, ett lättförståeligt gränssnitt för redigering eller tillägg av nya poster samt en enkel men snygg widget.

Webbläsaren

Webbläsaren i HTC One X skiljer sig vid en första anblick inte så mycket från standardwebbläsaren i Android 4.0, men då vi kikar lite närmare ser vi snabbt att HTC har lagt till en hel del matnyttiga funktioner. Ovan ser vi till vänster Swedroid inläst som vanligt, fullversionen av sajten, sedan i mitten en av HTC utökad snabbmeny där vi kommer åt nyttiga funktioner som Print och en toggle för Adobe Flash Player. Till höger ser vi sajten i ett smart inverterat läge (funktion från Android 4.0, inte HTC Sense) som passar utmärkt för nattläsning där en vit skärm även med 0% ljusstyrka blir alldeles för ljusstark, men kanske främst matnyttig då det sparar rejält med ström för telefoner med AMOLED-skärmar.

Jämför vi webbläsarprestandan med Xperia S kan vi som så många gånger förr konstatera att de fyra kärnorna inte utnyttjas fullt ut. Prestandan är jämförbar och vi har svårt att utse någon egentlig vinnare, men eftersom vi upplevt att webbläsaren kraschat (speciellt när Flash varit inblandat) i högre grad än vad vi varit med om på Xperia S lutar det till fördel åt Sonys flaggskepp. Flash är dock på väg ut från Android och stödet kommer att försvinna helt i och med nästa större Android-version (5.0).


Ovan ser vi från vänster till höger aktiva tabbar/flikar, vilket i grunden är samma funktion som i Android 4.0, men med ett lite uppfräschat och med HTC-typiskt gränssnitt. Sedan ser vi ”Downloads”, vilken är densamma oavsett från vilken app nerladdningen har skett – detta är alltså strikt talat inte en specifik webbläsarfunktion. Till sist har vi ”Find on Page”-funktionen som förstås låter oss söka efter nyckelord på en webbsida.


Bokmärkeshanteringen i One X är i grund och botten funktionsmässigt densamma som i Android 4.0, men även här har HTC varit inne och pillat och ändrat främst layout och design.


Inställningsmöjligheterna för webbläsaren ser till en början tämligen fattiga ut, men då vi ger oss ner i undermenyerna så hittar vi en mängd funktioner – både sådant vi känner igen från Android 4.0 (ovan) till lite mer HTC-specifika funktioner.


Bland annat hittar vi via Android 4.0 möjligheten till så kallad förinläsning av webbsajter för en snabbare surfupplevelse, men även möjligheten att ignorera webbsajter från att kontrollera hur enheten zoomar sidan. Vidare finner vi en HTC-specifik funktion för möjligheten att dra ner skärmens ljusstyrka medan webbsajter laddas/renderas, för att spara ström. Slutligen ser vi Android 4.0:s funktion med ett smidigt skjutreglage för att ändra textstorleken på webbsidor.


Här ovan ser vi längst ner på bilden till vänster funktionen för att invertera webbsidor, vilken vi nämner och ni kan se ett bildexempel på några stycken längre upp i webbläsarkapitlet. Övriga inställningar är i princip identiska med Android 4.0, möjligheten att stänga av GIF-animationer undantaget, vilket är en funktion som HTC har lagt till själva.

Galleri och mediaspelare

Galleriappen är tämligen simpel, i betydelsen att den inte har speciellt många funktioner samt är lättanvänd. Den är vidare ganska snabb och den har alla grundfunktioner som de flesta behöver. För den som vill ha en mer funktionsrik galleriapp så finns en uppsjö att välja bland på Google Play Store. Mest populär just nu är sannolikt gratisappen QuickPic.


Musikspelaren i HTC One X är egentligen lite svårfunnen då den inte har en egen appgenväg tillgänglig. Man tvingas starta musikspelaren antingen genom musikwidgeten eller genom samlingsappen ”Music” som bjuder på ett antal olika musiktjänster; ”SoundHound”, ”TuneIn Radio”, ”7digital” samt slutligen ”My Phone” vilken startar den medföljande musikspelaren.

Spelaren i sig är fullt duglig, spelar de vanligast förekommande ljudformaten och bjuder på de flesta funktioner som normalt sett efterfrågas, möjligen en equalizer undantaget. Det finns dock en mängd olika presets, förinställningar, för olika ljudbilder/-effekter – samt ett läge där all efterbehandling av ljudet är inaktiv. För att komma åt dessa olika presets så måste man ha hörlurar eller headset inkopplat.

Appen i sig har förstås stöd för ”album art”, där omslaget till aktuellt album/singel visas då låten spelas. Saknar du dessa bildfiler till dina musikfiler så kan du snabbt och enkelt be musikspelaren att via ett omfattande onlinearkiv själv söka och lägga till aktuell album art. Vidare är appen SoundHound integrerad i spelaren, vilken utöver att kunna identifiera musiken som spelas bland annat även presenterar info om artisten, eventuella turnédatum, länkar till YouTube-klipp och förslag på liknande artister/musik.


Samsungs samlingsapp för musik kallas ”Music” och innehåller som tidigare nämnt apparna 7digital, som är en tjänst för att köpa och ladda ner musik online, SoundHound som är en app avsedd att lyssna av musiken som spelas, känna igen den och presentera användaren med en mängd info som turnédatum, YouTube-videor och officiella webbsajter samt TuneIn Radio som är en samlingsapp för radiostationer online, världen över eller om du så vill; lokalt.


Videospelaren är egentligen inte en app för sig utan en del av Galleri-appen. Om du som oss föredrar att använda en filhanterare för att browsa dina lokala filer och starta uppspelning av exempelvis videoklipp så vet du att möts av en dialogruta med alla dina tillgängliga videospelare – utom den medföljande videospelaren, eftersom den inte är en app för sig. Detta är ganska tråkigt, för spelaren i sig är i all sin enkelhet ganska kompetent och har ett snyggt gränssnitt med en del bra funktioner som busenkel delning via WiFi/DLNA och möjligheten att ta skärmdumpar via ett enda klick.

Vad stödet för video (container/codec) berör så är stödet bra, men olyckligtvis går den bet på såväl AC3- som DTS-ljud, varför en hel del av materialet man kan finna på internet ej går att spela upp utan en tredjepartsspelare.

Clip
Resolution
Codec / Profile / Container
Bitrate
Audio
Results
Primary player: MX Video Player
Secondary player: Dice Player
#1640x352XviD / Simple@L5 / AVI1 Mbit/sMP3 2.0OK
#2576x320XviD / Simple@L5 / AVI1,4 Mbit/sMP3 2.0OK (video: S/W only)
#3720ph.264 / High@L3.1 / MKV3 Mbit/sAC3 5.1Fail (video OK, no sound in H/W nor S/W mode)
(OK using Dice Player)
#4720ph.264 / High@L4.1 / MKV9 Mbit/sAC3 5.1Fail (video OK, no sound in H/W nor S/W mode)
(OK using Dice Player)
#51080ph.264 / High@L4.1 / MKV14 Mbit/sDTS 5.1Fail (video OK, no sound in H/W nor S/W mode)
(OK using Dice Player)
#61080ph.264 / High@L4.1 / MKV19,2 Mbit/sAC3 5.1Fail (video OK, no sound in H/W nor S/W mode)
(OK using Dice Player)
#71080ph.264 / High@L4.1 / MKV22,8 Mbit/sDTS 5.1Fail (video OK, no sound in H/W nor S/W mode)
(OK using Dice Player)
#81080ph.264 / High@L4.1 / MKV25 Mbit/s DTS 5.1Fail (video OK, no sound in H/W nor S/W mode)
(OK using Dice Player)
#91080ph.264 / High@L4.1 / MKV30 Mbit/sAC3 5.1OK
#101080ph.264 / High@L4.1 / MKV42 Mbit/sAC3 5.1OK, one or two dropped frames

I tabellen ovan ser vi att HTC One X kan spela allt vi kastar på den – så länge vi använder ”rätt” videospelare. Vår normala favorit MX Video Player verkar dessvärre inte bara kompatibel med One X, varför ljud saknas i alla videoklipp med antingen AC3 eller DTS. Vanligtvis löser man detta enkelt genom att be MX Video Player att mjukvaruavkoda ljudströmmen, men av oklara skäl är detta ej möjligt med kombinationen MX Video Player och HTC One X.

Vi har på grund av ovanstående inkompatibilitet även använt videospelaren Dice Player (reklambaserade gratisversionen) för att få en mer rättvis bild av vad HTC One X går för som videospelare, och svaret är att den är bland det allra mest kompetenta vi har testat. Precis som Tegra 3-tableten ASUS Transformer Prime så sväljer HTC One X allt vi kastar på den – alla våra tio tesklipp – så länge vi använder rätt videospelare.

One X saknar microHDMI, men har i stället en MHL-kompatibel microUSB-port

Ansluter vi enheten till en TV eller förstärkare via MHL/HDMI-utgången är vi låsta till 720p/50Hz vilket vi finner tråkigt eftersom hårdvaran i övrigt klarar av att spela upp video i 1080p. Uppdatering: Efter att ha testat med en ny MHL-adapter erhåller vi 1080p – FullHD.


Via HTC Watch kan men snabbt och enkelt köpa eller hyra aktuella filmer direkt från telefonen, ofta till minst sagt förnämliga priser, åtminstone vad hyrfilm berör där helgerbjudanden av såväl nya som gamla filmer för blott 50 öre förekommer. Filmerna kan både laddas ner (tidsbegränsad period för hyrfilm) och strömmas för den som är otålig och vill börja se på filmen genast. Formatet filmerna sparas i är proprietärt och fungerar endast med HTC Watch.

Inställningar
Nedan följer ett större urval av alla inställningar som Android 4.0 i kombination med HTC Sense 4.0 bjuder på. De flesta skärmdumparna talar för sig själv, så vi kommer endast kommentera dessa kortfattat.


Accounts & Sync/Konton och synkronisering, fungerar precis som i tidigare androidversioner. Vissa poster har en undermeny där man kan detaljstyra exakt vad som skall autosynkroniseras. Under Location/Plats styrs positionering och GPS och olika funktioner kring dessa. Under Privacy/Sekretess ser vi att HTC har lagt till en del egna funktioner, främst gällande information som visas på låsskärmen.


Menyalternativet Accessibility/Tillgänglighet skiljer sig inte från Android 4.0 i standardutförande, förutom att HTC har valt att ta bort alternativet för extra stor text i gränssnittet. Under Display & gestures/Skärm och gester finner vi däremot en hel del nytt, som utökade alternativ för notifieringar för inkommande meddelanden och påminnelser samt HTC-gester och kalibrering för G-sensorn. Slutligen ser vi gränssnittet för G-sensorkalibreringen.


Under menyn för ljud finner vi lite fler funktioner än i Android 4.0. Bland annat ljudprofiler, tre till antalet; Normal, Vibrera och Tyst, ett fickläge där telefonen känner av om den ligger i en ficka eller en väska och då automatiskt ökar ringvolymen, samt ett läge där den externa telefonhögtalaren automatiskt aktiveras om telefonen vänds upp och ner på t ex ett bord. I övrigt är det inget nytt under solen.


Under Storage/Lagring finner vi som förväntat information om och kring tillgängligt utrymme i telefonen, både vad gäller utrymme för appinstallationer (av HTC kallat Intern lagring) och lagringsutrymme för filer (av HTC kallat Telefonminne). Här kan vi tömma Telefonminnet, det vill säga largingsutrymmet för musik, bilder och videoklipp et cetera, samt utföra en fabriksåterställning av telefonen. Under Batterianvändning kan vi se vilka komponenter som har förbrukat mest ström och under Dockningsläge – förstås – inställningar för hur telefonen skall bete sig vid dockning mot olika tillbehör.


Language & keyboard/Språk och tangentbord hanterar som namnet antyder språkalternativ och tangentbord med tillhörande inställningar. Mycket lite skiljer sig rent funktionsmässigt från vanliga Android, men HTC har kastat om och ändrat layout och undermenyer en hel del. Vi finner för övrigt 26 olika språk fördelade över bokstavligen flera hundra olika språk/land-kombinationer. Svenska finns exempelvis i fyra versioner; Svenska (Danmark), Svenska (Finland), Svenska (Norge), Svenska (Sverige) och engelska finns i hela 59 olika språk/land-kombinationer


Google Voice Search i HTC One X är som förväntat mer eller mindre exakt densamma som i Android 4.0 vilket innebär att man kan ha ganska kul med missförstånden som ibland uppstår. Inställningasalternativen är få och kretsar uteslutande kring censureringsalternativ och språkinställningar. Antalet språk är 21 och svenska finns dessvärre fortfarande inte tillgängligt, men däremot hittar vi såväl ”Pig Latin” (kan närmast liknas vid en engelsk motsvarighet till rövarspråket) som Latin och isiZulu.


HTC har i sitt Sense-gränssnitt sedan länge haft en föredömligt smidig funktion då man ansluter telefonen via USB till en dator. Man möts av ett dialogfönster där allt man kan tänkas vilja göra erbjuds blott ett eller två skärmpek bort. Man kan förstås även, om man inte vill göra valet själv varje gång, aktivera ett standardbeteende vid USB-anslutning. Datuminställningarna bjuder inte på några överraskningar utan valmöjlighterna ser här ut ungefär som de har sett ut sedan begynnelsen. Slutligen har vi apphanteraren som inte skiljer sig något alls från Android i standardutförande.

Övrig mjukvara
Då bilderna nedan i regel talar för sig själva så kommer vi endast kortfattat kommentera dessa om det inte finns särskilda skäl att fördjupa sig.


Till vänster ser vi 7digitalsom är en tjänst för att köpa musik direkt i telefonen. Sedan ser vi förstås miniräknaren och till sist HTC Friend Stream som är en samlingsapp för en rad olika sociala nätverk som Twitter och Facebook.


Facebookappen till vänster är densamma som vi finner i Google Play Store, sedan ficklampsappen med tre olika ljusstyrkor och till sist SMS-appen.


FM Radio-appen är enkel men fungerar bra och ljudet är godkänt – förutsatt att radiomottagningen på FM-bandet är god. Hörlurar/headset måste vara inkopplat för att radion skall fungera, då dessa används som antenn. Radioappen har på ett smidigt vis knutits samman med appen SoundHound som snabbt och enkelt kan identifiera låten som spelas på radion, om du så vill.

HTC Car - kontrollpanel för bilisten

HTC Car är en kontrollpanel framtagen för bilen och aktiveras automatiskt när telefonen ansluts till en kompatibel bilhållare. Genom att svepa åt antingen höger eller vänster navigerar vi genom funktionerna för musik- och Internet-radio-applikationen samt telefonboken och Google Maps Navigation. Eftersom ikoner liksom text är stor har vi inte heller några svårigheter att se vad som händer på skärmen. Ett praktiskt verktyg för bilisten med andra ord.


Den medföljande epostklienten hanterar de flesta typerna och är funktionell och lättanvänd. För den som vill ha något mer/annorlunda så finns förstås en uppsjö av alternativ på Google Play Store.


GMail-appen är standardappen som vi ser i Android 4.0/Ice Cream Sandwich, vilket innebär att den är långt mycket bättre än klienten från Android 2.3 Gingerbread och äldre.


HTC Hub är HTC:s miniversion på Google Play Store och bjuder på möjligheten för användaren att modifiera utseende och ljud på sin telefon samt ladda ner och installera appar. I dagsläget är det väldigt tomt, särskilt om man letar efter teman och grafik och det enda vi finner under ”Personalize” är egentligen diverse notifierings- och ringsignaler.


Till vänster den medföljande appen för anteckningar som i sin enkelhet fungerar precis som tänkt. Sedan ser vi HTC Files, som bygger på appen Polaris men som har fått ett annat utseende. Polaris är en app för hantering av MS Office-dokument och liknande, och HTC Files agerar som ett nav som knyter samman Polaris med bland annat Dropbox, för smidig hantering av dokument i ”molnet”. Till höger Aktie-appen.


Pulse är en tredjepartsapp för hantering av prenumerationer på nyhetsflöden, via RSS. Detta är alltså inte en HTC-app utan är exakt likadan som den vi ser på Google Play Store. I mitten HTC:s medföljande aktivitetshanterare för den som vill se och ha kontroll över vilka processer som körs samt övervaka minnesåtgång.


Ovan till vänster HTC:s app för röstinspelning, simpel och funktionell. Sedan Twitter-appen, som precis som den medföljande Facebook-appen är exakt likadan som versionen ni finner på Play Store. Till sist HTC:s föredömliga inbyggda app för internetdelning via telefonens WiFi och vidare ut på nätet via den mobila datauppkopplingen.


HTC:s klock-app bjuder på det som vi förväntat oss; en världsklocka som dock har knutits samman med väderappen. Trevlig funktion men det mesta blir väldigt smått och svårläst då de har försökt klämma in lite för mycket info på vad som trots allt är en liten skärm. Sedan alarmappen som är så simpel den kan bli, följt av ett tidtagarur och till sist en så kallad ”äggklocka”.

HTC Sync

För de som allra helst använder kabel för att föra över innehåll till sin telefon skickar HTC med en mjukvara vid namn ”HTC Sync”. Applikationen gör det möjligt att på ett smidigt vis synkronisera musik, bilder, kalenderhändelser, dokument etc. med datorn i ett enda klick. Vidare går det också att skicka över och installera APK-filer i telefonen genom programmet.

Kameran

HTC har utrustat One X med en bakgrundsbelyst kamerasensor på åtta megapixlar med ett ljusstarkt (F2.0) 28mm-objektiv. I fronten sitter en sekundär kamera avsedd för framför allt videokonversationer med en upplösning på 1,3MP (720p). Vidare har kameradelen fått ett eget chip vilket möjliggör inspelning av slow motion-video och stillbildsfotografering med upp till 4 bilder per sekund i serier om totalt 99 bilder åt gången. Det går också att ta stillbilder parallellt som video spelas in, men då sjunker upplösningen till maximalt 6MP.



Kameramjukvaran är enkel att hantera och vi kan snabbt spela in video eller ta stillbilder utan att navigera genom några menyer eftersom knappar för finns på startskärmen. Ett plus för att applikationen allt som oftast går snabbt att starta.

Trycker vi på A-ikonen kan vi välja mellan en rad olika bildtagningslägen så som: Auto, HDR-foto, panorama, porträtt, grupporträtt, landskap, whiteboard, close-up och low light. Högst upp finner vi också alternativet ”Slow motion video” för höghastighetsinspelning.

Trycker vi på kugghjulet dyker inställningarna fram för både video- och stillbildsfunktionen. Vi kan här justera upplösning, bildformat 16:9 eller 4:3, ISO 100-800, vitbalans, exponering, kontrast och skärpa med mera.


Ovanför video- och bildtagningsknapparna hittar vi en blå knapp som låter oss applicera olika filter. Vi kan exempelvis välja mellan distortion, vignette, depth of field, dots, mono, sepia, black and white med flera. Väljer vi ett filter ser vi omedelbart hur resultat kommer se ut på skärmen.


I granskningsvyn kan vi applicera filter/effekter i efterhand samt ändra storleken på bilder och rotera dem. Överlag fungerar det hela mycket smidigt och gör det enklare och roligare att dela med sig av bilder om man nu inte vill förlita sig på tredjepartsapplikationer för ändamålet.

HTC One X vs Sony Xperia S




































Närbildsjämförelser

Summering – stillbilder
Makrobilder är något av Xperia S specialitet och One X får på den punkten se sig besegrad med besked. I övrigt är vi dock överraskade av One X som gör ett riktigt bra jobb. I flera fall är bilderna mer detaljrika och skarpare än de Xperia S producerar trots att upplösningen är 4MP lägre.

Färgåtergivningen är kanske mer av en smakfråga, men på den punkten lutar det för vår egen del till fördel för Xperia S. Även om Xperia S producerar bilder som ofta ligger åt det varmare hållet finner vi att de överlag är mer naturtrogna än de One X presterar. Oavsett gör ingen av kamerorna bort sig på denna punkt och detsamma kan sägas om vitbalansen under förutsättning att ljuset är tillräckligt.

Den enda punkten där vi blir riktigt besvikna på HTC X kamera är i mörkare miljöer. Trots en bakgrundsbelyst CMOS-sensor med något färre pixlar klarar One X inte av att matcha Xperia S. Bilderna blir inte lika detaljrika, skarpa samt innehåller mer brus.

Hastigheten för autofokus är i regel bra med One X och vi märker på den punkten inte av någon större skillnad mot Xperia S. I sämre ljus är det dock en annan historia och där gör Xperia S i regel ett bättre jobb. Hastigheten för bildtagning är också jämförbar om vi manuellt tar bild för bild genom att trycka på avfyrarknappen. Använder vi däremot One X sekvensbildtagningsfunktion genom att hålla inne knappen får Xperia S se sig slagen. Den mäktar inte med de 4 bilder i sekunden i serier om totalt 90 stycken som HTC One X är kapabel till.

HTC One X – fler exempelbilder

Panoramafunktionen gör ett bra jobb med att sy ihop bilderna

One X är utrustad med en panoramafunktion. En rät linje uppträder i mitten av skärmen när vi aktiverar panoramaläget som inte olikt ett vattenpass varnar om vi vinklar enheten för mycket medan vi förflyttar den i sidled. Mjukvaran syr ihop bilderna väl och har vi haft en stadig hand är det svårt att se några tecken som tyder på att bilderna är bearbetade/ihopklippta.

Utan HDR / Med HDR





HDR står för ”High Dynamic Range” vilket på svenska kan översättas till dynamiskt omfång. Dynamiskt omfång innebär i sin tur hur stor del av intervallet mellan olika ljusstyrkor som en kamera kan fånga upp innan resultatet blir antingen helt svart eller helt vitt. Ju större dynamiskt omfång desto mer återspeglar bilden verkligheten – i varje fall som våra egna ögon uppfattar den.

Ett högre dynamiskt omfång går att uppnå genom att ta flera bilder i serie. En underexponerad, en normalexponerad och en överexponerad. Slår man sedan ihop dessa blir resultat en bild som visar mer av de mörkaste och mer av de ljusaste partierna än vad som synts i en normalexponerad bild. Helt problemfritt är det dock inte.

HDR-funktionen gör sig bäst i miljöer där kontrasten inte är för stor eftersom effekten då riskerar bli överdriven, som i de två översta bilderna. I de två nedre bilderna ser det betydligt bättre ut och där är också kontrastskillnaderna mer blygsamma.

I fall med motiv som hastigt rör på sig, som i exempelbilden nedan, blir resultatet sällan bra. Kameran tar förvisso bilderna i mycket snabb följd och det fungerar möjligtvis med motiv som rör sig långsamt, men bäst blir det med statiska motiv.

[Läs mer om HDR på Wikipedia]

HDR-bildtagning kan ge upphov till lustiga effekter

HTC One X 1080p @ 23,717 fps (10,5 Mbps) AVC Baseline@L4.2, stereo AAC @ 96kbps

Xperia S 1080p @ 29,692 fps (13,9Mbps) AVC Baseline@L4.0, stereo AAC @ 96Kbps

HTC One X 1080p vs Sony Xperia S 1080p




Trots lägre bithastighet finner vi den video One X producerar i 1080p mer detaljrik än den Xperia S producerar vid samma upplösning. Vidare upplever vi färgåtergivningen som mer neutral. Till One X nackdel hör att videon har en något lägre FPS.

HTC One X Slow Motion 768×432 @ 23,398fps 8057 kbps, baseline@L3.0

I videon ovan har vi slagit på slow motion-funktionen. Det innebär att kameran spelar in video med en rejält högre hastighet än vanligt, men medför också att upplösningen sjunker till 768x432px. En rätt kul funktion som fungerar hyggligt under förutsättning att det finns gott om ljus.

HTC One X frontkamerabilder


Kameran i fronten av telefonen gör inte bort sig. Den går naturligtvis inte att jämföra med kameran på bakstycket, men för att vara en sekundär kamera tycker vi att den gör ett bra jobb. För ovanlighetens skull fungerar den nämligen i miljöer med sämre belysning.

Buggar och problem
Vi har i enstaka fall råkat ut för att webbläsaren krashat vid uppspelning av Flash-material. Vi har också haft ett mindre antal kompatibilitetsproblem med telefonen. Exempel på detta är bland annat MX Video Player som inte kunde hantera ljudströmmarna vid videouppspelning ordentligt, samt benchmarkappen Electopia vars menyknappar i kombination med pekskärmen hamnade i osynk – vi fick helt enkelt trycka snett nedanför till höger om den avsedda tryckpunkten för att trycket skulle registreras.

Ovanstående är förstås av så bagatellartad natur, inte minst som att det rör sig om inkompatibilitet som med största sannolikhet beror på tredjepartsapparna och inte HTC One X själv, men eventuella spekulanter på HTC One X bör ändock vara medvetna om att inkompatibilitetsproblem med favoritapparna kan förekomma.

Vad som däremot får anses vara ett riktigt problem är den extrema värmeutvecklingen då laddning kombineras med tungt användande. Att telefoner blir varma när de laddas och ansträngs samtidigt är inget nytt, men HTC One X tar detta till helt nya nivåer. Tegra 3-chippet blir så varmt att det klockar ner sig själv för att undvika att överhettas, vilket innebär en noterbart lägre prestanda vid syntetiska benchmarks. Det bör dock påpekas att det finns såpass gott om prestanda i den här pjäsen att en minskning på 30% knappt ens är noterbar vid normalt användande, men kan skapa ett och annat hackande i de allra tyngsta spelen.

Batteritiden

HTC One X uppvisar ungefär samma tendenser som vi såg då vi testade Sony Xperia S häromveckan, och Samsung Galaxy Nexus före den. Vid videouppspelning är batteritiden högst medioker, vilket i kombination med ett batteri som inte går att byta ut gör att man är hart när tvungen att ha en laddkabel med sig var man än färdas, om man vet med sig att man gärna ser på film och TV-serier under exempelvis tågpendlande.

Precis som Xperia S och Galaxy Nexus så noterar vi däremot en låg förbrukning i standbyläget. Då vi lämnar telefonen igång över natten, med 3G och full synkning mot Google-konto och Facebook, så har batteriprocenten i regel inte sjunkit mer än 5-7%, då vi vaknar åtta timmar senare. Även vid normalt användande är batteritiden bättre än vad videotestet antyder, men var väl medveten om att om du exempelvis spelar krävande spel eller kör andra processer som belastar chippen hårt så kan du tömma batteriet helt, från 100 till 0%, på under tre timmar. Tegra 3 är kraftfull, men kraften är inte gratis.

Systeminformation

Bara timmar efter att vår enhet anlände på redaktionen så dök en systemuppdatering upp, vilket vi gissar är orsaken till att HTC flyttade fram datumet då vi recensenter allra tidigast tilläts skriva om telefonen – de ville gissningsvis se till att alla testade telefonen med den senaste mjukvaran.



Som alla ovanstående skärmdumpar skvallrar om så kan vi se att HTC One X levereras med Android 4.0.3/Ice Cream Sandwich, och det är alltså fortfarande 4.0.3 som gäller efter ovan nämnda OTA-uppdatering. Det finns inte så mycket att tillägga här, utan vi låter ovanstående skärmdumpar tala för sig själva.


HTC One X levereras med 1024MB (1GB) RAM, varav hela 976MB finns kvar för operativsystemet, baserat på ditt användande, att fördela som det ser lämpligt. Gott om RAM innebär goda möjligheter till multitasking (att köra flera program samtidigt) och tack vare den smidiga funktionen för ”Recent apps” i Ice Cream Sandwich så går det som en dans.

HTC har i Sense 4.0 dock ändrat på upplägget vad gäller just Recent apps, jämfört med Ice Cream Sandwich i standardutförande, vilket vi var inne på under stycket ”Mjukvara” längre upp i recensionen.


Det interna lagringsutrymmet är på 32GB, varav cirka 26GB finns tillgängligt för lagring, efter att operativsystemet och appinstallationspartitionen tagit sitt. Till skillnad från Samsung Galaxy Nexus, den första telefonen med Android 4.0/Ice Cream Sandwich, så har HTC valt att inte låta användaren själv bestämma hur det interna lagringsminnet skall fördelas.

Där Galaxy Nexus helt sonika efter eget tycke låter oss fördela de dryga 12 gigabyten lagringsutrymme (efter att operativsystemet har tagit sitt) mellan appinstallationer och lagring så har HTC valt att partitionera det interna lagringsutrymmet, och vi får därmed max cirka 1700MB tilldelat för appinstallationer. Vi föredrar tvivelsutan lösningen i Galaxy Nexus där vi själva får välja – även om få av oss kommer nyttja mer än 1700MB för appar.

Spel, prestanda och grafer

Med Tegra 3 (AP30) med fyra processorkärnor och den allra senaste GeForce ULP-kretsen under skalet så är det så klart inga som helst problem att spela även de allra tyngsta spelen som finns att tillgå på Google Play Store. Inte ett enda spel som vi testat har gett minsta tillstymmelse till ”hackande”, annat än då vi har kört andra krävande processer i bakgrunden, som att uppdatera en mängd appar via Play Store. För den som vill spela så är HTC One X tack vare en briljant skärm och kraftfull prestanda ett bra val. Att man dessutom via microUSB/MHL -> HDMI kan skicka ut bilden på en större bildskärm, som en TV-apparat, gör förstås inte saken sämre.


Benchmark Pi mäter upp enhetens beräkningskapacitet, vilket ger ett mått på processorns prestanda. Lägre är bättre. Här ger One X konkurrenterna rejält på nöten, men kanske inte med så stor marginal som man hade förväntat sig av en processor med dubbelt så många kärnor.


Linpack mäter upp processorns flyttalsprestanda och resultatet presenteras i MFLOPS. Högre är bättre. Eftersom vi alltid mäter Linpack i ”Single Thread”-läget så nyttjas bara en av de tillgängliga processorkärnorna i det här testet. Anledningen till det här upplägget är att vi vill se de enskilda processorkärnornas effektivitet vad gäller flyttalsberäkning. Samsungs Exynos 4210 och Qualcomms MSM8260 är här effektivare per kärna än vad HTC One X är – men om vi istället väljer att köra multitrådsläget så ser det som förväntat annorlunda ut, med One X i topp långt långt före rivalerna.


CF-Bench mäter upp telefonens CPU- och minnesprestanda och presenterar resultaten i en totalpoäng. Högre är bättre. Här ser vi ett tydligt smakprov på kraften i den fyrkärniga Tegra 3-plattformen och HTC One X fullkomligt mosar konkurrenterna med en nästan dubbelt så hög totalpoäng.


Rightwares BrowserMark är ett plattformsoberoende test som utförs i telefonens webbläsare. I testet utförs en mängd olika delmoment och resultatet presenteras som en totalpoäng där högre är bättre. Då detta är ett plattformsoberoende test så har vi som kuriosa valt att även lägga in testresultat från andra plattformar än Android. HTC One X presterar här inte alls så bra som vi hade trott och hoppats. Även om den kniper förstaplatsen så är det med minimal marginal till Galaxy Nexus som har både en lägre klockfrekvens och bara hälften så många kärnor. Vi misstänker att webbläsaren helt enkelt inte kan nyttja de fyra kärnorna ordentligt.


Sunspider mäter upp processorns och standardwebbläsarens kombinerade javascriptprestanda. Lägre tid i ms (”millisekunder”) är bättre. I det här testet kniper One X återigen förstaplatsen, med en viss marginal. Marginalen till de blott dubbelkärniga konkurrenterna är inte alls så stor som många kanske hade förväntat sig.


Vellamo mäter precis som Sunspider upp javascriptprestandan som telefonens processor och standardwebbläsare mäktar med, men till skillnad från Sunspider så består Vellamo av flertalet olika javascripttest, vilka sedan läggs samman för en totalpoäng där högre är bättre. Noteras bör att Vellamo är utformat på ett sådant vis att skärmens upplösning är av stor betydelse, vilket förklarar varför exempelvis den högupplösta Galaxy Note trots en aningen snabbare hårdvara än Samsung Galaxy S II får en klart lägre poäng. Här drar HTC One X ifrån rejält och lämnar sina rivaler långt efter sig.


Monjori Shader Benchmark mäter som namnet antyder upp grafikprocessorns kapacitet vad gäller rendering av så kallad “Fragment Shader”. Resultatet presenteras i FPS (“Frames per Second”, eller “Bilder per Sekund”) och högre är bättre. Notera att skärmens upplösning är av väldigt stor betydelse i just Monjori, vilket innebär att högupplösta enheter presterar ett betydligt sämre resultat än andra telefoner med likvärdig hårdvara men med lägre skärmupplösning. Vi har därför valt att endast jämföra HTC One X med andra enheter med samma eller snarlik upplösning.

Eftersom vi har valt att bara jämföra enheter med snarlik upplösning så kan vi snabbt konstatera att det är närmast dött lopp mellan GeForce-kretsen i One X, Adreno 220-kretsen i Sony Xperia S och den vid det här laget årsgamla Mali 400-kretsen i Samsung Galaxy Note. Note ligger förvisso 2 FPS efter de två konkurrenterna, men har också en aningen högre upplösning. Galaxy Nexus och dess uråldriga PowerWR SGX540-krets är i det här testet fullkomligt chanslös mot de nyare och snabbare konkurrenterna.


Electopia är ett 3D-test baserat på OpenGL ES 1.1 avsett att testa grafikprocessorn. Resultatet är i FPS (“Frames Per Second”- “Bilder Per Sekund”) och högre är bättre. Notera att telefoner med lägre skärmupplösning än WVGA (800×480 pixlar) gynnas kraftigt eftersom belastningen på grafikkretsen med färre pixlar att flytta blir betydligt lägre. En skärmupplösning på WVGA eller högre gör dock ingen skillnad för slutresultatet.

Återigen en klar seger för One X som nu har nått 60 FPS-taket. 60 FPS-taket är helt enkelt den gräns där bilduppdateringsfrekvensen i ett test aldrig kommer bli högre än 60 FPS av det enkla skälet att bildskärmens uppdateringsfrekvens är låst till 60Hz, med v-sync aktiverat. I takt med att fler telefoner når den här gränsen i Electopia så går des funktion förlorad, och ni kan därmed förvänta er att Electopia snart kommer försvinna från våra framtida recensioner.


Nenamark 2 är ett 3D-test baserat på ramverket OpenGL ES 2.0 och sätter grafikprocessorn på ett tufft prov i en 3D-värld med stort antal polygoner. Resultatet presenteras i FPS och högre är bättre. Skärmens upplösning har här betydelse, men skillnaderna är tämligen små varför vi har valt att visa alla enheter i grafen. One X-seger med god marginal, igen. Med undantag av Linpack (i ”Single Thread”-läget) så har One X hittills tagit förstaplatsen i alla våra benchmarks.

Name
Sequential read (MB/s)
Sequential write (MB/s)
Random read (MB/s)
Random write (MB/s)
IOPS/s read (4K)
IOPS/s write (4K)
HTC One X28.0512.148.020.592055153
Sony Xperia S35.746.637.030.18180048
Samsung Galaxy Note43.045.263.430.288152.5
Samsung Galaxy S II (2.3.5)45.65.17
4.54
0.24
1164
64
Samsung Galaxy S Plus (2.3.5)30.575.69
4.87
0.17
1250
44
Samsung Galaxy Gio (2.3.5)6.194.032.181.65560424
SE xperia arc (2.3.4)7.95.484.365.7111171462
LG Optimus 3D (2.2)18.592.120.470.112127
HTC Evo 3D (2.3.4)24.411.562.660.1868148
Motorola RAZR (2.3.5)34.036.564.34 0.37111395
Samsung Galaxy Nexus26.715.085.280.21135154

Med Androbench 3.0 mäter vi upp hastigheten på det inbyggda flashminnet. Ett högre resultat är bättre, såväl för read/läs och write/skriv. One X presterar minst sagt väl och ligger ånyo i topp, även om Random Write för två av de äldre enheterna (Galaxy Gio och Xperia arc) är på så vansinnigt höga nivåer att vi nästan misstänker någon form av bugg eller felmätning.

Värmeutveckling

Samsung Galaxy S II har i HTC One X fått sig en utmanare om titeln ”varmaste androidtelefonen på marknaden”. Även om Galaxy S II i testet ovan ligger någon grad högre vad gäller temperaturen på bakstycket så är batteritemperaturen betydligt lägre.

Redan vid laddning av HTC One X så blir värmen i överdelen av telefonens bakstycke, runt kameralinsen, ganska hög, och om man dessutom använder telefonen samtidigt som den laddas, exempelvis videouppspelning (HD), tunga spel eller snabba WiFi-överföringar så blir det snabbt värre.

Första gången vi plockade upp telefonen då den laddades och vi samtidigt körde en backup av våra standardappar via Google Play Store så släppte vi den genast, ofrivilligt, på grund av den höga värmen. När vi sedan plockade upp den igen så var vi beredda på den höga värmen och kunde utan vidare hålla telefonen i handen, men en viss obehagskänsla infinner sig genast. Delvis då den rent fysiskt är väldigt varm och delvis på grund av oro att telefonen kan ta skada.

Noteras bör att grafen ovan endast visar hur varm enheten blir då den ansträngs maximalt utan laddare, men eftersom den blev så varm som den blev då vi laddade den och ansträngde den samtidigt så beslöt vi oss för att göra en mätning till, vilket dock ”bara” resulterade i att maxtempen på bakstycket ökade mer ett par grader, till runt 57 grader.

När telefonen blev så här pass varm så noterade vi att prestandan i våra benchmarks sjönk markant, i enstaka fall med uppåt 25%. Ett exempel på detta är BrowserMark där telefonen då den är sval kan nå närmare 110 000 poäng, men endast når runt 82 000 vid den typen extrema temperaturer som sker i samband med kombinationen laddning och hård processorbelastning. Orsaken till prestandaförlusten handlar gissningsvis om att Tegra 3-kretsen automatiskt justerar ned klockfrekvensen då den känner att den börjar nå potentiellt skadliga värmenivåer.

Slutsats
HTC One X är ytterst gedigen och ger inte ifrån sig vare ett knarr, knäpp eller knak då vi klämmer och bänder på den, och inte heller flexar enheten – inte det minsta. Vidare känns telefonen riktigt bra att hålla i, mycket tack vare bakstycket som trots att det är konstruerat i plast känns som ett keramiskt material. Byggkvalité och konstruktion får toppbetyg, och designen är i våra ögon inte långt efter heller.

3G-mottagningen är bättre än på både Samsung Galaxy Note samt Galaxy Nexus, men den kan inte riktigt kan matcha Sony Xperia S och dess unika antennlösning/-design. Datahastigheten via 3G/HSPDA är bra och vi maxar utan problem vårt 3G-abonnemnag på 6Mbit/s – långt från den specificerade maxhastigheten på 21Mbps. Datahastigheten via WiFi (802.11n), via vårt lokala FTP-nätverk, landade på måttliga 30 Mbit/s mottagning och 20 Mbit/s vid sändning. Föregående års Tegra 2-baserade enheter mäktade med 40Mbit/s varför detta resultat endast får ses som godkänt.

Högtalaren för samtal går så pass högt att vi sällan har den på 100% annat än i rejält bullriga miljöer. Vid samtal hör vi klart och tydligt vad motparten säger och mikrofonen fångar likaså upp vad vi säger med hög känslighet, utan att för den delen fånga upp ovanliga mängder vindbrus eller utandningsljud. Ej heller verkar mikrofonen särskilt känslig för hur vi vinklar telefonen under ett pågående samtal. Högtalaren på bakstycket av telefonen önskar vi kunde spela högre, men gör trots det ett godkänt jobb.

Vid musiklyssning med ett par hörlurar upplever vi att One X spelar med lite mer kraft och presterar en något högre ljudnivå än vad exempelvis Xperia S gör. Överlag är skillnaden dock inte särdeles stor. För de som äger/gillar hörlurar från Beats by Dr Dre är One X ett bra val eftersom HTC utvecklat ljudprofiler specifikt för dessa hörlurar. I våra öron är det dock en bit kvar innan prestandan ligger på samma nivå som för dedikerade Mp3-spelare, framför allt vad gäller mer tungdrivna hörlurar.

GPS-delen fungerar bra till de flesta ändamål och låser allt som oftast vår position inom 3-5 sekunder. Till skillnad från Xperia S hittar vi dock inget som tyder på GLONASS-stöd och detta syns också i vår testrunda där One X presterar ett resultat som är mindre troget vår rutt än sagda konkurrent. Vidare noterar vi att Xperia S allt som oftast hittar uppåt 23 satelliter medan One X endast hittar uppåt 12 stycken.

HTC skickar i vanlig ordning med det egenutvecklade gränssnittet Sense som i sin tur körs ovanpå Android 4.0/Ice Cream Sandwich. Flytet är bra vilket också framgår av videon i introduktionen. Det faktum att HTC endast reserverat knappa 1.8GB för applikationsinstallationer är däremot ett minus med tanke på att Android haft stöd för unified storage sedan lanseringen av Honeycomb/3.0.

Bildskärmen på 4.7 tum (120mm) och 720p-upplösning (720×1280 pixlar) är av IPS LCD2-typ och är något av det vackraste vi har skådat på en telefon. Även om Super AMOLED Plus-skärmar har ett försprång vad svärta och betraktningsvinklar berör så kan vi inte annat än att konstatera att skärpa och färger är något utöver det vanliga. Betraktningsvinklarna är bra, färgernas nyanser bibehålls väl precis som på Super AMOLED Plus-skärmar, men vi noterar att ljusstyrkan ur kraftiga vinklar faller betydligt snabbare än hos Super AMOLED Plus-konkurrenterna. De kapacitiva knapparna nedan skärmen svarar precis lika väl som skärmen i övrigt och står i skarp kontrast till de för vår del trilskande kapacitiva knapparna på Sonys Xperia S. Allt som allt så är skärmen en trevlig bekantskap på alla sätt och vis. Full pott.

HTC har lagt stora resurser på kameran och gör oss inte besvikna. Bilder liksom video blir detaljrik, autofokusen är snabb och tar vi stillbilder i serie är prestandan oöverträffad. Vidare kan vi filma slow motion-video och ta stillbilder parallellt som vi spelar in video, om än i något lägre upplösning. Den nytillkomna HDR-funktionen visar sig också användbar om den används vid rätt tillfälle. Allt är dock inte guld och gröna skogar. I mörkare miljöer står sig One X inte mot Xperia S och presterar något mörkare, mindre detaljrika och brusigare bilder. Makrobilder är inte heller kamerans starkaste sida.

Under skalet hittar vi Nvidias fyrkärniga Tegra 3-plattform (40 nm) med en klockfrekvens på 4×1,4GHz och rejält med både RAM samt inbyggt flashminne. Telefonen hanterar således de mest krävande speltitlar som finns att tillgå via Google Play problemfritt. I majoriteten av våra syntetiska prestandatester kammar One X också hem en förstaposition. Den blir dock snudd på lika varm som Samsung Galaxy S II under belastning vilket är i varmaste laget.

Vid videouppspelning är batteritiden medioker och detsamma gäller vid aktivt spelande och surfande. Precis som Xperia S och Galaxy Nexus noterar vi däremot en låg förbrukning i standbyläget, vilket förstås väger upp en del.

Avslutningsvis kan vi konstatera att HTC återigen är med i spelet och det med besked. Hårdvaran är i toppklass både vad gäller skärm och övriga komponenter liksom konstruktion och design. Bolaget släpar inte heller efter utan lanserar telefonen med den senaste Android-versionen Ice Cream Sandwich. HTC One X är enligt Swedroid världens just nu bästa androidtelefon, sett till helheten. Nu väntar vi med spänning på vad konkurrenterna har på gång.

HTC One X är lämplig för dig som:
* Vill ha den just nu snabbaste telefonen på androidmarknaden
* Vill ha en LCD-skärm av yppersta världsklass
* Vill ha en kamera som matchar de allra bästa androidtelefonerna
* Vill ha bra, gedigen byggkvalité
* Vill ha god ljudkvalité

HTC One X kan vara lämplig för dig som:
* Vill ha en hygglig kompromiss mellan skärm, prestanda och batteri
* Är förtjust i HTC Sense – version 4.0 är bäst hittills, och snabbare än på länge

HTC One X är inte lämplig för dig som:
* Är priskänslig – One X är inledningsvis dyr
* Behöver en batteritid utöver det vanliga / utbytbart batteri
* Avser använda telefonen för flitigt TV- och filmtittande där laddningsmöjligheterna är få
* Behöver microSD-kortplats

Andra telefoner att överväga:

Sony Xperia S
Processor: 1,5GHz dual-core
Plattform: Qualc. MSM8260
RAM: 1GB
Skärm: 4,3" / HD / 342PPI
Skärmtyp: LCD
Kamera: 12MP

Samsung Galaxy Nexus
Processor: 1,2GHz dual-core
Plattform: TI OMAP 4460
RAM: 1GB
Skärm: 4,65" / HD / 316PPI
Skärmtyp: Super AMOLED
Kamera: 5MP

Motorola RAZR
Processor: 1,2GHz dual-core
Plattform: TI OMAP 4430
RAM: 1GB
Skärm: 4,3" / qHD / 256PPI
Skärmtyp: Super AMOLED
Kamera: 8MP

 



  • MrLeopoldStotch

    Ser trevlig ut, som vanligt en jättebra recension. Telefonen dock är väldigt bred i förhållande till höjden ;-).

  • mannybianco

     Hah! Tack för påpekande :) Fixat nu!

  • Mattias J

    Hade det inte varit för HTC Sense, så…

    De där ”enarmad bandit”-hjulen man ställer in t.ex. tid med må se flashigt ut vid första anblicken, men vid dagligt användande är det erbarmligt irriterande att inte kunna skriva in tiden med siffertangenter, så tyvärr går allt från HTC bort :-(

  • gäst

    2011 ringde och ville ha tillbaka sina kapacitiva knappar ;-)

    Underbar läsning till morgonkaffet. Tack Swedroid!  

  • Asdsd

    Xperia X fick 8,5, Vad fick ONE x i medelbetyg. 

  • http://www.facebook.com/nikke.johansson Nikke Johansson

    Tack för en ypperlig recension! väntat på den sen i måndags :D
     

  • http://www.facebook.com/people/Moondawn-Moondawner/100001354819756 Moondawn Moondawner

    Mycket väl genomförd recension som vanligt på Swedroid. Den här luren är grym, haft gåshud en timme nu bara av att titta och känna på den. Sjukt jag vet.

  • Fredrik

    Utsökt recension. När kommer en recension av lillasyster HTC One V?

  • mannybianco

     :D

    Vill dock poängtera att de kapacitiva knapparna på One X är bland de bästa och mest pålitliga jag har haft glädjen att använda. Det är anmärkningsvärt hur ofta tillverkarna misslyckas med just de kapacitiva ”menyknapparna”.

  • Glenno

    Säkert bra telefon, men designmässigt NJA! Tacka vet jag Razr. 

  • Henrik

    Känner fortfarande att sgs2 är en telefon att överväga jomämte HTC one x. Visst, sgs3 kommer snart men om man ska överväga bland tillgängliga telefoner så…

  • RBJ

    Jag gissar att tillverkarna inte vill släppa hårdvarustyrningen, känns som att om någon app kraschar rejält kanske det inte blir något återvändande till hemskärmen alls. Plus att denna telefon förmodligen var på prototypstadiet långt innan mjukvaruknapparna i 4.0 var påtänkta.

  • Reine

    Har telefonen nfc eller inte ? Väldigt luddigt i specifikationen…

  • Sailor

    Tack !

    För en fantastisk recension. Detta blev en trevlig start på påsken :-)

    Glad Påsk

  • Swedroid

    Den har NFC-stöd. 

  • cyberz

    Kommer inte samsung med lite information om S3an snart så blir det en One X

  • Tomas

     NFC – Ja.

  • nils

    Utan att ha läst någonting ännu vill jag ändå kommentera och hälsa glad påsk och tack för erat kneg såhär på ”röd dag”.

    /nils

  • Mamma

    [quote]
    Ansluter vi enheten till en TV eller förstärkare via MHL/HDMI-utgången är vi låsta till 720p/50Hz vilket vi finner tråkigt eftersom hårdvaran i övrigt klarar av att spela upp video i 1080p.[/quote]

    Där har ni fel…..

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=791889803 Frost Persson

    Lite dålig information om batteriet eller missade jag det?? Annars som vanligt en mycket bra recension!!

  • http://www.facebook.com/petterekman Petter Ekman

    Ja, den har NFC.

    Edit: Ursäkta mig, hade visst kommit två svar under tiden jag läste recensionen.

  • Dr.Smith

    Jag lyfter på hatten för en väldigt detaljerad och grundligt genomförd recension! Bra jobbat Swedroid!

  • Henrik

    Undrar två saker som inte riktigt togs upp:

    Nu när skärmen är så bra med hög upplösning, hur är det att läsa pdf:er på den. Går den att använda som läsplatta seriöst, behöver man zooma in och ut mycket, hur skarp är texten, är formatet och storleken uthärdligt för längre läsning etc? Handlar givetvis om subjektiv uppskattning, men vilken är eran bild?

    Hur upplevs ”android-lagget” i menyer etc?

    /tack för ett bra test!

  • Anon

    vet inte varför men känner inget ”vill ha” när jag ser denna mobil, kan visserligen tänkas bero på att priset är allt för högt i kombination med att det känns otroligt ovärt att köpa sig en ny mobil då min gamla kan göra i princip samma saker som denna.

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Måste slå på tre 345kr anonnemanget idag/helgen… surt man måste välja note eller htc x 

  • Anon

    Fast nu används inte dessa ”tid-hjulen” i alla appar, de enda apparna jag känner till är kalendern och alarmet, och jag har ersatt båda dessa appar med andra appar som dels har bättre funktioner men vilka även erbjuder att man kan skriva in siffrorna via knappar.

  • http://twitter.com/DasErdbeer DasErdbeer

    Betygen längst ner i recensionen tas från användarbetygen på systersidan androidenheter.se. För att se One X’s medelbetyg kan du kolla här: http://androidenheter.se/htc/htc-one-x

  • Cyberdyne

    Jag har faktiskt hellre kapacitiva knappar än en list med mjukvaruknappar som tar upp annars användbar skärmyta.

  • solnakisen

    Ser grym ut men börjar Android värstingarna inte börja bli lite väl stora? Min HTC Sensation XE med ICS får duga ett tag till. :-)

  • Andreas

    ”Till höger ser vi sajten i ett smart inverterat läge (funktion från Android 4.0, inte HTC Sense) som passar utmärkt för nattläsning ”Kan inte hitta den funktionen på min SGS2 med ICS – var borde den finnas?

  • T68

    Tack för ett bra test, återigen! Skulle jag teleffonhandla idag skulle det bli en sån här. Men en fundering: jag löptränar o använder min (numer) lilla Desire för att logga tid o lyssna på musik. Hur funkar det med fodral o armväskor till dessa +4,5 tumsmonster? Tror inte den ryms i mitt nuvarande löpbälte…

  • Fisk666

    Najs!
    Jag gillar teleboken, darwin och manny :)

  • http://www.facebook.com/jerry.berglund Jerry Berglund

    Bra recension. Synd att så lite av ICS syns i luren, kan jag tycka. Jag tycker konstigt nog att luren ser snyggare ut LIVE än på bild och video. Tyckte Xperia S var bättre på alla lägen när det gäller kamera och video. Men det var då ett jädrans tjat om trilskandes touchknapper på Xperia S? Jag hårdtestade just denna luren själv under några minuter och t o m i taskigt läge. Men inte märkte jag av några problem med touchknapparna? De gånger jag märkte att de inte reagerade, så kom jag på mig själv att trycka på hemknappen, när jag redan var hemma. Så troligen handlar det mera om att man kanske skulle behövt någon form av vibration när man sätter en finger på dessa knappar så att man kroppsligen reagera på att man klickar. Ibland blir man liksom i sin egna värld när man klickar på luren för skärmen är sååå snygg… hehe Så man märker inte att luren reagerar och fortsätter klicka, och det händer inget, då tänker man… va fankens, sedan märker man…aaa, jag är ju redan där. Men alla gånger (som jag då inte redan var på plats)Reagerade knapparna föredömligt må jag säga.

    Testade att bara trycka vanligt, inga problem, och testade även sveptekniken, inga problem. Så er oro för dessa knappar fick ju en att faktiskt bli rädd för att köpa XPeria S, men är nu helt säker på att oron är helt överdriven. 

  • http://henka.tumblr.com/ Henrik

     Yes it has. Funkar utmärkt med alla nfc/rfid grejer jag provat med, tex busskort och nått visitkort som hade det. Bara google wallet och nån aktör (coop/ica jag kollar på er!) hoppar på nfc-tåget.

    NFC finns ju redan i samtliga kortläsare som ICA använder, så det är väl bara dom enar sig om en betalstandard.

  • http://henka.tumblr.com/ Henrik

     pirrat i magen i en vecka o väntat på denna. När jag väl drog te TPH o skulle införskaffa den så kom det en annan kille dit och han delade mina ”känslor”. Väldigt stor vill-ha känsla över den…

  • mortuus82

    Fyfan va bra recension som alltid, och vilken mobil, Samsung släng er i väggen ;) denna sopar banan med allt.

  • Xoderberg

    Kul att HTC är på gång igen. Det börjar bli roligt nu. Xperia S, One X, Sgs 3, Huawei och Panasonics nya grejer… Det händer verkligen saker på Androidfronten i år. :-)

  • Mattias

    Tele2 har samma erbjudande och då kan man välja One X men du kanske vill ha Tre som Operatör.

  • Lars A

    Tack för ett återigen superbt test!

    Efter en DOA sitter jag nu med en Vit i handen och det lilla jag hunnit använda den så är jag verkligen nöjd. 
    Kan hålla med om det där med batteritiden, samtidigt är den inte dålig!
    Kollade på höguplöst video genom Youtube igår ca 1,5h och batteriet hade minskat ca 20%, ok ändå tycker jag. 

    Den enda buggen jag hittat so far (som är jäkligt irriterande) är när man vart inne i appar och ska gå till hemskärmen, då laddar den i ca 20sek. En rund laddningscirkel kommer upp och det står ”vänta”.
    Supernöjd oavsett!

  • Gasten

    HTC mobiler ser somvanligt ut som nåt som en alien skitit ut!
    tacka vet jag Xperia S! Snyggaste mobilen nånsins, där kan både htc samsung och alla slänga sig i väggen :D

  • Guest

    Den är verkligen helt underbar!

  • Sproutingtree

    Hej! En fråga om det fasta batteriet och hur det påverkar situationer då telefonen låser sig helt som min Samsung Galaxy S vid några tillfällen gjort. Då har enda utvägen varit att plocka ut batteriet för att sen göra en omstart.

    Med HTC One X hur gör man då vid tillfällena då detta sker?

    Tack för svar.

  • jan70

    Varför lägga 1500 mer på en telefon som är sämre på allt som jag tycker är viktigt,
    kameran skärmen 3G och gps mottagning och snabbare på uppladdning av tex spel är xperia S bättre på. Besviken på One X det får bli inköp av xperia S istället.

  • Phpanos

    Grym Recension! Som någon tidigare nämnde så hade man kunnat ge ytterligare info om batteritiden tycker jag. 

    Jag har nu haft min HOX i en 1,5 dag och det finns enligt mig endast en sak att klaga på. Det är värmeutvecklingen vid kameran då man startar processorkrävande appar. Sen är väl inte batteritiden den bästa.

    Det kanske är för tidigt att uttala sig om men man märker att det är skärmen som slukar det. Mitt tips är att inte ha på automatisk ljusstyrka om man är ute efter en bättre batteritid. Jag har min ljusstyrka på runt 20% vilket jag tycker räcker gott och väl i de flesta ljusförhållanden. Att stänga av BT, WIFI, GPS är en självklarhet (då du inte använder dessa) om man vill få ut så mycket batteritid som möjligt.

  • Oscar Nilsson
  • Perre

    hmm ja det var ingenting revolutionerande inte, förutom tegra 3

  • 040-304487

    Hur klarar sig batteriet vid mer sparsamt användande? Lite sms, mail synk, en timmes surf, 1-2 timmar musik och några samtal?

  • Thore

    Den presterar alltså lika bra som min galaxy s gör när den är klockad till 1.5 Ghz i browserprestanda-testerna  :P

  • Andreas Harrysson

    Tror man kan hålla in on/off knappen ett visst antal sek (5-10 eller nåt) så blir det som att batteriet kopplas bort. Så har det iaf varit på surfplattor jag använt :)

  • Ebba Abrahamson

    Denna godingen kom hem till mig igår, kan inte klaga på någonting!

  • Peter Magnusson

    Jävligt impad av recensionen! Världsklass.

  • gäst

    För en gång skull så hade ni en snabb recension och det var när det var som viktigast! :D  tack swedroid!

  • lamm

    Enligt GSMarena:s specifikationer stöder wifi-chippet även A-standarden (5Ghz). Kan någon styrka detta?

  • Sproutingtree

    Hej Andreas!

    Okej det låter bra, det här dock inte funkat på min Samsung Galaxy S telefon när den verkligen hänger sig. Men rent logiskt borde de ju ha tänkt på detta och skapat en startknapp som kan koppla bort strömmen helt efter ett visst antal sekunder.

    Någon som kanske fått tillfälle att testa redan får väldigt gärna skriva.

    Tack!

  • xclusiv8

     Man kan undra hur HTC tänkte när de byggde in batteriet. HTC är inte direkt kända för bra batteritid vilket även här visas. Och nu kan man inte ens uppgradera till större batteri. Nej tack.

  • Bad Boy Rune

    vad snackar du om? sonys nya kantiga och fula lurar är inte mycket att hurra för ska du veta.

  • Galaxy

    Kanon Rec som vanligt!! Skulle dock vilja ha en prestanda per krona eller något dyligt för att verkligen få en uppfattning om det är värt o lägga ut 1500kr mer för den jämfört med tex SGII eller SXS!! Om ni hittar ett bra sätt att indexera o sätta en siffra på detta så är det en riktigt bra vägledning för folk i valet o kvalet.

    Tror Sweclockers har nåt liknande för grafikkort http://www.sweclockers.com/artikel/15190-grafikkort-prestanda-per-krona-mars-2012

  • http://twitter.com/Grey01 Øyvind Lauritzen

    Har haft min One X i ett dygn nu, och vilken underbar mobil, skärmen är fantastiskt! Jag trodde den skulle känns för stor men den ligger rätt så bra i handen jamfört med min gamla Sensation. Jag är nöjd! Dock skulle jag aldrig tatt en tre branded mobil….

  • Phpanos

    Kan tyvärr inte hålla med dig. Självklart är smaken som baken men enligt mig är One X en av de snyggaste telefonerna som gjorts. Det är genialt. Du måste känna på en för att fatta. Skärmen samt formen gör det hur skönt som helst att hålla i telefonen, känns mäktigt.

  • http://twitter.com/Grey01 Øyvind Lauritzen

     One X ser bättre ut i verkligheten.. :)

  • Andreasa88

    Herrejävlar vilken recension. Men det är ju på fel telefon! ;) Är en recension på One S på gång eller är det ingen idé att vänta? 

  • robban

    Har du sett de bredvid varandra?

  • Adde69

    Ja, jag kör på 5Ghz med One X

  • Robin

    Fyfan, smaken är visst som baken! :)

    Tycker One S är betydligt snyggare än One X…

  • Yooz1e

    Som vanligt väldigt bra recension!

    Men saknar alltid en sak, om jag inte missat det. Kamera bilderna ni lägger upp, varför gör ni inte så man kan se dom i full storlek, det blir så mycket lättare att jämnföra och se kvalitén på bilderna. En sak att fundera på bara… :)

  • gäst

    Hellre mjukvaruknappar som kan försvinna eller ändras efter behov än kapacitiva som tar upp utrymme av den värdefulla ytan på framsidan vare sig man vill eller inte.

  • Swsuper

    Usch va jobbigt… S3 eller One X???? Beslutsångest! :)

  • Hmm

    4 kärnor i en telefon. Det är skrattretande hur Androider förlitar sig på monster hårdvara gentemot användarupplevelse som iOS och WP förmedlar med enkelkärniga mobiler under 1Ghz.

  • Wake

    Samsungs samlingsapp för musik kallas ”Music” och innehåller som tidigare nämnt apparna 7digital, som är en tjänst för att köpa och ladda ner musik online, SoundHound som är en app avsedd att lyssna av musiken som spelas, känna igen den och presentera användaren med en mängd info som turnédatum, YouTube-videor och officiella webbsajter samt TuneIn Radio som är en samlingsapp för radiostationer online, världen över eller om du så vill; lokalt.

  • Dea Larsson

    Exakt som tre då menar du :p läs vad han skrev igen

  • Grevedanko

    Tack för en bra recension!
    Första telefonen som får mig att bli sugen på att byta ut min Sensation. Verkar vara helt nderbar i alla vseenden utom två:

    -Ingen SD-plats
    -Inbyggt mediokert batteri.

    SD-platsen är nog värre att komma över men batteritiden kan man nog leva med om man r van vid Sensations usla. Dock vill jag gärna byta upp mig på den fronten nästa telefon.

    Kan man förvänta sig en HTC One XE om några månader med lite större batteri tro?

  • Assar

    Högerklicka och öppna i ny flik/nytt fönster så får du fullversioner :)

  • Assar

    Det är definitivt en Android 4.0-funktion eftersom den finns i Galaxy Nexus, men det är möjligt att Samsung har tagit bort den funktionen från SGSII av någon anledning.

  • Eric

    Måste bara tillägga att jag var och kände på den i butik idag, och kan bara konstatera att den inte gör sig rätt på bild, men i verkligheten ojojoj vilken mobil den var inte bara den snyggaste mobilen jag någonsin sett men den kändes också smidigare än min nuvarande(SGS2) trots den stora skärmen(som inte kändes så stor) och kameran som ser ut att vara gjord i plast är metall.
    Enda problemet skulle väl vara att kameran slår i då den sticker ut från resten av mobilen.
    En fullträff av HTC helt enkelt!

  • Dea Larsson

    Det är skillnad på att förlita sig på något och att erbjuda bättre teknik :)

  • http://www.facebook.com/daabas Mohammed Daabas

    Fattar inte vart ni får 
    976MB ledigt ram från. I min står det 369 MB ledigt efter en nystartad lur

  • Paulreedsmith

    Batteriet verkar vara åt helvetet. Jävla loosers att de inte kunde slänga in ett batteri likt det i galaxy note.

  • Martin Trasteby

    När kommer recensionen av One S?

  • Infexis

    Efter typ halva sidan slutade jag läsa och kollade bara bilder.. det var liksom ”den har allt ok jag fattar”

  • anders nyberg

    när man såg på filmen att de bläddrade bland apparna så såg man ju en app som heter (FM radio)
    men på återförsäljares sidor där de beskriver prestanda och liknande så står det att htc one x inte har någon fm radio
    och det är samma på htc´s hemsida , där står det radio NEJ

    vad är rätt?

  • mortuus82

     haha om nåt så är just xperias så jävla alien aktiga, så otroligt fula i design, mobilen ser även på bilder så äckligt avlång ut och obekväm att hålla.. nejtack htc gör världens bästa design på sina mobiler..

  • tidsoptimist

    Den finns bara i systemets vanliga webbläsare. Settings och sedan Accessibility

  • Gustav87

    Kan inte bestämma mig om jag ska köpa denna eller vänta på S3an… Dagens i-landsproblem.

  • Blossi

    sitter med samma problem faktiskt

  • Oscar Stegland

    Jävlar vad läcker!

  • Rox

     Samma här…Inte för att jag har problem med lagg, men det hela är lite mystiskt.

  • Blaha G

    Fan vad jag hoppas på en ny Nexus från HTC..

  • Hknudsen

    har redan beställt one x, men kommer sälja den OMG då samsung galaxy 3 kommer! Så vill du boka köp a min one x fören billig peng så hör ab dig! :)

  • Gurra

    Visserligen är smaken väldigt olika, men att kalla den snygg känns som ett helgerån mot smak. Otroligt utslätad design med stora ramar runt displayen, avrundade hörn, en kameravulkan på baksidan. För de som gillat HTC designen tidigare så ett steg framåt. En bra telefon, men inte snygg.

  • Misc

    Antagligen fake då mellanrummet mellan rommerska siffrorna inte är lika stort (alltså mellan III)

  • Misc

    Galaxy Nexus har ju nästan precis samma mått som One X samt lite mindre skärm så i det fallet sparar du ju ingen yta iallafall.

  • Andreas B.

    Det här var en av HTCs snyggaste telefoner på mycket länge. De har varit helt ute och cyklat designmässigt enligt mig. Men om den ändå ska levereras med 4.x från början så hade jag förväntat mig skärmknappar för att få större skärm i fullskärmsapplikationer. Snygg!

  • panzerohman

    Ett bra test på alla punkter utom en, nämligen batteritid. Den är viktig för nästan alla köpare speciellt vad gäller en sådan prestandamodell som One X. Men alla testare, Swedroid inkluderat testar detta väldigt summariskt. Ett hög-last test för att det är lätt att få rättvisande. Ja visst rättvist men vem använder telefonen så? Att sen bara prata om ”normalt” användande är för dåligt. Här måste det testas(och detaljerat beskrivas) användarprofiler som konsumenterna känner igen sig i. Jämför med modeller som finns på marknaden, testa med olika energisparmetoder, olika operatörer, olika täckningsförhållanden o.s.v. Jättemånga parametrar men det måste testas bättre här. Trenden går tydligt mot prestandahysteri (jämför hur ingående det testas, trots att det för One X aldrig kommer vara en begränsning) Sen accepterar alla, testare och konsumenter uppgivet att batteritiden är vad den är. Hur kan det t.ex. accepteras att tillverkare uppger en batteritid på 2-3 veckor på modeller som alla vet måste laddas varje dag oavsett hur snålt de används?

  • tramsgar

    Tack för en grundlig recension! Ni har säkert jobbat hårt med den, och kvaliteten kompenserar för att den kom efter release. Ser fram emot en lika bra recension av One S, det oförtjänt försummade syskonet.

  • Harald Aftonstjärna

    Fm radio finns. Står ju extremt tydligt i recensionen…

  • http://knutars.com/ Knutars

    Borde det inte heta fasta kapacitiva knappar, fysiska kapacitiva knappar eller något liknande; mjukvaruknapparna (eller de virtuella knapparna) inuti skärmbilden är ju precis lika kapacitiva som de som befinner sig utanför skärmbilden men alltjämt på skärmytan / fronten. 

    För övrigt är jag kluven; ibland saknar jag de fasta knapparna, åtminstone på en telefon där avståndet inte är ett problem. Värre då på en surfare; där passar mjukvaruknappar perfekt, då avståndet till knapparna i skärmens nedre hörn alltid blir kortast möjliga.

  • http://knutars.com/ Knutars

    Återigen, lägg gärna till länkar (id-märken) på rubrikerna så att dessa blir direktåtkomliga, samt en länkad rubriklista i början av testen.

    För övrigt är jag skeptisk till det fasta batteriet – ew.

  • http://knutars.com/ Knutars

    @tidsoptimist DISQUS skickar mitt svar till kommentarsroten, vet ej varför. På svenska Inställningar > Tillgänglighet > Inverterad skärmrendering

    Det är för övrigt en ovärderlig funktion som borde vara systemvid; webbläsning blir helt underbart, bortsett från att även bilder inverteras.

  • Daniel

    I en telefon som är mindre än galaxy note.. hjärnsläpp?

  • Daniel

    Vad gör du här?

  • samizzlah

    FM Radio finns! Hörlurarna används som antenn

  • Gsus

    Tack för recensionen! Jag vill som några fler här veta om det kommer en recension på HTC One S snart också =)

  • Fooiam

    Jag gillar min HTC one X väldans mycket. Bra mobil helt klart.

  • http://profiles.google.com/emanuel.fagerstrom Anders Fagerström

    Kanonrecension! låg vikt och och stor skärm i ett tajt chassie. Videodelen avgjorde dock det hela. Den filmar ryckigt. Inget flyt och folk rör sig som tecknade gubbar. Med förbehåll för att det var ett youtubeklipp. 4s har bäst filmkamera just nu. Xperia S hyfsad. Ska bli kul o se vad Xperia P kan visa upp. 

  • Andreas Harrysson

    ”om telefonen skulle hänga sig, och man behöver rycka batteriet(som inte går med one s/x), hur gör man då tror ni? tror ni det finns någon sorts reset-knapp?”

    ”HTC har sagt att man håller in powerknappen i 10 sekunder för att stänga av. Det motsvarar en batteriryckning.”

    Detta har skrivits inne på forumet iaf.

  • gäst

    Min fråga… :  hur presterar One X Tegra 3   vs One X qualcomm S4?

  • Account-1

    http://www.fudzilla.com/home/item/26580-leaked-htc-one-x-test-favors-qualcomm

    här testas  qualcomm S4 med resultat på några benchmarks… resultaten kan jämföras med tegra 3 här.    qualcomm verkar göra bra ifrån sig med enbart 2 kärnor…

  • http://twitter.com/mikaelgo Mikael Göransson

    kan du berätta om tre-brandingen? 

  • Andreas

    Tackar!

  • gäst

    Jo, fast det beror ju inte på de kapacitiva knapparna. Hade OneX haft mjukvaruknappar så hade ju skärmen kunna vara ännu större vid behov. Förstår inte hur det skulle vara en nackdel att ha mjukvaruknappar som går att modifiera etc.

  • swampmonkey

    Samsungs samlingsapp för musik kallas ”Music” och innehåller  ?

  • cyberz

    Många som gör. Men s3an arnog rätt långt bort

  • swampmonkey

    jag är intresserad huruvida den har USB On the go, gärna samtidigt med HDMI ut. alternativt bra stöd för Bluetooth mus+tangentbord

    någon som vet?

  • Sproutingtree

    Okej, perfekt. Tack!

  • anders nyberg

     ja de skriver det ja men på andra sidor där de säljer telefonen så står det / FM RADIO NEJ
    http://www.elgiganten.se/product/mobil-tele-gps/mobiltelefoner/HTCONEXWH/htc-one-x-smartphone-vit

  • Misslyckande

    Är i valet mellan samsung note och htc one

    Men förutom os verkar htc one ha rad begränsningar som batteritid, kan inte byta batteri, kan inte utöka minne

  • mickeko

    Exakt som på alla andra telefoner med andra ord. :P

  • mickeko

    Det är för att android prioriterar användarens frihet framför ett bättre ”flyt”. Jag räknar dock inte med att du förstår vad jag menar.

  • mickeko

    Det handlar om RAM som är tillgängligt för operativsystemet. Dvs du har 1024 MB RAM i telefonen, 976 MB av dem kan användas av dina installerade appar och operativsystemet medan resten är låst för användning av hårdvaran på ett eller annat sätt.

  • Flamso

    Den väger ju bara 130 gram, så hittar du något fodral den passar i så bör det inte vara några problem. :)

  • Flamso

    Själv tycker jag inte att det är så synd att ICS-temat inte syns, tycker att blått är för jävla fult i telefoner, om jag ska vara helt ärlig. Tur att smaken är som baken. :)

  • mickeko

    Folk förstår inte… Det är ett under om de förstår att man inte kan klämma in en fungerande 1000 hästkrafters V12:a i en skala 1:18 modellbil….

  • Flamso

    Jag tycker faktiskt att båda är snygga. So sue me. :P

  • Flamso

    Det jag inte förstår är varför de inte gjorde telefonen typ 11-12mm tjock och saftade in ett större batteri? Jag gillar vikten på Desire HD och tjockleken, S2an känns som en leksak. :(

  • Flamso

    Eller hur! Det är ingen som testar batteritiden på ett vettigt sätt när det är bland det viktigaste i nya telefoner, balansen mellan prestanda och batteritid. För det är ju trots allt en mobil, ingen släpbar laptop som man alltid kommer ha inkopplad.

  • Flamso

    Men Noten har pentile och är en Samsung, det var det som hindrade mig från att köpa den i alla fall!

  • Bilko11

    Telefonen går inte att använda medans den är inkopplad till datorn. Vad var då vitsen med att ta bort SD kortet? Och när man väl frikopplat den från datorn, ja då söker den efter innehållet på SD kortet(!).

  • Bilko11

    Köp en Iphone, det ska jag göra… Android är numera i allt vässentligt bara en blek kopia.. som kostar lika mycket

  • Robin

    Jag har en fråga angående Car Mode. Kan man använda det även om man inte har en speciell bildocka? Vill ju inte lägga typ 400 på det.

  • Gast

    Jag håller med om att betteritid är underskattat nu för tiden… om man ska använda telefonen som mer än brevpress. 

    Där emot måste jag dock påpeka att batteritiden finns om man verkligen behöver den och är beredd att göra kompromisser… Stäng av datatrafiken, wlan, bluetooth, gps etc,  och låt bli att använda telefonen konstant så ska du se att den säkert håller 5 dagar – det är iaf sant för min SE Xperia Active med sitt ynka 1200mAh batteri…

  • Flamso

    Ja, jo. Men då drar man ju ner det till en brevpress med telefonfunktion. ;)

  • Callmejoje

    Det var på tiden att min Sg2 blev omsprungen. Snyggt htc och snyggt sony för den delen

  • panzerohman

    Precis det du gast beskriver, vill jag ska testas. Jag vet definitivt att min SGS II inte skulle klara mer än två dagar. En tanke med One X verkar vara att kombinera bra prestanda med lång batteritid då man bara använder den lilla kärnan.  Jag skull vilja veta var brytgränsen för vad man kan göra innan den börjar sluka batteri med alla processorkärnor är. Klarar jag två dagar om jag använder den jättesnålt? Pendlare kanske vill veta om de kan se på film till och från jobbet och ändå klara hela dagen. O.s.v.

  • Slicken

    Jag är ingen fanboy utav HTC alls efter att jag köpt Desire.
    Alla andra lurar de släppt som DesireHD, Senation mfl. är de sämsta som släppts.
    Måste dock säga att HTC lyckats otroligt bra med denna lur. Riktigt snygg och bra prestanda. Om batteritiden är OK så kan det bli ett köp.

  • Necko89

    Tvingade min mor att köpa en OneX så hon kunde byta den med mig:-D nu sitter hon med en galaxy nexus och jag med en OneX :-D

  • http://www.facebook.com/people/Donner-Knapp/532753931 Donner Knapp

    Intressant lur och för er som ska köpa så gör det inte via nätet utan i en affär. De har mycket lång väntetid för att skicka från lagren. Detta gäller 3 och Tele 2.

  • kanylbullen

    problemet är ju att du får både och i 90% av alla appar än så länge: http://bit.ly/I65Vwa

  • Branelid

    Ni som kräver mer gedigna batteritester måste tänka på att det är väldigt väldigt svårt att få några rättvisa betyg av det ni vill jämföra. Plus att det tar ju mycket mycket tid vilket de flesta journalistkårer och recensenter inte har ett överflöd av… däremot hade det ju varit trevligt av er läsare som äger olika telefoner att starta en forumtråd där ni har kommit överens om ett tillvägagångasätt och sedan fylla i era batteritider. Då skulle ni kunna utforma detta test på de premisser ni vill. Så kommer ni också att märka vilka svårigheter ett sådant test även kan innebära. Men förhoppningsvis kommer ni samla in massor med bra och intressant data!

    Skickat från min SGS i9000.

  • Guest

    Ett rättvist test av telefonens batteri hinns inte med i en vanlig recension om inte recensionen ska bli kraftigt försenad. Batteriet måste genomgå ganska många laddningscykler innan batteriet är ”up and running”.

  • panzerohman

    Är fullt medveten om att det kan vara svårt med alla parametrar och tidsåtgång för att göra vettiga batteritester. Icke desto mindre så ingår det i testarnas arbete att göra ett så bra arbete de bara kan där. Som det är nu så krävs det mer på den fronten för att komma upp i nivå med allt annat som testas. Det verkar vara väldigt bråttom att få ut testet innan telefonen släpps, vilket man kan ha förståelse för. Men då bör man komplettera med utvärdering av de detaljer som kräver mer djupgående undersökning.
    Att läsarna ska skapa ett eget forum köper jag inte. På ett forum finns allt ifrån raketforskare till rena mytomaner. Kan också spridas felaktig information eller göras försök att boosta egen produkt. D.v.s. vetenskaplighet och relevans skulle bli lika med noll. Swedroid skulle däremot t.ex. kunna fråga läsarna hur de använder sin telefon utifrån ett batteriperspektiv. Sammanställa svaren till några representativa profiler och sen testa med detta som utgångspunkt. Skulle också vara intressant att veta hur konsumenter skulle förändra sitt smartphone-användande om det fanns bättre batteritid. Branelid, det är svårt att testa batterier bra, men inte omöjligt som du får det att låta. Jag är övertygad att jag skulle kunna styra upp den uppgiften.

  • panzerohman

    Ja det kan så klart ta tid att testa batteri utförligt, speciellt om man bara har en telefon att testa med och den har bra batteri. Men om man tycker det är viktigare att få ut en artikel tidigt, och det verkar som att det är lite av en statusgrej bland testarna att göra det. Då kan man komplettera med mer detaljer senare.
    Jag delar inte din uppfattning att det krävs många laddningscykler för att man ska få ut 100% ur batteriet. Mina erfarenheter säger att det numer är 90-95% efter andra laddningen och att skillnaden mellan olika batteriindivider nästan är större. Men det är då en högst subjektiv och ovetenskaplig uppfattning

  • Daniel

    Denna recensionen var mycket bättre än ”mobil.se”‘s tur att jag hittade hit, ville inte köpa luren efter deras kamera test osv, men detta gillade jag ! 

  • twisted_one

    Fyra Cortex A9 kärnor på  40nm linjebredd, nej tack! Dags att krympa tillverkningstekniken!

  • Slicken

    köpte den med tele2 kampanjen! orkar inte vänta på S3:an

  • Wibergify

    Över 6 timmar film känns ändå inte helt kass…

  • Herolix

    Era recensioner håller ju definitivt världsklass. Låt inte någon påstå något annat, någonsin.
    Dock önskar jag som, föregående talare, att ett mer ingående och utförligt beskrivet test av batteritid skulle vara på sin plats. Kanske beskrivet med en mängd, möjligtvis 3, fördefinierade användarprofiler som man kan jämföra sig med i mängden användning över dagen. Alldeles för många gånger nu där man blivit extremt besviken över batteritid.
    Tack för en ypperlig recension på alla vis!
    //H

  • Kieran

    Ni som äger: Hur ÄR Batterierna? jag struntar i Stand-by, sitter med min gamla SE Walkman 995i fortfarande och funderade på att äntligen bygga up mig, men jag vill inte ha nått som dör fortare än min gamla låda.
    Har den en lampa föresten? känns nästan som att jag kan inte leva utan en haha.

  • Pruttens

    Vad fick One X för medelbetyg ?

  • twisted_one

    4,7″ skärm, fyra Cortex A9 kärnor, själva SOC lär dra dubbelt så mycket kräm som tegra 2 under belastning, plus en större skärm. Och batteriet är marginellt större bara, you do the math.

  • http://knutars.com/ Knutars

    Mottagning och datahastigheterSkulle det inte hjälpa att använda funktionen automätning i appen från Bredbandskollen för att kontinuerligt samla in data och på så vis få hyggligt jämförbara värden, modeller emellan?   Sorterbara tabellerEr tabell över skriv- och läshastigheter är sorterbar, vilket gillas; dock sorterar den inte numeriskt, vilket får till följd att 1462 kommer före 153 som kommer före 27, osv. Jag kan tipsa om http://www.kryogenix.org/code/browser/sorttable/ som har automatiskt korrekt sortering av ord och siffror.

  • Bortcensurerad

    Om One X verkligen klarar av alla spel, hur klarar den av att spela det populära ”Real Racing 2″?
    Problemen med överhettning och kraschande och inkompatibla appar… beror främst på ICS! Min S2 fick problem med överhettning och ökat ”lag” och att många appar och spel blivit inkompatibla…, just efter att jag uppdaterat S2 till ICS! Med ICS så överhettas min S2 redan vid lätt Internetsurfande med standardwebbläsaren! Batteritiden försämras avsevärt med ICS så fort telefonen/skärmen används, men standby-tiden har förbättrats något, men detta beror nog på att för mycket stängs av eftersom kontakten med nätet försvinner, och på Nexus med ICS så går det ju inte ens att ta emot samtal när telefonen gått in i ”deep-sleep”! Jag har provat att fabriksåterställa både före och efter uppdateringen till ICS utan att något av alla problem med ICS förbättrats!
    ICS är tyvärr en katastrof fylld av buggar…!

  • Bortcensurerad

    Dustinhome har snabb leveranstid!

  • Bogart58

    Aldrig att jag betalar nästan 6000:- för en telefon utan extra minne, då kan man lika gärna köpa en Ifåne 

  • Max

    Loooolllll

  • Johannes

    Det går utmärkt att använda, det är en egen app.

  • magnus78

    Min nästa telefon! Nu ska jag bara hitta en… :)

  • kanylbullen

    Noterar att HTC Sense växlar över i Landscape-mode när man kopplar in HDMI-kabeln, så varför stödjer den inte det vid vanlig skärmrotation? Borde nån på xda kunna hacka till va?

  • http://www.facebook.com/people/Remi-Söderberg/100001649662170 Remi Söderberg

    13 samtals tid står där på spec för htc one x.   samsung lte hade bara 6.5 typ.  

  • WeX

    Vill bara säga tack för en riktigt bra och välskriven recension. Svarade på alla frågor jag hade om telefonen. Trots detta sållar jag mig till skaran som väntar på S3 :)

  • Joakim Jystrand

    Bra skrivet!

  • Daniel Forsberg

    Värt att kommentera om du inte kan förklara vad du menar. För jag fattar inte varför man inte kan optimera mjukvaran samtidigt som användaren har frihet.

  • Smogg

    ”… och vi får därmed max cirka 1700MB tilldelat för appinstallationer”. Antagligen att tänka på om man vill spela de nyaste och mest avancerade spelen. Modern Combat 3 tar bara det 1,37 GB i storage. Kanske finns det till och med spel som är för stora eller som kommer senare som är för stora för att kunna installeras? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gameloft.android.ANMP.GloftM3HM&feature=top-paid#?t=W251bGwsMSwyLDIwNiwiY29tLmdhbWVsb2Z0LmFuZHJvaWQuQU5NUC5HbG9mdE0zSE0iXQ..

  • mickeko

    Självklart kan man optimera mjukvaran, men det kan man göra på olika sätt. Apple optimerar mjukvaran för flyt genom att ta bort möjligheten för sideloading och genom att begränsa multitasking och tillgång till funktionalitet. Flytet i iOS är mycket ett resultat av att man offrar flexibilitet, och jag är inte intresserad av att se Android gå den vägen för att det är mycket därför jag inte köper en iPhone.

  • Hahhahahh

    Tyvärr, sålde min HTC One X, nu väntar man bara på SGS III som ska släppas 29 maj!!

  • Asa

    Det som spelat laddar hem sparas ju oavsett på minneskortet. Kanske 20-30 mb som faktiskt sparas på ROM.

  • Andreas Lindhé

    Synd att den inte har utbytbart batteri. Annars skulle det blivit denna.

  • Paulista

    Varför testar ni aldrig headsetet? Tycker det är rätt viktigt 

Aktuellt


Nexus 6 på väg till Sverige - dyker upp hos Prisjakt

Android på Prisjakt

Motorola Nexus 6
Sony Xperia Z3
OnePlus One
Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S3
Asus Google Nexus 7 2013
Asus Google Nexus 7

Populära ämnen

Senaste nyheterna om

Allt om

Sweclockers RSS